Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  S pardubickou hvězdárnou na vědeckotechnickém jarmarku

S pardubickou hvězdárnou na vědeckotechnickém jarmarku

Malí školáci čekají na Slunce na Vědecko-technickém jarmarku v Pardubicích.
Autor: Petr Komárek

Jetě před koncem školního roku, v úterý 16. června, vyrazili pracovníci pardubické hvězdárny barona Artura Krause  a členové Astronomické společnosti Pardubice na již druhý ročník velkolepého „Vědeckotechnického jarmarku“ v ulicích východočeské metropole na Labi. Návštěvníci tak měli možnost spatřit nepřeberné množství experimentů ze světa vědy a techniky. Stánek pardubické hvězdárny tak přirozeně nesměl chybět. Pojďme se tedy podívat, jaká byla naše astronomická část této velkolepé „šou.“

maldí studenti pozorují Slunce Autor: Petr Komárek
maldí studenti pozorují Slunce
Autor: Petr Komárek
Již druhým rokem se pardubická hvězdárna účastnila velkolepého projektu Univerzity Pardubice BRAVO (Brána Vědění Otevřená), který má mimo jiné za cíl v jeden den v ulicích města Pardubice, na exponovaných místech jako jsou náměstí a hlavní třídy umístit zajímavé expozice, experimenty a výstupy z výzkumných projektů, které probíhají na všech sedmi fakultách zdejší univerzity. Spolupracující subjekty tak mají jedinečnou možnost propagace své práce a činnosti.

chromosféra Autor: Petr Komárek
chromosféra
Autor: Petr Komárek
Stejně jako v loňském roce i letos se tak pardubická hvězdárna zúčastnila tohoto letního „svátku“ svým výjezdním pozorovacím programem pro širkou veřejnost. V hledáčku našich dalekohledů se ocitlo Slunce. Návštěvníci našeho stanoviště jej mohli spatřit jak ve viditelném oboru spektra přes „Baaderovu“ fólii či pomocí projekce, tak prostřednictvím malého protuberančního dalekohledu, který zprostředkoval pohled na Slunce ve spektrální čáře „H-Alfa“. Jen u našeho stanoviště se pohledem na naši nejbližší hvězdu potěšilo více než 300 nadšených návštěvníků, malých školáků a budoucích návštěvníků základních a středních škol. Tímto článkem, tak děkujeme všem, kteří nám věnovali svou přízeň během uplynulého školního roku a těšíme se, na další četná setkání s Vámi. Přejeme Vám krásné prázdniny a v září opět na hvězdárně, třeba na Noci vědců!

Rovněž nezapomeňte na prázdninovou fotografickou soutěž o nejzajímavější portrét Slunce, kterou pořádá Knihovna Mokré ve spopráci s pardubickou hvězdárnou a Českou astronomickou společností.



Převzato: Hvězdárna Pardubice



O autorovi

Petr Komárek

Petr Komárek

Petr Komárek (* 5. října 1982, Pardubice, Česká republika) je popularizátorem astronomie, člen Astronomické společnosti Pardubice a od roku 2007 vedoucím Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích, kde se mimo jiné věnuje se výchově mládeže v astronomických kroužcích. Jedním z jeho největších koníčků je cestování a fotografování. Účastnil se též tří expedic SAROS za úplným zatměním Slunce (do Turecka v roce 2006, Ruska v roce 2008 a Číny o rok později).

Štítky: Vědeckotechnický jarmark Pardubice


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »