Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  51. konference o výzkumu proměnných hvězd

51. konference o výzkumu proměnných hvězd

Přednáška na konferenci v Ostravě
Autor: Martin Mašek

Konference o výzkumu proměnných hvězd, která se bude letos konat po 51., se uskuteční od pátku 1. listopadu do neděle 3. listopadu 2019 v Planetáriu Ostrava v Ostravě.

Konference je nejvýznamnější proměnářské setkání tradičně pořádané Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS, v letošním roce spolupořádaná Planetáriem Ostrava, které nám poskytne během konference své zázemí.

Cílem konferencí bylo vždy vytvářet vazby mezi profesionálními astronomy a astronomy amatéry působícími na poli výzkumu proměnných hvězd a exoplanet. Každoročně jsou prezentovány zejména přehledové přednášky profesionálů, výzkumné práce studentu astrofyziky o aktuálních tématech na poli proměnných hvězd a své místo dostávají i amatérští astronomové s cennými výsledky svých pozorování, které mnohdy dosahují profesionální úrovně. A není se čemu divit, SPHE se snaží své členy stále vzdělávat a motivovat prostřednictvím úzce spolupracující komunity, pravidelných akcí a zveřejňováním návodu a prezentací.

Předávání ocenění Proměnář roku za rok 2015 na konferenci v Ostravě Autor: Martin Mašek
Předávání ocenění Proměnář roku za rok 2015 na konferenci v Ostravě
Autor: Martin Mašek
V neposlední řadě se také SPHE ČAS snaží navázat řadu zahraničních spolupráci, což vede k tomu, že se z konference v posledních letech stává konference mezinárodního charakteru.

Příspěvky, které zazní na konferenci, budou vydány jako sborník se zajištěnou indexací příspěvků v databázi SIMBAD a Smithsonian/NASA's ADS. Záznamy přednášek budou tradičně zveřejněny i na YouTube kanále SPHE ČAS a účastníci dostanou k dispozici i prezentace k předneseným příspěvkům.

Mimo přednáškový program bude konference doplněna o netradiční doprovodní program.

Místo a čas konání

Planetárium Ostrava
K Planetáriu 502
725 26 Ostrava-Krásné Pole

Konference se bude konat po čtyřech letech opět v Planetáriu Ostrava. Termín zahájení konference je v pátek 1. 11. 2019 v podvečer a předpokládané ukončení v neděli 3. 11. 2019 v poledne, dle kapacity programu.

Více informací na stránkách konference.

Přihlašování na konferenci

Přihlášky posílejte prosím přes elektronický formulář ZDE. Uzávěrka přihlašování pro pasivní účasníky je 25. 10., pro aktivní účastníky do 15. 10.

AKTIVNÍM ÚČASTNÍKŮM

 • Uzávěrka registrace pro zasílání abstrakt aktivních účastníku je 15. 10.
 • Aktivní účastníci mohou vystoupit se svými příspěvky ve formě krátkých sdělení (20 minut i s diskuzí), přehledových přednášek (30-45 minut) či plakátových sdělení (vyhrazeno jako posterová sekce).
 • Postery by měly být formát A0.
 • Prezentace k přednáškám jsou preferovány jako PDF, případni PPT a PPTX.
 • Není možné připojení vlastního počítače.
 • Počet příspěvků jednoho přednášejícího není omezen.
 • Přihláška bude přijata i s abstraktem, který může být napsán v jazyce českém, slovenském i anglickém.
 • Přednášky telemostem jsou omezeny z technických důvodů na 3 (v každém dni maximálně jedna).

JAZYK KONFERENCE

Konference bude probíhat z většiny v českém či slovenském jazyce, nicméni stejně jako v minulých letech plánujeme uvést přednášky zahraničních hostů, které probíhají v angličtině. Může tedy být na konferenci vyčlenino i několik bloku moderovaných v angličtině a dle počtu zahraničních hostů může být konference vedena česko-anglicky.


PREZENTAČNÍ TECHNIKA

K dispozici bude projekční plátno a lokální počítač, do kterého musí být prezentace přednášek nahrány nejpozději před každou sekcí, případně předem zaslány na email nadseni.promenari@astronomie.cz. K dispozici je také prezentér a ozvučení.

KONFERENČNÍ POPLATKY

 • Společenský večer na konferenci v Ostravě Autor: Martin Mašek
  Společenský večer na konferenci v Ostravě
  Autor: Martin Mašek
  Konferenení poplatky budou hrazeny předem na bankovní účet SPHE ČAS v průběhu října 2019.
 • Zájem o vystavení daňového dokladu avizujte rovnou v přihlášce.
 • V ceně konferenčního poplatku je zahrnut především catering během konference, sobotní oběd a další materiály spojené s konferencí.
 • Účast na společenském večeru je dobrovolná.
 • Aktivním účastníkům, kteří nemají účast na konferenci vedenou jako pracovní cestu hrazenou zaměstnavatelem, bude možno vyplatit cestovní náklady. Zájemci nechť se hlásí u předsedkyně SPHE ČAS Kateřiny Hoňkové v době konání konference, případně u hospodáře Radka Dřevěného.

Konferenční poplatek

 • 400 Kč členové SPHE ČAS
 • 200 Kč studenti středních škol
 • 500 Kč ostatní / nečlenové SPHE ČAS
 • 300 Kč účast na společenském večeru

Program

Definitivní program konference bude zveřejněn po přihlášení všech aktivních účastníků a jejich příspěvků. Konference začne v pátek podvečer odborným programem, který bude odlehčen uvítacím drinkem. Hlavní odborný program zazní v sobotu a bude ukončen doprovodným programem a společenským večerem. V neděli zazní také odborný program, který bude záměrně tvořen tak, aby byl ještě zajímavější než ten sobotní a účastníci zůstali po celý víkend.

STRAVOVÁNÍ

V průběhu konference bude organizátory zajištěno občerstvení ve formě cateringu a sobotní společný oběd. Páteční večeře a nedělní oběd jsou v dobrovolné režii účastníků.

UBYTOVÁNÍ

Ubytování si účastníci zajišťují sami

Možnosti ubytování:
Koleje VŠB
Penzion Dukát
Penzion Motýlek

***

Více informací o konferenci naleznete na stránkách konference. V případě zájmu a otázek se neváhejte ozvat na mail nadseni.promenari@astronomie.cz. Na setkání na konferenci v Ostravě se těsí předsedkyně SPHE Kateřina Hoňková a výkonný výbor Sekce.

Účastníci konference 2015 v Ostravě Autor: Martin Mašek
Účastníci konference 2015 v Ostravě
Autor: Martin MašekPřevzato: Sekce proměnných hvězd a exoplanetO autorovi

Kateřina Hoňková

Kateřina Hoňková

Mgr. Kateřina Hoňková (*1989 v Ostravě) se začala věnovat astronomii na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě. Po několikaletých zkušenostech s pozorováním zákrytových dvojhvězd a fyzických hvězd typu Mira Ceti na tamní hvězdárně svou pozornost upřela zejména na zpracovávání fotometrických dat z robotického dalekohledu FRAM umístěného v Argentině. V současné době provází pozorováním pro veřejnost na ostravské hvězdárně, je členkou výkonného výboru Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS a jako vedoucí CCD skupiny na každoroční Astronomické expedici v Úpici se podílí na praktické výuce pozorování pro zájemce o studium proměnných hvězd. Profesně se zabývá výzkumem na pomezí oborů genetické toxikologie a molekulární biologie v Ústavu experimentální medicíny AV ČR v Praze.

Štítky: Sekce proměnných hvězd a exoplanet, Konference SPHE


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »