Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Objevené a znovuobjevené komety v říjnu 2015
Marek Biely Vytisknout článek

Objevené a znovuobjevené komety v říjnu 2015

Kometa C/2006 M4 (SWAN) na snímku od Michaela Jägera
Autor: Michael Jäger

Měsíc říjen byl na nově nalezené komety úspěšný. Bylo potvrzeno celkem 6 nových objevů, ačkoliv dva objekty se nejprve projevovaly asteroidálně a až posléze byla zjištěna jejich pravá kometární podstata. Další dvě komety pak byly znovuobjeveny. Chcete se o kometách, jež mají v názvu, ať už trvale, či jen provizorně, písmena T a U, dozvědět více? Více se dozvíte ve článku.

Vzhledem k aktuálnímu postavení úplňků v kalendáři je takřka jasné, že v případě nově objevených komet bude bodovat první polovina jednotlivých měsíců. To se potvrdilo i v říjnu. Do 15. dne v měsíci bylo objeveno hned 6 nových komet a 1 další byla znovuobjevena. Na druhou polovinu měsíce pak zbylo již pouze znovuobjevení komety P/1999 V1 (Catalina). V nalézání komet měl v říjnu opět hlavní podíl havajský teleskop PanSTARRS, který objevil, respektive spoluobjevil, hned 4 z 6 komet. Na jedné z nich se pak podílí s observatoří Mount Lemmon Survey. Zabodovali i další havajští pozorovatelé Sheppard s Tholenem. Velkou zajímavostí je to, že po takřka tříletém půstu, který věnoval na stavbu a konfiguraci nového dalekohledu SST, se prosadil i z minulosti velmi známý projekt LINEAR. O znovuobjevení se jednou zasloužil opět dalekohled PanSTARRS, v druhém případě zaznamenala úspěch maďarská observatoř Konkoly.

Podle označení začínáme i končíme právě kometou znovuobjevenou. Kometa P/2003 WC7 (LINEAR-Catalina) byla poprvé pozorována ve svém druhém návratu 10. října, kdy ji při jasnosti 19,7 mag nalezl dalekohled PanSTARRS. Provizorní označení P/2015 T1 se velmi rychle změnilo na definitivní s číslem 329 v katalogu očíslovaných krátkoperiodických komet, které zní 329P/LINEAR-Catalina. Kometa perihelem již prolétla, a to letos 5. prosince, kdy se nacházela přibližně 1,66 AU od Slunce. Nicméně vzhledem k tomu, že bývá nejjasnější až po průletu perihelem, můžeme očekávat maximum jasnosti v lednu, kdy zjasní nejspíše k 15 mag a dostane se tak na hranu vizuální viditelnosti. Výhodu k případnému spatření dalekohledy s průměrem objektivu okolo 40 cm budeme mít my, pozorovatelé ze severní polokoule, kometa totiž bude v době svého největšího jasu v souhvězdí Býka (Tau).

Kometa C/2015 T2 (PanSTARRS) byla nalezena 9. října s jasností 21,8 mag. Perihelem má proletět až 21. května 2017, a to v poměrně velké vzdálenosti 6,93 AU od Slunce. Maximum jasnosti si odbude již na přelomu let 2016 a 2017, nebude však jasnější než 20 mag, kvůli čemuž se do vizuálního dosahu nedostane.

Další kometa nalezená dalekohledem PanSTARRS je tentokrát krátkoperiodická. Označení dostala P/2015 T3 (PanSTARRS) a Slunci byla nejblíže již 21. prosince 2014, a to nějakých 2,13 AU daleko. Objevena byla 13. října při jasnosti 20,9 mag, maximum jasnosti, které dle všeho proběhlo už v červenci 2014, mělo nejspíše hodnotu kolem 19 mag. Vizuálně tedy viditelná nikdy nebyla a vzhledem k jejímu současnému slábnutí už minimálně v tomto návratu ani nebude.

O trochu zajímavější je kometa C/2015 T4 (PanSTARRS). Ta byla objevena 14. října, když měla jasnost 19,2 mag. V přísluní bude pravděpodobně 18. června 2016, to se bude nacházet nějakých 2,30 AU daleko od Slunce. Nejjasnější bude asi až v červenci, kdy zjasní na 16 mag. To je jen lehce pod vizuálním dosahem, kometa tedy může překvapit a být viditelná i v amatérských dalekohledech. My u toho ale nebudeme, objekt totiž bude v tu dobu utopený hluboko na jižní obloze.

To kometa C/2015 T5 (Sheppard-Tholen) asi příliš nepotěší nikoho kromě objevitelů a statistiků. Pro pozorovatele z Mauna Kea je to totiž teprve druhá (Sheppard), respektive dokonce první (Tholen) objevená kometa v životě. Nalezli ji 13. října při jasnosti 21,6 mag. Do perihelu se dostane podle aktuálních výpočtů 5. února 2016, kdy se bude nacházet vysoce úctyhodných 9,33 AU od Slunce, díky čemuž se dostane do první desítky komet s nejvzdálenějším známým přísluním. Na jasnosti jí to ale příliš nepřidá. V maximu (21 mag) bude asi někdy na podzim 2016, její vizuální pozorování jsou naprosto vyloučena.

Kometa P/2015 TO19 (Lemmon-PanSTARRS) byla objevena zprvu jako těleso s planetkovým vzhledem, stalo se tak 13. října, a to s jasností 20,4 mag. Objevitelem byla observatoř Mount Lemmon Survey. O několik nocí později ale zpozorovali pracovníci obsluhující dalekohled PanSTARRS kometární aktivitu, a tím byl prokázán kometární původ tělesa. Ta proletí perihelem 6. března 2016, a to ve vzdálenosti 2,93 AU od Slunce. V maximu jasnosti byla již letos v listopadu, dosáhla pouze 19 mag. V těchto dnech už slábne, tak tomu bude i nadále. Vizuálně pozorována tím pádem nebyla, není a ani nebude.

Podobný osud objevu postihl i kometu C/2015 TQ209 (LINEAR), jež se stala první kometou nalezenou přes nový dalekohled Space Surveillance Telescope, který je využíván projektem LINEAR k vyhledávání blízkozemních asteroidů. Zároveň to je taky první kometa nesoucí název LINEAR od velmi známé C/2012 X1 (LINEAR), jasné komety, která prodělala velký outburst v roce 2013.
Kometa C/2015 TQ209 (LINEAR) byla objevena 10. října při jasnosti 19,2 mag, a jako těleso zdánlivě planetkového vzhledu, bez kometární aktivity. Že se jedná ve skutečnosti o kometu zjistil 23. října H. Sato (Tokio, Japonsko) pomocí 51cm dálkově ovládaného dalekohledu v Siding Spring v Austrálii. Na snímcích si povšiml silně kondenzované komy o průměru 10". 
Kometa prolétne perihelem 27. srpna 2016, a to ve vzdálenosti 1,41 AU od Slunce. Vzdálenost to je zajímavá a předpokládaná maximální jasnost v čase okolo perihelu kolem 13 mag naznačuje, že kometa vizuálně viditelným objektem takřka jistě bude. V tomto případě to ale není až tak jednoduché, geometrie současného návratu komety je tak nepříznivá, že kometa bude v maximu jasnosti nepozorovatelná, protože bude příliš blízko Slunci. V tomto případě nám tedy štěstí přát nebude.

Jubilejní 330. kometou, která zakotvila v katalogu očíslovaných krátkoperiodických komet, se stala P/1999 V1 = P/2015 U1 = 330P/Catalina. Kometu znovuobjevil Krisztián Sárneczky z maďarské observatoře Konkoly, stalo se tak 22. října s jasností 19,7 mag. V jejím aktuálním návratu prolétne přísluním 29. srpna 2016, a to ve vzdálenosti 2,95 AU od Slunce. V maximu jasnosti bude až v únoru 2017, více než 17 mag ale mít nebude, s její vizuální viditelností tedy počítat nemůžeme.
O autorovi

Marek Biely

Narodil se 23. 5. 1998 v Brně. Studuje obor Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání na Masarykově univerzitě. V podstatě od malička se zabývá astronomií, nejvíce pak kometami, které jej uchvátily zejména díky příletu jasné C/2011 L4 (PanSTARRS) v roce 2013. Komety pozoruje vizuálně a provádí jejich odhady jasnosti. Zároveň o nich píše články pro astro.cz, kommet.cz a astrotech.cz. Mezi jeho další zájmy patří ještě meteorologie a sport. Kontaktovat jej můžete na e-mailu biely.marek@seznam.cz.

Štítky: Nové komety


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »