Čeští reprezentanti získali na 11. IOAA v Thajsku stříbro a dva bronzy
Jiří Vala převzal bronzovou medaili z rukou viceguvernéra Phuketu, Sanitha Srivihoka Autor: Jan Kožuško
Thajský Phuket žil po dva týdny astronomickou soutěží.
Na 11. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice získali naši mladí astronomové jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Počtem medailí je to nejúspěšnější start české reprezentace v této soutěži od roku 2012.
Jindřich Jelínek (stříbrná medaile) při vyhlašování výsledků Autor: Jan KožuškoNejlépe se z českého týmu umístil stříbrný medailista Jindřich Jelínek z Gymnázia Olomouc–Hejčín. Bronz získali Martin Orság z Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické ve Vyškově a Jiří Vala z Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně. Čestné uznání za velmi dobrý výkon obdržel Jaromír Mielec, absolvent Gymnázia v Ostravě Zábřehu, který také spolu s šestičlenným mezinárodním týmem obdržel stříbrnou medaili v doprovodné týmové soutěži.
Příprava českého týmu na 11. IOAA v přirodovědné expozici muzea v Dubaji Autor: Jan KožuškoReprezentaci vedli RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. ze Slezské univerzity v Opavě a Dr.-Ing. Jan Kožuško ze Štefánikovy hvězdárny v Praze. Jako pozorovatel doprovázel výpravu Jakub Vošmera, MMath z Fyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i.
Český tým se představuje na kulturním večeru Autor: Jan Kožuško11. ročník IOAA se konal pod záštitou Její královské výsosti princezny Maha Chakri Sirindhorn. Slavnostní zahájení proběhlo za její osobní účasti. Vlastní soutěž se uskutečnila v komplexu Duangjitt Resort&Spa v Patongu. Kromě Thajského království olympiádu nejvíce podpořila Prince of Songkla University (PSU), Thajský národní astronomický výzkumný ústav (NARIT), Ministerstvo vzdělávání (MOE) a celá řada sponzorů. Celá soutěž jednotlivců byla rozdělena do tří kol: teoretického, zpracování dat a pozorovacího kola. Absolutního vítězství v soutěži dosáhl slovinský student Aleksej Jurca.
Soutěžící navštívili kromě řady přírodních památek také město Phuket se zajímavým muzeem, delfinárium nebo perlovou farmu. Kromě vlastního kulturního večera, na jehož přípravě se studenti sami podíleli, měli možnost vidět dvouhodinovou výpravnou férii z thajských dějin v divadle zábavního parku Fantasea.
Není bez zajímavosti, že
soutěže se letos zúčastnilo 45 zemí ze čtyř kontinentů,
národních olympiád ve všech zemích se zúčastnilo 1 235 000 soutěžících,
na IOAA se tak sešlo 0,018 % nejlepších účastníků z celého světa,
v představení divadla Fantasea vystupovalo celkem 14 cvičených slonů, sedm slepic, šest holubů, pět kůzlat, tři jaci a jeden tygr.
Předchozí úspěchy
Český tým na závěrečném ceremoniálu 11. IOAA Autor: Jan KožuškoČeská republika se mezinárodních soutěží v astronomii a astrofyzice účastní od roku 2007. Celkem mladí čeští astronomové z mezinárodních soutěží dosud přivezli již 6 zlatých, 14 stříbrných a 25 bronzových medailí.
Příští Mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice se bude konat v září 2018 v Colombu na Srí Lance.
Partneři
Účast českého týmu organizačně zajišťovala Česká astronomická společnost, cestu finančně podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Tiskárny pro přípravu překladů zadání 11. IOAA Autor: Jan Kožuško
Martin Orság při řešení úloh 11. IOAA Autor: 11. IOAA
Jindřich Jelínek při řešení úloh 11. IOAA Autor: 11. IOAA
Jiří Vala při řešení úloh 11. IOAA Autor: 11. IOAA
Adrián Mokrý při řešení úloh na 11. IOAA Autor: 11. IOAA
Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu