Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Neviditelné světlo na vlastní oči aneb experimenty z optiky
Jana Tichá Vytisknout článek

Neviditelné světlo na vlastní oči aneb experimenty z optiky

Neviditelné světlo na vlastní oči aneb experimenty z optiky
Neviditelné světlo na vlastní oči aneb experimenty z optiky
Hvězdárna a planetárium v Českých Budějovicích připravila pro své návštěvníky neobvyklou přednášku s počítačovou projekcí a optickými experimenty. Uvidíte na ní, co jste ještě neviděli – a to doslova !

Jak to? Elektromagnetické záření v oblasti vlnových délek 390-760 nm nazýváme viditelné světlo, nebo stručně světlo. Proč právě tuto část elektromagnetického spektra lidské oko vnímá? Čím se lisí od ostatního záření? Jsou pro výběr viditelného světla nějaké fyzikální důvody, nebo se to během evoluce stalo jen náhodou? To uvidíte a uslyšíte v první části přednášky. Ve druhé části si ukážeme, ze i neviditelné světlo lze uvidět a předvedeme si to na řadě neobvyklých experimentu. Při přednášce však nebudou opomenuty ani fyzikální principy jevů, které umožňují převod části neviditelného záření na viditelné, a posluchači se tak dozví mnohé o světle a jeho interakci s látkovým prostředím.

Přednáška se koná ve středu 16.dubna 2008 od 19:00 hodin v sále Hvězdárny a planetária v Č. Budějovicích. Obnovená premiéra. Pro velký zájem rozšiřujeme a opakujeme. Přednášet a experimentovat bude dobře známý doc. Zdeněk Bochníček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Předprodej vstupenek od 9.dubna 2008 v otevírací době Hvězdárny a planetária.

Hvězdárna a planetárium
Zátkovo nábřeží 4
370 01 České Budějovi
ce tel. 386 352 044
http://www.hvezdarnaCB.cz









O autorovi



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »