Žeň letošních astronomických medailí pokračuje v Pekingu
Na 12. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice získali naši mladí astronomové celkem pět medailí. Zlatou, stříbrnou a tři bronzové. Medaile získali všichni naši soutěžící. Nejlépe se umístil Jindřich Jelínek, který získal zlatou medaili. Stříbro získal Martin Orság a bronzové medaile Radka Křížová, Jáchym Bareš a Jiří Vala. Jedná se o druhý nejlepší výsledek v historii České republiky.
Mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice (IOAA) je vrcholovou světovou soutěží, která představuje náročnější nadstavbu IAO pro starší středoškolské studenty (do roku maturity, nejvýše do 20 let). Byla založena v roce 2007 v Thajsku a Česká republika se jí pravidelně zúčastňuje od roku 2010. Tehdy se konala také v Pekingu a náš soutěžící Stanislav Fořt hned dosáhl úspěchu ziskem první české zlaté medaile v astronomii a o rok později i absolutního vítězství na této soutěži.
Letošní 12. IOAA se konala v čínském Pekingu 3. do 11. listopadu 2018 a Česká republika na ni vysílá pětičlennou delegaci studentů pod vedením Dr.-Ing. Jana Kožuška (předseda Ústřední komise Astronomické olympiády, Česká astronomická společnost) a RNDr. Tomáše Gráfa, Ph.D. (Filosoficko – přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě). Jako pozorovatel doprovázel výpravu Jakub Vošmera, M.Math. z Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i.
Výsledky českého týmu
Nejlépe se z českého týmu umístil zlatý medailista Jindřich Jelínek z Gymnázia Olomouc –Hejčín. Stříbro získal Martin Orság, absolvent Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické ve Vyškově. Bronzové medaile získali Radka Křížová z Gymnázia Jaroslava Heyrovského v Praze, Jáchym Bareš, absolvent Gymnázia Olomouc-Hejčín a Jiří Vala, absolvent Gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně.
malá Ochutnávka zimních olympijských her 2022
Vlastní soutěž probíhala ve městě Yanqing severozápadně od Pekingu, kde se budou konat příští zimní olympijské hry v roce 2022. Soutěžící byli ubytování ve zcela novém hotelu a v širším okolí probíhal čilý stavební ruch. Zasedání mezinárodní poroty probíhala v Beijing Planetarium, které bylo spolu s Beijing Academy of Sciences and Technology a zahraniční kanceláří Pekingské městské rady hlavním organizátorem a hostitelem soutěže. Pořádání 12. IOAA podpořili Peking University, Beijing Normal University, Beijing Astronomical Society, Národní asociace observatoří ČLR, Rada prefektury Yanqing, Centrum pro podporu dětí a mládeže ve vědě (CAST). Celá soutěž jednotlivců byla rozdělena do tří kol: teoretického, zpracování dat a pozorovacího kola. Absolutního vítězství v soutěži dosáhl člen ruského týmu Stanislav Capajev. Soutěžící navštívili Velkou čínskou zeď a Pekingské planetárium.
Není bez zajímavosti, že
- - zvláštní cenu nejlepší výsledek v pozorovací části získal Martin Orság, který tuto cenu získal na mezinárodní úrovni již podruhé – poprvé v roce 2016.
- - Jindřich Jelínek byl členem vítězného mezinárodního týmu v týmové soutěži
- - soutěže se zúčastnilo 206 řešitelů ze 38 zemí světa
- - příští ročník se uskuteční v srpnu 2019 u maďarského Balatonu
Účast českého týmu organizačně zajišťovala Česká astronomická společnost, cestu finančně podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Filosoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě
[3] Oficiální stránky 12. IOAA
[4] Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
[5] Gymnázium Jaroslava Heyrovského, Praha
[6] Gymnázium Olomouc-Hejčín
[7] Gymnázium Kapitána Jaroše
[8] Gymnázium Vyškov