Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Jarní seminář o zpracování dat proměnných hvězd a exoplanet

Jarní seminář o zpracování dat proměnných hvězd a exoplanet

Zákrytová dvojhvězda
Autor: ESO

Po dvou letech se seminář o zpracování fotometrických a astronomických dat  vrací opět na Astronomický Ústav AV ČR, který se nachází na okraji malebné vesničky Ondřejov kousek za Prahou. I v letošním roce bude seminář, který proběhne od 20. - 22. 4. 2018 kombinovaný s workshopem a zaměříme se na zpracování dat a ukázky postupů užitečných zejména pro zkušenější a pokročilé pozorovatele proměnných hvězd a exoplanet. Seminář je organizován Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS, letos ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR v. v. i. v Ondřejově. 

Účastníci semináře se mohou seznámit s atmosférami exoplanet a principech jejich detekce v několika konkrétních příkladech. Vysvětlíme si důležitost propojení amatérských pozorovatelů a profesionálů v éře (nejen) TESS v oblasti pozorování a potvrzování nových exoplanet. 

Zpracování fotometrických dat na semináři Autor: Kateřina Hoňková
Zpracování fotometrických dat na semináři
Autor: Kateřina Hoňková
Prakticky si také vyzkoušíme zpracování fotometrických dat v programu SIPS. A mnoho dalšího!

Výjimečná lokalita v srdci české astronomie nám umožní prohlédnout si profesionální techniku a navštívit některá oddělení ústavu. Pod vedením místních astronomů si detailně prohlédneme Perkův 2-m dalekohed, 65-cm dalekohled a letos také poprvé i dalekohledy oddělení vysokých energií. 

V případě jasné oblohy budou mít účastníci jedinečnou možnost se zapojit do pozorování na dvoumetru a 65 cm dalekohledu a získat na obou dalekohledech vlastní spektroskopická nebo fotometrická data! 

Seminář je vhodný zejména pro pozorovatele, kteří již nějaká vlastní data napozorovali a chtějí se dozvědět o dalších možnostech a postupech zpracování, ale také pro studenty astronomie a nadšence, kteří si rádi osvojují nové znalosti. Program semináře se budeme snažit přizpůsobit, jako v minulých letech, zájmům účastníků.

Témata semináře

V současné době máme na workshop přislíbena tato témata: 

  • Echelle spektroskopie
  • Podpůrná pozorování exoplanet
  • Exoplanetární atmosféry
  • Praktické ukázky zpracování fotometrických dat v programu SIPS


Vlastní příspěvky účastníků jsou vítány! Na rozdíl od tradiční listopadové konference SPHE jsou zde spíše preferovány techničtější příspěvky a interaktivní představení vlastních postupů zpracování, spojené s diskuzí. Pokud chcete na semináři vystoupit s vlastním tématem, prosíme, uveďte to v přihlášce, kterou odešlete nejpozději do 1. 4. 2018. 

Anotace k jednotlivým bodům programu budou zveřejněna nejpozději v průběhu března. Kompletní program by měl být znám do 5. 4. 2018.

Doplňkový program

Pozorování

65cm dalekohled v Ondřejově Autor: Kateřina Hoňková
65cm dalekohled v Ondřejově
Autor: Kateřina Hoňková
V letošním roce plánujeme pro účastníky mimořádnou možnost pořídit vlastní spektroskopická data na největším dalekohledu v Česku, Perkově 2m dalekohledu! Všichni účastníci budou mít možnost nahlédnout do kokpitu dvoumetru a 65-cm dalekohledu, za příznivého počasí i během pozorování. Zájemci o pozorování vlastního objektu si mohou zasoutěžit o pozorovací čas :-) Šablona k proposalu (návrhu) k vlastnímu pozorovacímu projektu bude ke stažení se spuštěním přihlášek. Proposaly budou hodnoceny odbornou komisí a vítězní navrhovatelé získají, v případě jasného počasí, vlastní čas na obou dalekohledech. 

Protože je obloha v Ondřejově nádherná a stojí za vidění, účastníci se mohou osmělit dovézt i vlastní pozorovací náčiní pro potěchu oka. Pozorování pak proběhne na louce mezi seminární místností a kopulí 65cm dalekohledu.

Exkurze

Sobotnímu odpoledni budou věnovány exkurze do historické části Ondřejova, navštívíme muzeum a jednotlivá pozorovací pracoviště.

Večerní opékání/grilování

Tradičně proběhne v blízkosti slunečních spektrografů opékání či grilování.

Volby do výkonného výboru SPHE ČAS

Protože 5. 5. 2018 končí funkční období současného výboru SPHE ČAS, proběhne na semináři volební plenární schůze, kde budou zvoleni nový předseda, hospodář a členové výboru. 

Přihlašování a bližší informace

Přihlašování a bližší informace naleznete na stránkách Sekce proměnných hvězd a exoplanet - var.astro.cz.

Srdečně se na všechny zájemce těší,
K. Hoňková a výkonný výbor SPHE ČAS

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Sekce proměnných hvězd a exoplanetO autorovi

Kateřina Hoňková

Kateřina Hoňková

Mgr. Kateřina Hoňková (*1989 v Ostravě) se začala věnovat astronomii na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě. Po několikaletých zkušenostech s pozorováním zákrytových dvojhvězd a fyzických hvězd typu Mira Ceti na tamní hvězdárně svou pozornost upřela zejména na zpracovávání fotometrických dat z robotického dalekohledu FRAM umístěného v Argentině. V současné době provází pozorováním pro veřejnost na ostravské hvězdárně, je členkou výkonného výboru Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS a jako vedoucí CCD skupiny na každoroční Astronomické expedici v Úpici se podílí na praktické výuce pozorování pro zájemce o studium proměnných hvězd. Profesně se zabývá výzkumem na pomezí oborů genetické toxikologie a molekulární biologie v Ústavu experimentální medicíny AV ČR v Praze.

Štítky: Workshop, Seminář, Proměnné hvězdy, Sekce proměnných hvězd a exoplanet


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »