Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Srpen 2008 očima astro.cz
Petr Kubala Vytisknout článek

Srpen 2008 očima astro.cz

Úplné zatmění, Čína, NASA TV
Úplné zatmění, Čína, NASA TV
Přinášíme vám novou rubriku, ve které se vždy ohlédneme za nejzajímavějšími událostmi v astronomii a kosmonautice za uplynulý měsíc. K nápomoci nám budou články, novinky a další informace z astro.cz.

Jen málokdy se stane, že by se v jednom měsíci sešly hned dva významné astronomické úkazy. V srpnu k takové souhře náhod došlo. Hned 1. srpna proběhlo částečné zatmění Slunce. Více informací se dozvíte na stránkách k zatmění. Podívat se můžete i na rozsáhlou galerií, obsahující desítky fotografií i videi částečného i úplného zatmění.

V noci z 16. na 17. srpna jsme mohli pozorovat částečné zatmění Měsíce. Informace jsou dostupné na stránkách k zatmění. Přestože byla nad většinou území Česka zataženo, dorazily do redakce i zajímavé fotografie.

Ve stínu obou zatmění se nesly letošní Perseidy, o kterých se dočtete v článku.

Velký zájem vzbudil na poli úkazů i Mars. Ten byl sice během srpna sotva vidět, ale už legendárnímu a několik let starému Mars hoaxu skutečně uvěřilo mnoho lidí. O co jde? Podle hoaxu měl být 27. srpna Mars na obloze stejně velký jako Měsíc v úplňku. Jedná se samozřejmě o nesmysl, jak je to doopravdy se dočtete v článku od Jiřího Grygara.

Zajímavé výročí oslavil v srpnu Hubblův kosmický dalekohled, který uskutečnil svůj 100 000 oběh okolo Země. Více v článku od Františka Martinka. Hubblův dalekohled bude hlavní hvězdou našeho webu v září a v říjnu, chystá se totiž k němu raketoplán. Start byl původně naplánován na 8. října, ale k Floridě se blíží hurikán Hana a ten zřejmě přípravy zpozdí.

Na Marsu pochopitelně i nadále pracuje sonda Phoenix. Ta mimo jiné už více než dva měsíce monitoruje počasí rudé planety. Více se dočtete v článku od F. Martinka.

Víte jak a kdy vznikaly ve vesmíru první hvězdy? Pokud vás tato tématika zajímá, pak si určitě přečtěte článek na toto téma. Stelární astronomie se týká i článek Jedenáct hvězdných proudů v naší Galaxii.

Ke konci srpna rozvířila poklidné vody konce prázdnin zpráva, že by raketoplány mohly létat až do roku 2015. Připomeňme, že současné plány počínají s ukončením misí v roce 2010. Také jste si o posledním srpnovém víkendu všimli neobvykle zbarvené oblohy? Nebyla to náhoda, za vším je sopka na Aljašce. Více se dočtete v článku.

Samozřejmě, že i v srpnu byla vyhlášena Česká astrofotografie měsíce. Soutěž tentokrát vyhrála fotografie souhvězdí Labutě. V souvislosti s ČAM se v srpnu odehrála ještě jedna událost. V sobotu 9. srpna byly v Úpici slavnostně odhaleny plakety astrofotografů roku.

Plánované akce v září 2008:





O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »