Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Jizerská oblast tmavé oblohy nejlepší turistickou atrakcí Euroregion Tour 2023

Jizerská oblast tmavé oblohy nejlepší turistickou atrakcí Euroregion Tour 2023

Stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy na Euroregion Tour 2023
Autor: Martin Gembec

Jizerská oblast tmavé oblohy (JOTO) se svým stánkem opět prezentuje na tradiční regionální výstavě Euroregion Tour. Místní Hospodářská komora uspořádala soutěž pro vystavovatele o nejlepší zážitek v Trojzemí. Zaslouženými držiteli ocenění se stali vystavující farmáři, řemeslníci a Muzeum skla a bižuterie. Na nejvyšší ocenění však pro nás překvapivě dosáhla JOTO. Snad se tak stalo pro každoroční neutuchající snahu zaujmout malé i velké a aktivně jim pomoci vysvětlit vše, co je zajímá a ukázat jim krásy noční oblohy na Jizerce i jinde. Moc děkujeme a pokud máte cestu kolem, jsme tu i v sobotu 11. 3. od 9 do 18 hodin. Najdete nás v Eurocentru v Jablonci nad Nisou hned u vchodu.

Logo Jizerské oblasti tmavé oblohy si můžete odnést i v podobě visačky díky 3D tiskárně z iQLandie Autor: Pavel Suchan
Logo Jizerské oblasti tmavé oblohy si můžete odnést i v podobě visačky díky 3D tiskárně z iQLandie
Autor: Pavel Suchan
Stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy by nebyl reálný bez trvalé podpory Lesů ČR a Astronomického ústavu AV ČR. Svojí osobou jej zaštiťuje a každoročně pomáhá Pavel Suchan. Na organizaci se dále podílí Česká astronomická společnost, především díky členům Klubu astronomů Liberecka. Nedílnou součástí je také iQLandia, která akci podporuje nejen prezentací planetária, ale také 3D tisku.

Ukazujeme zde dalekohledy pro úplné začátečníky i pokročilejší vybavení pro fotografování noční oblohy. Vysvětlujeme děje na noční obloze a povídáme si o našich akcích. Odnést si můžete zajímavé obrázky a plakáty nebo propagační materiály České astronomické společnosti. Pro ty, kdo chtějí více informací o tom, jak pozorujeme a jak si pořídit opravdu špičkové astrofotgrafie, jsou na stánku nadšenci, kteří sami patří mezi velmi pokročilé pozorovatele a astrofotografové s několika oceněními Česká astrofotografie měsíce (včetně aktuální únorové pro rok 2023).  

Pokud jste z okolí Liberce, Jablonce nad Nisou či Turnova a o činnosti místních astronomů a hvězdárny jste dosud nevěděli, sledujte web udalosti.astro.cz nebo hvezdarna.turnov.cz. A třeba se i stavte. 

Jizerská oblast tmavé oblohy v létě připravuje akci Den a noc na Jizerce. Proběhne 12. srpna. Během odpoledne bude možné navštívit přednášky a v případě dobrého počasí se bude pozorovat Slunce a večer objekty vzdáleného vesmíru. Doprovodný program zajistí skupina Zlatý holky a stánek iQLandie.

Prezentace Jizerské oblasti tmavé oblohy zaujme malé i velké návštěvníky Autor: Martin Gembec
Prezentace Jizerské oblasti tmavé oblohy zaujme malé i velké návštěvníky
Autor: Martin Gembec
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Euroregion tour, Jizerská oblast tmavé oblohy


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »