Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Po každé noci přijde den!

Po každé noci přijde den!

Noc a den při pohledu z Hvězdárny Brno

Hvězdárna a planetárium Brno otevírá v pátek 15. května v 18.00. Vždy pro 50 návštěvníků za symbolických 50 korun. A bude to jízda!

Tak a je to tady! Vychýlený svět se vrací zpět do rovnováhy, byť do jiné než před pár týdny. S vesmírnou radostí Hvězdárna a planetárium Brno oznamuje, že svůj stroj na vizuální zázraky probudí v pátek 15. května v 18.00 s představením Zrození planety Země 2D. V dalších dnech a týdnech se k němu přidá pohádkové dobrodružství pro nejmenší: Se zvířátky o vesmíru 2D.
 

Prosím, neváhejte a přijďte brněnskou hvězdárnu podpořit svojí návštěvou. Samozřejmě dodržujte nezbytná pravidla (rozestupy, roušky, e-vstupenky), ale jinak to bude úžasná podívaná jako vždy! Do konce června je přitom jednotné, symbolické vstupné 50 Kč.
 

Program a vstupenky získáte na stránkách www.hvezdarna.cz

 

Se Zrozením planety Země 2D se vydáte po stopách stvoření – nahlédnete do kuchyně, ve které se uvařilo nejen Slunce, ale celá Sluneční soustava. Představení, které uvádíme v obnovené premiéře z doby krátce předkaranténní, využívá pokročilé vizualizace založené na astronomických pozorováních a nejnovějších poznatcích fyziků, geologů a biologů. Na dosud nejlepší animaci na světě tak například uvidíte, jak vznikl průvodce naší planety – stříbřitý Měsíc.

Hvězdárna a planetárium Brno po celá desetiletí vypráví příběhy o tom, jak chytří lidé jsou. Podoba tohoto světa je přece výsledkem úsilí bezpočtu vědců a techniků, kteří ovlivňují náš každodenní život, naděje i sny, zajišťují dlouhodobou prosperitu a blahobyt. Žádná kouzla nebo čáry, pověry či zásahy shůry, jen důvtip a oddanost své profesi. Proto také chystá celou řadu dalších, populárně vědeckých projektů. O chytrých prázdninách, o představení o nejkrásnějším městě – BRNO 360, o filmu o nejrezavější planetě – MARS 3D, o souboji největší a nejpodivuhodnější planety – Titáni Sluneční soustavy 3D, a také o nejúžasnější době – Satelix 2D ale více někdy příště.

 

Minulost změnit nemůžeme, ve svých rukou máme pouze budoucnost. Proto prosím najděte zase svoji cestu ke hvězdám a přijďte otevřít další kapitolu v nejkrásnější knize, která se nazývá vesmír. Začít můžete na www.hvezdarna.cz

 

Po každé noci přece přijde den.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »