Srpen 2008 očima astro.cz
Jen málokdy se stane, že by se v jednom měsíci sešly hned dva významné astronomické úkazy. V srpnu k takové souhře náhod došlo. Hned 1. srpna proběhlo částečné zatmění Slunce. Více informací se dozvíte na stránkách k zatmění. Podívat se můžete i na rozsáhlou galerií, obsahující desítky fotografií i videi částečného i úplného zatmění.
V noci z 16. na 17. srpna jsme mohli pozorovat částečné zatmění Měsíce. Informace jsou dostupné na stránkách k zatmění. Přestože byla nad většinou území Česka zataženo, dorazily do redakce i zajímavé fotografie.
Ve stínu obou zatmění se nesly letošní Perseidy, o kterých se dočtete v článku.
Velký zájem vzbudil na poli úkazů i Mars. Ten byl sice během srpna sotva vidět, ale už legendárnímu a několik let starému Mars hoaxu skutečně uvěřilo mnoho lidí. O co jde? Podle hoaxu měl být 27. srpna Mars na obloze stejně velký jako Měsíc v úplňku. Jedná se samozřejmě o nesmysl, jak je to doopravdy se dočtete v článku od Jiřího Grygara.
Zajímavé výročí oslavil v srpnu Hubblův kosmický dalekohled, který uskutečnil svůj 100 000 oběh okolo Země. Více v článku od Františka Martinka. Hubblův dalekohled bude hlavní hvězdou našeho webu v září a v říjnu, chystá se totiž k němu raketoplán. Start byl původně naplánován na 8. října, ale k Floridě se blíží hurikán Hana a ten zřejmě přípravy zpozdí.
Na Marsu pochopitelně i nadále pracuje sonda Phoenix. Ta mimo jiné už více než dva měsíce monitoruje počasí rudé planety. Více se dočtete v článku od F. Martinka.
Víte jak a kdy vznikaly ve vesmíru první hvězdy? Pokud vás tato tématika zajímá, pak si určitě přečtěte článek na toto téma. Stelární astronomie se týká i článek Jedenáct hvězdných proudů v naší Galaxii.
Ke konci srpna rozvířila poklidné vody konce prázdnin zpráva, že by raketoplány mohly létat až do roku 2015. Připomeňme, že současné plány počínají s ukončením misí v roce 2010. Také jste si o posledním srpnovém víkendu všimli neobvykle zbarvené oblohy? Nebyla to náhoda, za vším je sopka na Aljašce. Více se dočtete v článku.
Samozřejmě, že i v srpnu byla vyhlášena Česká astrofotografie měsíce. Soutěž tentokrát vyhrála fotografie souhvězdí Labutě. V souvislosti s ČAM se v srpnu odehrála ještě jedna událost. V sobotu 9. srpna byly v Úpici slavnostně odhaleny plakety astrofotografů roku.
Plánované akce v září 2008:
- Valašské Meziříčí: Podzimní putování Valašskem
- Ostrava: Ostravský astronomický víkend
- Celá ČR: Noc vědců