Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Možnosti života ve vesmíru

Možnosti života ve vesmíru

Hvězdárna Valašské Meziříčí Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje, pořádá ve dnech 19. až 21. dubna 2013 ve svém přednáškovém sále ve spolupráci s Krajským úřadem Zlínského kraje, Českou astronomickou společností a Valašskou astronomickou společností mezinárodní mezioborový seminář na téma Možnosti života ve vesmíru.

Akce se koná v rámci připomínky a oslav 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jejich příchod znamenal také posun v oblasti kultury, písma a vzdělanosti. Rovněž valašskomeziříčská hvězdárna se již více jak půl století snaží o podporu a rozvoj vzdělanosti.

Téma semináře „Možnosti života ve vesmíru“ bude probíráno z více hledisek a úhlů pohledu. Populárně-vědecké a odborné přednášky budou zaměřeny na nejrůznější aspekty vedoucí ke vzniku, rozvoji a udržení života ať už z pohledu fyzikálního, astrofyzikálního, biologického, genetického či udržitelnosti rozvoje lidské společnosti. Kromě zvaných přednášek odezní také kratší příspěvky a předpokládáme rovněž prezentaci posterů.

Seminář na Hvězdárně Valašské Meziříčí Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Seminář na Hvězdárně Valašské Meziříčí
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Účast na semináři potvrdili následující přednášející: prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., Dr. h. c., Ústav molekulární genetiky, AV ČR, v. v. i.; Mgr. Marek Vácha, PhD., Ústav etiky, 3. lékařská fakulta UK; Mgr. Tomáš Petrásek, Fyziologický ústav AV ČR, v .v. i.; RNDr. Vladimír Kopecký jr., Ph.D., Fyzikální ústav Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze; RNDr. Radek Mikuláš, CSc., Geologický ústav AV ČR, v. v. i.; prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., Výzkumný ústav živočišné výroby v. v. i. a Česká zemědělská univerzita v Praze; prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., České vysoké učení technické v Praze a RNDr. Jiří Grygar CSc., Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. (řazeno podle programu semináře).

Populárně-naučný mezioborový seminář je určen všem zájemcům o danou problematiku: pedagogům, studentům středních a vysokých škol, pracovníkům hvězdáren, členům astronomických kroužků a široké veřejnosti.

Seminář se koná za podpory Zlínského kraje, České astronomické společnosti a Valašské astronomické společnosti.

Podrobnější informace, program a přihlášky na seminář viz webové stránky Hvězdárny Valašské Meziříčí.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Seminář, Život ve vesmíru, Hvězdárna Valmez


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »