Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  V létě z Kleti do vesmíru
Jana Tichá Vytisknout článek

V létě z Kleti do vesmíru

Observatoř na Kleti
Observatoř na Kleti
Jihočeská hora Kleť je známa nejen historickou kamennou rozhlednou a lanovou dráhou, ale hlavně nejvýše položenou hvězdárnou v Čechách. Hvězdárna Kleť patří k nejvýznamnějším českým přírodovědným pracovištím. Každou jasnou noc míří z Kleti k hvězdné obloze velké dalekohledy a zdejší astronomové zkoumají planetky a komety. Pozoruhodné astronomické snímky si kleťští hvězdáři nenechávají pouze pro specializované stránky odborných časopisů či mezinárodní konference. Na léto z nich pro návštěvníky Kleti připravili tradiční letní exkurze a výstavu pod názvem "Z KLETI DO VESMÍRU".

Rozšířená výstava Z KLETI DO VESMÍRU ukazuje hlavně planetky a komety, neopomíjí však ani vzdálený vesmír - mlhoviny, hvězdokupy a galaxie. Barevné i černobílé snímky byly pořízeny třemi dalekohledy Observatoře Kleť - velkou fotografickou komorou, 0,57-m zrcadlovým dalekohledem i mohutným teleskopem KLENOT o průměru hlavního zrcadla 1 metr, vybaveným moderní elektronickou kamerou. Astronomické fotografie jsou doplněny informacemi o jménech planetek objevených na Kleti i družicovou mapou Jižních Čech s vyznačenými místy, po nichž se kleťské planetky jmenují. Fotografickou galerii komet od komety Bennett ke kometě Hale-Bopp doplňují unikátní snímky štěpících se kometárních jader komety Schwasmann-Wachmann 3 i snímky nejjasnějších komet posledních let. Připomenuta je samozřejmě periodická kometa Tichý, jediná kometa objevená v nynější České republice, která letos v únoru po více než sedmi letech opět zavítala k Zemi a ke svému objeviteli. Vystavené snímky v sobě spojují nejmodernější technologii s krásou, poezií a tajemstvími vesmíru.

V červenci a srpnu 2008 je na Hvězdárně na Kleti otevřeno pro veřejnost vždy od úterý do neděle, jednotlivé prohlídky začínají od 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Výstavou vás na Kleti provede věci znalý průvodce, zahraniční návštěvníky i cizojazyčně, případně s anglickým, německým a francouzským textem. V případě jasného počasí můžete pozorovat Slunce se slunečními skvrnami největším čočkovým dalekohledem v ČR.

Přípravu výstavy podpořil Jihočeský kraj jakožto zřizovatel hvězdárny.




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »