Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Žeň letošních astronomických medailí pokračuje v Pekingu

Žeň letošních astronomických medailí pokračuje v Pekingu

Čeští soutěžící získali na 12. IOAA v Pekingu 5 medailí
Autor: Jakub Vošmera

Na 12. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice získali naši mladí astronomové celkem pět medailí. Zlatou, stříbrnou a tři bronzové. Medaile získali všichni naši soutěžící. Nejlépe se umístil Jindřich Jelínek, který získal zlatou medaili. Stříbro získal Martin Orság a bronzové medaile Radka Křížová, Jáchym Bareš a Jiří Vala. Jedná se o druhý nejlepší výsledek v historii České republiky.

Mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice (IOAA) je vrcholovou světovou soutěží, která představuje náročnější nadstavbu IAO pro starší středoškolské studenty (do roku maturity, nejvýše do 20 let). Byla založena v roce 2007 v Thajsku a Česká republika se jí pravidelně zúčastňuje od roku 2010. Tehdy se konala také v Pekingu a náš soutěžící Stanislav Fořt hned dosáhl úspěchu ziskem první české zlaté medaile v astronomii a o rok později i absolutního vítězství na této soutěži.

Čeští reprezentanti se připravují na pozorovací kolo Autor: Planetarium Beijing
Čeští reprezentanti se připravují na pozorovací kolo
Autor: Planetarium Beijing
Letošní 12. IOAA se konala v čínském Pekingu 3. do 11. listopadu 2018 a Česká republika na ni vysílá pětičlennou delegaci studentů pod vedením Dr.-Ing. Jana Kožuška (předseda Ústřední komise Astronomické olympiády, Česká astronomická společnost) a RNDr. Tomáše Gráfa, Ph.D. (Filosoficko – přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě). Jako pozorovatel doprovázel výpravu Jakub Vošmera, M.Math. z Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i.

Výsledky českého týmu

Jindřich Jelínek přebírá zlatou medaili na 12. IOAA v Pekingu Autor: Jakub Vošmera
Jindřich Jelínek přebírá zlatou medaili na 12. IOAA v Pekingu
Autor: Jakub Vošmera
Nejlépe se z českého týmu umístil zlatý medailista Jindřich Jelínek z Gymnázia Olomouc –Hejčín. Stříbro získal Martin Orság, absolvent Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické ve Vyškově. Bronzové medaile získali Radka Křížová z Gymnázia Jaroslava Heyrovského v Praze, Jáchym Bareš, absolvent Gymnázia Olomouc-Hejčín a Jiří Vala, absolvent Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně.

malá Ochutnávka zimních olympijských her 2022

Čeští bronzoví medailisté z 12. IOAA - Jáchym Bareš, Jiří Vala a Radka Křížová Autor: Jakub Vošmera
Čeští bronzoví medailisté z 12. IOAA - Jáchym Bareš, Jiří Vala a Radka Křížová
Autor: Jakub Vošmera
Vlastní soutěž probíhala ve městě Yanqing severozápadně od Pekingu, kde se budou konat příští zimní olympijské hry v roce 2022. Soutěžící byli ubytování ve zcela novém hotelu a v širším okolí probíhal čilý stavební ruch. Zasedání mezinárodní poroty probíhala v Beijing Planetarium, které bylo spolu s Beijing Academy of Sciences and Technology a zahraniční kanceláří Pekingské městské rady hlavním organizátorem a hostitelem soutěže. Pořádání 12. IOAA podpořili Peking University, Beijing Normal University, Beijing Astronomical Society, Národní asociace observatoří ČLR, Rada prefektury Yanqing, Centrum pro podporu dětí a mládeže ve vědě (CAST). Celá soutěž jednotlivců byla rozdělena do tří kol: teoretického, zpracování dat a pozorovacího kola. Absolutního vítězství v soutěži dosáhl člen ruského týmu Stanislav Capajev. Soutěžící navštívili Velkou čínskou zeď a Pekingské planetárium.

Není bez zajímavosti, že

Martin Orság přebírá stříbrnou medaili na 12. IOAA v Pekingu Autor: Jakub Vošmera
Martin Orság přebírá stříbrnou medaili na 12. IOAA v Pekingu
Autor: Jakub Vošmera

  • - zvláštní cenu nejlepší výsledek v pozorovací části získal Martin Orság, který tuto cenu získal na mezinárodní úrovni již podruhé – poprvé v roce 2016.
  • - Jindřich Jelínek byl členem vítězného mezinárodního týmu v týmové soutěži
  • - soutěže se zúčastnilo 206 řešitelů ze 38 zemí světa
  • - příští ročník se uskuteční v srpnu 2019 u maďarského Balatonu

Účast českého týmu organizačně zajišťovala Česká astronomická společnost, cestu finančně podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Filosoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě
[3] Oficiální stránky 12. IOAA
[4] Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
[5] Gymnázium Jaroslava Heyrovského, Praha
[6] Gymnázium Olomouc-Hejčín
[7] Gymnázium Kapitána Jaroše
[8] Gymnázium VyškovO autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »