S pardubickou hvězdárnou na vědeckotechnickém jarmarku
Malí školáci čekají na Slunce na Vědecko-technickém jarmarku v Pardubicích. Autor: Petr Komárek
Jetě před koncem školního roku, v úterý 16. června, vyrazili pracovníci pardubické hvězdárny barona Artura Krause a členové Astronomické společnosti Pardubice na již druhý ročník velkolepého „Vědeckotechnického jarmarku“ v ulicích východočeské metropole na Labi. Návštěvníci tak měli možnost spatřit nepřeberné množství experimentů ze světa vědy a techniky. Stánek pardubické hvězdárny tak přirozeně nesměl chybět. Pojďme se tedy podívat, jaká byla naše astronomická část této velkolepé „šou.“
maldí studenti pozorují Slunce Autor: Petr KomárekJiž druhým rokem se pardubická hvězdárna účastnila velkolepého projektu Univerzity Pardubice BRAVO (Brána Vědění Otevřená), který má mimo jiné za cíl v jeden den v ulicích města Pardubice, na exponovaných místech jako jsou náměstí a hlavní třídy umístit zajímavé expozice, experimenty a výstupy z výzkumných projektů, které probíhají na všech sedmi fakultách zdejší univerzity. Spolupracující subjekty tak mají jedinečnou možnost propagace své práce a činnosti.
chromosféra Autor: Petr KomárekStejně jako v loňském roce i letos se tak pardubická hvězdárna zúčastnila tohoto letního „svátku“ svým výjezdním pozorovacím programem pro širkou veřejnost. V hledáčku našich dalekohledů se ocitlo Slunce. Návštěvníci našeho stanoviště jej mohli spatřit jak ve viditelném oboru spektra přes „Baaderovu“ fólii či pomocí projekce, tak prostřednictvím malého protuberančního dalekohledu, který zprostředkoval pohled na Slunce ve spektrální čáře „H-Alfa“. Jen u našeho stanoviště se pohledem na naši nejbližší hvězdu potěšilo více než 300 nadšených návštěvníků, malých školáků a budoucích návštěvníků základních a středních škol. Tímto článkem, tak děkujeme všem, kteří nám věnovali svou přízeň během uplynulého školního roku a těšíme se, na další četná setkání s Vámi. Přejeme Vám krásné prázdniny a v září opět na hvězdárně, třeba na Noci vědců!
Rovněž nezapomeňte na prázdninovou fotografickou soutěž o nejzajímavější portrét Slunce, kterou pořádá Knihovna Mokré ve spopráci s pardubickou hvězdárnou a Českou astronomickou společností.
Petr Komárek (* 5. října 1982, Pardubice, Česká republika) je popularizátorem astronomie, člen Astronomické společnosti Pardubice a od roku 2007 vedoucím Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích, kde se mimo jiné věnuje se výchově mládeže v astronomických kroužcích. Jedním z jeho největších koníčků je cestování a fotografování. Účastnil se též tří expedic SAROS za úplným zatměním Slunce (do Turecka v roce 2006, Ruska v roce 2008 a Číny o rok později).
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše.
30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)