Přednáška na konferenci v Ostravě Autor: Martin Mašek
Konference o výzkumu proměnných hvězd, která se bude letos konat po 51., se uskuteční od pátku 1. listopadu do neděle 3. listopadu 2019 v Planetáriu Ostrava v Ostravě.
Konference je nejvýznamnější proměnářské setkání tradičně pořádané Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS, v letošním roce spolupořádaná Planetáriem Ostrava, které nám poskytne během konference své zázemí.
Cílem konferencí bylo vždy vytvářet vazby mezi profesionálními astronomy a astronomy amatéry působícími na poli výzkumu proměnných hvězd a exoplanet. Každoročně jsou prezentovány zejména přehledové přednášky profesionálů, výzkumné práce studentu astrofyziky o aktuálních tématech na poli proměnných hvězd a své místo dostávají i amatérští astronomové s cennými výsledky svých pozorování, které mnohdy dosahují profesionální úrovně. A není se čemu divit, SPHE se snaží své členy stále vzdělávat a motivovat prostřednictvím úzce spolupracující komunity, pravidelných akcí a zveřejňováním návodu a prezentací.
Předávání ocenění Proměnář roku za rok 2015 na konferenci v Ostravě Autor: Martin MašekV neposlední řadě se také SPHE ČAS snaží navázat řadu zahraničních spolupráci, což vede k tomu, že se z konference v posledních letech stává konference mezinárodního charakteru.
Příspěvky, které zazní na konferenci, budou vydány jako sborník se zajištěnou indexací příspěvků v databázi SIMBAD a Smithsonian/NASA's ADS. Záznamy přednášek budou tradičně zveřejněny i na YouTube kanále SPHE ČAS a účastníci dostanou k dispozici i prezentace k předneseným příspěvkům.
Mimo přednáškový program bude konference doplněna o netradiční doprovodní program.
Místo a čas konání
Planetárium Ostrava
K Planetáriu 502
725 26 Ostrava-Krásné Pole
Konference se bude konat po čtyřech letech opět v Planetáriu Ostrava. Termín zahájení konference je v pátek 1. 11. 2019 v podvečer a předpokládané ukončení v neděli 3. 11. 2019 v poledne, dle kapacity programu.
Přihlášky posílejte prosím přes elektronický formulář ZDE. Uzávěrka přihlašování pro pasivní účasníky je 25. 10., pro aktivní účastníky do 15. 10.
AKTIVNÍM ÚČASTNÍKŮM
Uzávěrka registrace pro zasílání abstrakt aktivních účastníku je 15. 10.
Aktivní účastníci mohou vystoupit se svými příspěvky ve formě krátkých sdělení (20 minut i s diskuzí), přehledových přednášek (30-45 minut) či plakátových sdělení (vyhrazeno jako posterová sekce).
Postery by měly být formát A0.
Prezentace k přednáškám jsou preferovány jako PDF, případni PPT a PPTX.
Není možné připojení vlastního počítače.
Počet příspěvků jednoho přednášejícího není omezen.
Přihláška bude přijata i s abstraktem, který může být napsán v jazyce českém, slovenském i anglickém.
Přednášky telemostem jsou omezeny z technických důvodů na 3 (v každém dni maximálně jedna).
JAZYK KONFERENCE
Konference bude probíhat z většiny v českém či slovenském jazyce, nicméni stejně jako v minulých letech plánujeme uvést přednášky zahraničních hostů, které probíhají v angličtině. Může tedy být na konferenci vyčlenino i několik bloku moderovaných v angličtině a dle počtu zahraničních hostů může být konference vedena česko-anglicky.
PREZENTAČNÍ TECHNIKA
K dispozici bude projekční plátno a lokální počítač, do kterého musí být prezentace přednášek nahrány nejpozději před každou sekcí, případně předem zaslány na email nadseni.promenari@astronomie.cz. K dispozici je také prezentér a ozvučení.
KONFERENČNÍ POPLATKY
Společenský večer na konferenci v Ostravě Autor: Martin MašekKonferenení poplatky budou hrazeny předem na bankovní účet SPHE ČAS v průběhu října 2019.
Zájem o vystavení daňového dokladu avizujte rovnou v přihlášce.
V ceně konferenčního poplatku je zahrnut především catering během konference, sobotní oběd a další materiály spojené s konferencí.
Účast na společenském večeru je dobrovolná.
Aktivním účastníkům, kteří nemají účast na konferenci vedenou jako pracovní cestu hrazenou zaměstnavatelem, bude možno vyplatit cestovní náklady. Zájemci nechť se hlásí u předsedkyně SPHE ČAS Kateřiny Hoňkové v době konání konference, případně u hospodáře Radka Dřevěného.
Konferenční poplatek
400 Kč členové SPHE ČAS
200 Kč studenti středních škol
500 Kč ostatní / nečlenové SPHE ČAS
300 Kč účast na společenském večeru
Program
Definitivní program konference bude zveřejněn po přihlášení všech aktivních účastníků a jejich příspěvků. Konference začne v pátek podvečer odborným programem, který bude odlehčen uvítacím drinkem. Hlavní odborný program zazní v sobotu a bude ukončen doprovodným programem a společenským večerem. V neděli zazní také odborný program, který bude záměrně tvořen tak, aby byl ještě zajímavější než ten sobotní a účastníci zůstali po celý víkend.
STRAVOVÁNÍ
V průběhu konference bude organizátory zajištěno občerstvení ve formě cateringu a sobotní společný oběd. Páteční večeře a nedělní oběd jsou v dobrovolné režii účastníků.
Více informací o konferenci naleznete na stránkách konference. V případě zájmu a otázek se neváhejte ozvat na mail nadseni.promenari@astronomie.cz. Na setkání na konferenci v Ostravě se těsí předsedkyně SPHE Kateřina Hoňková a výkonný výbor Sekce.
Účastníci konference 2015 v Ostravě Autor: Martin Mašek
Mgr. Kateřina Hoňková (*1989 v Ostravě) se začala věnovat astronomii na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě. Po několikaletých zkušenostech s pozorováním zákrytových dvojhvězd a fyzických hvězd typu Mira Ceti na tamní hvězdárně svou pozornost upřela zejména na zpracovávání fotometrických dat z robotického dalekohledu FRAM umístěného v Argentině. V současné době provází pozorováním pro veřejnost na ostravské hvězdárně, je členkou výkonného výboru Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS a jako vedoucí CCD skupiny na každoroční Astronomické expedici v Úpici se podílí na praktické výuce pozorování pro zájemce o studium proměnných hvězd. Profesně se zabývá výzkumem na pomezí oborů genetické toxikologie a molekulární biologie v Ústavu experimentální medicíny AV ČR v Praze.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu