Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Jak by vypadala obloha ze dna oceánu?

Jak by vypadala obloha ze dna oceánu?

Řešení astronomické olympiády
Autor: Simona Beerová

Nejen na tuto záludnou otázku hledaly odpověď dvě desítky finalistů kategorie CD Astronomické olympiády od 9. do 11. května 2018 na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Ve finále zvítězila studentka Natálie Maleňáková ze Slovanského gymnázia v Olomouci, která si hravě poradila i s určováním zeměpisné šířky pomocí spektrometru.

Finalisté před budovou Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské Univerzity v Opavě Autor: Simona Beerová
Finalisté před budovou Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské Univerzity v Opavě
Autor: Simona Beerová
Soutěžní klání začalo ve čtvrtek dopoledne teoretickou částí. Jaká by byla jasnost Alcora s Mizarem, pokud bychom je nedokázali rozlišit jako vícenásobnou soustavu? Jak rychle obíhá Slunce okolo společného těžiště soustavy Slunce – Jupiter? Po obědě přišly na řadu praktické znalosti oblohy, objektů i astronomických přístrojů. Počasí tentokrát nepřálo ani jeden den, takže večerní pozorovací část byla zrušena. V pátek dopoledne zpracovávali finalisté data z pozorování exoplanety a planetky.

V rámci doprovodného programu čekala studenty projekce filmu o Jiřím Grygarovi, večeře v univerzitním Gastrocentru na Hradecké ulici. Páteční poledne patřilo prohlídce městského modelu Sluneční soustavy a objektu Hauerova.

Vítězové finále

Vítězové finále Autor: Vendula Doubravská
Vítězové finále
Autor: Vendula Doubravská
V pátek odpoledne proběhlo za přítomnosti děkana FPF SU v Opavě, prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc. slavnostní vyhlášení výsledků. Všichni finalisté obdrželi diplomy a tašky s drobnými dárky. Nejúspěšnější pak také věcné ceny. Na prvních třech příčkách se umístili:

 

 

  1. Natálie Maleňáková, Slovanské gymnázium Olomouc
  2. Marco Souza de Joode, Gymnázium nad Štolou, Praha 7
  3. Martin Schmied, Gymnázium Jihlava

15. ročník vyvrcholí v Hradci Králové

Pět desítek nejlepších řešitelů ze základních škol a víceletých gymnázií se sjede ve čtvrtek 17. a v pátek 18. května 2018 do Hradce Králové. Finalisté kategorie GH budou soutěžit na hvězdárně a v planetáriu, finalisté EF na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové a v planetáriu. V rámci doprovodného programu navštíví letos finalisté Archeopark Všestary.

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2017/18 probíhá její 15. ročník. Soutěž je zařazena do Věstníku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Hlavním partnerem finále je Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Záštitu nad finále převzal děkan FPF SU, prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. Účastníci finále a vítězové obdrželi ceny od Hvězdárny a planetária Hradec Králové, Hvězdárny a planetária Brno, Slezské univerzity, magistrátu města Opavy a firmy Model. Ústřední kolo kategorie CD by se neobešlo bez pečlivého organizačního zajištění týmem Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské Univerzity v Opavě. Úlohy finále připravili Jakub Vošmera, Pavel Kůs, Martin Raszyk, Stanislav Fořt, Jan Kožuško, Ondřej Theiner a Tomáš Gráf. Zadání recenzovali Miroslav Randa a Michal Švanda. Porotci finále byli Miroslav Randa, Jan Kožuško, Martin Blaschke, Tomáš Gráf, Jakub Vošmera a Pavel Kůs.

Partneři finále

Kontatky a další informace

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Proděkan Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Tel.: 734 268 124

Dr.-Ing. Jan Kožuško
Předseda Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: kozusko@astro.cz
Tel.: 776 200 522

Ing. Jaroslav Froulík
MŠMT, Odbor pro mládež
Email: Jaroslav.Froulik@msmt.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Filosoficko-přírodovědecká fakulta Slezské Univerzity v Opavě
[3] Stránka s informacemi k finále kategorie CD



O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »