Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  V létě z Kleti do vesmíru
Jana Tichá Vytisknout článek

V létě z Kleti do vesmíru

Observatoř na Kleti
Observatoř na Kleti
Jihočeská hora Kleť je známa nejen historickou kamennou rozhlednou a lanovou dráhou, ale hlavně nejvýše položenou hvězdárnou v Čechách. Hvězdárna Kleť patří k nejvýznamnějším českým přírodovědným pracovištím. Každou jasnou noc míří z Kleti k hvězdné obloze velké dalekohledy a zdejší astronomové zkoumají planetky a komety. Pozoruhodné astronomické snímky si kleťští hvězdáři nenechávají pouze pro specializované stránky odborných časopisů či mezinárodní konference. Na léto z nich pro návštěvníky Kleti připravili tradiční letní exkurze a výstavu pod názvem "Z KLETI DO VESMÍRU".

Rozšířená výstava Z KLETI DO VESMÍRU ukazuje hlavně planetky a komety, neopomíjí však ani vzdálený vesmír - mlhoviny, hvězdokupy a galaxie. Barevné i černobílé snímky byly pořízeny třemi dalekohledy Observatoře Kleť - velkou fotografickou komorou, 0,57-m zrcadlovým dalekohledem i mohutným teleskopem KLENOT o průměru hlavního zrcadla 1 metr, vybaveným moderní elektronickou kamerou. Astronomické fotografie jsou doplněny informacemi o jménech planetek objevených na Kleti i družicovou mapou Jižních Čech s vyznačenými místy, po nichž se kleťské planetky jmenují. Fotografickou galerii komet od komety Bennett ke kometě Hale-Bopp doplňují unikátní snímky štěpících se kometárních jader komety Schwasmann-Wachmann 3 i snímky nejjasnějších komet posledních let. Připomenuta je samozřejmě periodická kometa Tichý, jediná kometa objevená v nynější České republice, která letos v únoru po více než sedmi letech opět zavítala k Zemi a ke svému objeviteli. Vystavené snímky v sobě spojují nejmodernější technologii s krásou, poezií a tajemstvími vesmíru.

V červenci a srpnu 2008 je na Hvězdárně na Kleti otevřeno pro veřejnost vždy od úterý do neděle, jednotlivé prohlídky začínají od 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Výstavou vás na Kleti provede věci znalý průvodce, zahraniční návštěvníky i cizojazyčně, případně s anglickým, německým a francouzským textem. V případě jasného počasí můžete pozorovat Slunce se slunečními skvrnami největším čočkovým dalekohledem v ČR.

Přípravu výstavy podpořil Jihočeský kraj jakožto zřizovatel hvězdárny.




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »