Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Výstava OBLOHA v atriu Gymnázia Františka Křižíka
Josef Jíra Vytisknout článek

Výstava OBLOHA v atriu Gymnázia Františka Křižíka

Fotografická výstava OBLOHA v atriu Gymnázia Františka Křižíka
Autor: Jan Hosnédl

V úterý 4. června proběhla vernisáž výstavy Obloha v atriu Gymnázia Františka Křižíka. Na výstavě je k vidění okolo 80 fotografií hvězdné oblohy, galaxií, polárních září, halových jevů, duh a dalších jevů. Své fotografie zde představuje několik fotografů - Václav Uhlíř, Libor Šmíd, Pavel Pech, Josef Jíra, Jan Hosnedl a další.

Výstava je doplněna vítěznými fotografiemi a pracemi studentů Gymnázia Františka Křižíka ze stejnojmenné soutěže, která proběhla na jaře tohoto roku.

Na slavnostním zahájení proběhlo vyhodnocení soutěže, vystoupil školní sbor pod vedením Štěpánky Liškové s „hvězdnými písněmi“, divadelní soubor pod vedením Františka Kasky předvedl improvizaci na téma obloha. Výstavu připravil Středoškolský klub při Gymnáziích v Plzni a Gymnázium Františka Křižíka ve spolupráci se Západočeskou pobočkou České astronomické společnosti. Výstava navazuje na 3 proběhlé výstavy - To nejlepší z kreslených vtipů Pavla Kantorka (2015), komiksová Plzeňská bublanina (2016) a v roce 2015 výstava fotografií Život bez bariér s doprovodným programem zaměřeným na „vozíčkáře“. Tyto akce dlouhodobě podporuje Statutární město Plzeň a Městský obvod Plzeň 1 – děkujeme! Výstavu zahájil nám. primátora Plzně a bývalý absolvent a učitel Gymnázia Františka Křižíka Michal Vozobule.

Výstava v atriu GFK probíhá do 28. června, otevřeno je ve všední dny od 10 do 18, o víkendech od 14 do 17 hodin, vstup je zdarma. Do atria se vchází z centrálního parku u bazénu na Lochotíně. Srdečně zveme!




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.

Štítky: Fotografická výstava


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 A3 Atlas

Canon 6Da + Sigma 35mm f/1.4 @ f/2.5 4x60s, 5 polí horizontálně Skywatcher Star Adventurer 24.10.2024 19:30 - 20:00

Další informace »