Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hvězdárna a planetárium Brno: Poslechněte si Miloslava Druckmüllera a další

Hvězdárna a planetárium Brno: Poslechněte si Miloslava Druckmüllera a další

Detail koróny a chromosféry. Autoři: M. Druckmüller, V. Rušin, M. Dietzel a P. Aniol.
Detail koróny a chromosféry. Autoři: M. Druckmüller, V. Rušin, M. Dietzel a P. Aniol.
Na nově zrekonstruované Hvězdárně a planetáriu Brno pokračujeme s cyklem přednášek velmi zajímavých a veřejnosti známých hostů. Přijďte si poslechnout například brněnského matematika pořizujícího nejlepší snímky sluneční koróny na světě, prof. Miloslava Druckmüllera. Jeho poutavé přednášky se dočkáte již příští týden...

Květnový cyklus přednášek probíhá jako vždy v úterý od 18 hodin. Přednášky se konají buď ve velkém planetáriu nebo v přednáškovém sále. Rezervaci nebo předprodej vtupenek lze uskutečnit na této adrese. V květnu se můžete těšit na tyto přednášky:

15. května 2012

Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc.
Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství

Stále záhadná sluneční koróna

Proč má ještě dnes smysl zkoumat sluneční korónu při úplných zatměních Slunce i když kosmické sondy sledují Slunce 24 hodin denně a posílají na Zemi stovky GB dat o Slunci?


22. května 2012

Prof. RNDr. Pavel Prošek, CSc.
Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta

Antarktida a český antarktický výzkum

Vydejte se s námi na ostrov Jamese Rosse u Antarktického poloostrova, kde byla vybudována zatím jediná česká polární stanice J.G. Mendela. V přednášce se dozvíte mnoho zajímavostí o klimatu a zalednění Antarktidy. Samozřejmě nebude chybět pohled na samotný vědecký výzkum na ostrově Jamese Rosse, který provádí naši vědci z Masarykovy univerzity.


29. května 2012

Mgr. Michal Švanda, Ph.D.
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Bouřící Slunce: Čeká nás globální katastrofa?

Sdělovací prostředky nás zahlcují apokalyptickými scénáři souvisejícími se zvyšující se sluneční aktivitou. Některé ze scénářů konce světa v prosinci letošního roku najisto počítají se sluneční erupcí dosud neviděné síly, která uvrhne lidstvo zpět div ne do doby kamenné. Jsou tyto scénáře založeny na reálném základě? Má zvýšená sluneční činnost vliv na život člověka? A máme se zvýšené sluneční aktivity bát? Hledejme odpovědi alespoň na některé otázky složitých vztahů Slunce-Země.


Přišli jste o přednášku? Najděte si nás na Youtube...

Všem zájemcům, kteří se nějaké přednášky nemohou zůčastnit, doporučujeme náš Youtube kanál brnoobservatory, na kterém najdete jak záznamy z uskutečněných přednášek a některých audiovizuálních představení, tak i krátké pořady pro veřejnost. Archiv a záznamy přednášek najdete rovněž na stránkách hvězdárny, kde si můžete videa či audiozáznamy z přednášek stáhnout.




O autorovi

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno, Přednáška 


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »