Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Astronomický festival 2024 – výjimečná sešlost vynikajících českých astronomů a astronomek

Astronomický festival 2024 – výjimečná sešlost vynikajících českých astronomů a astronomek

Chytněte si své místo včas! Astronomický festival 2024 se uskuteční od 1. do 3. října 2024 v prostorách Hvězdárny a planetária Brno. Že se bude jednat o výjimečné setkání, svědčí seznam přednášejících…

Michal Bursa, Datová astronomie

Juraj Dudáš, AMBIC a QUVIK – České ambiciózní družicové mise 

Miloslav Druckmüller, Má smysl ještě pozorovat úplná zatmění Slunce?

Jan Ebr, Kosmické záření v éře Observatoře Pierra Augera

Soňa Ehlerová, Extrémně velký dalekohled – extrémně očekávaný dalekohled

Pavel Gabzdyl, Měsíc – stále stejný, a přitom už úplně jiný

Asen Christov, Observatoř Very C. Rubinové – status a cíle

Petr Kabáth, Exoplanety, od objevu k Nobelově ceně a hledání života

Petr Kulhánek, Čtvrt století astronomie

Zdeněk Mikulášek, Druhý dech stelární astronomie

Jan Palouš, Mezinárodní astronomická unie a Česká republika 

Jiří Podolský, Gravitační vlny: zcela nové okno do vesmíru

Michael Prouza, Jaké objevy přinesou nové detektory gravitačních vln?

Josef Sebera, Proč a jak měříme gravitační pole pomocí družic?

Michal Švanda, Slunce a kosmické počasí

Petr Scheirich, Češi v misi DART a ve světě asteroidů

Pavel Spurný, Bolidy a pády meteoritů 

Pavel Suchan, Světelné znečištění – vývoj a výzvy 

Jana Tichá, Jména nebeská aneb WG-SBN IAU

Miloš Tichý, Za kometami...

Norbert Werner, Temná strana vesmíru

Astronomický festival 2024, resp. vystupující na něm, se pokusí ohlédnout za uplynulým čtvrtstoletím, kdy se u nás konala podobná akce, a tak trochu nahlédnout i do nejbližší budoucnosti, která je bezesporu příslibem mnoha úžasných objevů a poznání. Současně je Astronomický festival poctou všem našim kolegyním a kolegům, kteří položili základy české astronomie.

Záštitu nad akcí laskavě poskytli: Eva Zažímalová (předsedkyně Akademie věd České republiky), Martin Bareš (rektor Masarykovy univerzity), Michal Bursa (ředitel Astronomického ústavu Akademie věd České republiky), Petr Heinzel (předseda České astronomické společnosti), Tomáš Kašparovský (děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity), Michael Prouza (ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky), stejně jako Miloš Vystrčil (Senát Parlamentu České republiky) a Markéta Vaňková (primátorka statutárního města Brna).

Součástí Astronomického festivalu 2024 není jen celé série přednášek, ale také bohatý společenský program. V pondělí se můžete těšit na společenský večer spojený s premiérou pořadu v digitáriu a křtem knížky s fotografiemi od Romana France, v úterý na zábavný oběd a neméně zábavnou večeři. To vše za jednu vstupenku.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »