Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Výstava OBLOHA v atriu Gymnázia Františka Křižíka
Josef Jíra Vytisknout článek

Výstava OBLOHA v atriu Gymnázia Františka Křižíka

Fotografická výstava OBLOHA v atriu Gymnázia Františka Křižíka
Autor: Jan Hosnédl

V úterý 4. června proběhla vernisáž výstavy Obloha v atriu Gymnázia Františka Křižíka. Na výstavě je k vidění okolo 80 fotografií hvězdné oblohy, galaxií, polárních září, halových jevů, duh a dalších jevů. Své fotografie zde představuje několik fotografů - Václav Uhlíř, Libor Šmíd, Pavel Pech, Josef Jíra, Jan Hosnedl a další.

Výstava je doplněna vítěznými fotografiemi a pracemi studentů Gymnázia Františka Křižíka ze stejnojmenné soutěže, která proběhla na jaře tohoto roku.

Na slavnostním zahájení proběhlo vyhodnocení soutěže, vystoupil školní sbor pod vedením Štěpánky Liškové s „hvězdnými písněmi“, divadelní soubor pod vedením Františka Kasky předvedl improvizaci na téma obloha. Výstavu připravil Středoškolský klub při Gymnáziích v Plzni a Gymnázium Františka Křižíka ve spolupráci se Západočeskou pobočkou České astronomické společnosti. Výstava navazuje na 3 proběhlé výstavy - To nejlepší z kreslených vtipů Pavla Kantorka (2015), komiksová Plzeňská bublanina (2016) a v roce 2015 výstava fotografií Život bez bariér s doprovodným programem zaměřeným na „vozíčkáře“. Tyto akce dlouhodobě podporuje Statutární město Plzeň a Městský obvod Plzeň 1 – děkujeme! Výstavu zahájil nám. primátora Plzně a bývalý absolvent a učitel Gymnázia Františka Křižíka Michal Vozobule.

Výstava v atriu GFK probíhá do 28. června, otevřeno je ve všední dny od 10 do 18, o víkendech od 14 do 17 hodin, vstup je zdarma. Do atria se vchází z centrálního parku u bazénu na Lochotíně. Srdečně zveme!




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.

Štítky: Fotografická výstava


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »