Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Objevené a znovuobjevené komety v červenci 2015
Marek Biely Vytisknout článek

Objevené a znovuobjevené komety v červenci 2015

Ilustrační foto - kometa C/2012 X1 (LINEAR), jak ji zachytil Michael Jäger
Autor: Michael Jäger

Jestliže byl počet v červnu nalezených komet velmi nízký, v červenci jej můžeme nazvat nejlépe slovem katastrofální. Objevena byla pouze jedna kometa, stejně jako o měsíc dříve pak nebyla žádná kometa znovuobjevena. Příběh vývoje dráhy této nově nalezené komety je ovšem velmi zajímavý, pojďme si jej tedy přiblížit.

Kometa byla objevena ve druhé polovině července. V nalezení zabodoval dalekohled PanSTARRS.

Označení nového přírůstku mezi již známé komety je C/2015 O1 (PanSTARRS). Tato kometa byla nalezena 19. července při jasnosti 19,6 mag. Pouze po dvou dnech strávených na stránce The Possible Comet Confirmation Page byla zveřejněna kometární podstata tělesa. A obyvatelé severní polokoule se mohli radovat. Datum průletu přísluním bylo vypočteno na začátek února 2017, ale co především, jeho vzdálenost byla stanovena na pouhých 1,04 AU od Slunce. Vypadalo to na velice nadějnou kometu pro začátek roku 2017, odhady maxima jasnosti hovořily až o 6 mag, čímž by se kometa dostala do pohodlného dosahu malých triedrů, a to navíc vysoko nad obzorem na večerní obloze. Co více si přát. Snad už jenom pouhým okem viditelnou kometu za krásných teplých letních večerů.

Nic takového ovšem v dohledu není, a jak už to s kometami chodí, tak ani idylka s kometou C/2015 O1 (PanSTARRS) netrvala příliš dlouho. Datum perihelu bylo oddáleno až na 7. února 2018, podstatné však je, že jeho vzdálenost se navýšila až na 3,55 AU od Slunce. Nadšení tím pádem rázem vystřídalo zklamání. Neuvidíme kometu malými triedry, ale se současnými odhady, které hovoří o maximu jasnosti kolem 13 mag, na ni budeme potřebovat pravděpodobně velké dalekohledy s průměrem objektivu 30 cm a více. Navíc dráha je spočítána ne jako předtím z pozic na obloze během dvou dnů, nýbrž za období dlouhé celý jeden měsíc. Těžko si tedy představit, že by ještě došlo k nějakým velkým změnám. Ale není všem dnům konec. Jiná nadějná kometa může být objevena velice brzy.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Kometární web Seichi Yoshidy



O autorovi

Marek Biely

Marek Biely

Narodil se 23. 5. 1998 v Brně. Pracuje ve školství. V podstatě od malička se zabývá astronomií, nejvíce pak kometami, které jej uchvátily zejména díky příletu jasné C/2011 L4 (PanSTARRS) v roce 2013. Komety pozoruje vizuálně a provádí jejich odhady jasnosti. Zároveň o nich píše články pro astro.cz a kommet.cz. Mezi jeho další zájmy patří ještě meteorologie a sport. Kontaktovat jej můžete na e-mailu biely.marek@seznam.cz.

Štítky: Nové komety


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »