Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Zvýšená sluneční aktivita

Zvýšená sluneční aktivita

Slunce 7.7.2012. Autor: Pavel Prokop
Slunce 7.7.2012.
Autor: Pavel Prokop
Poslední týden byl ve znamení zvyšující se sluneční aktivity. Postarala se o to především aktivní oblast č. 1515 s mnoha skvrnami. Vše prozatím vyvrcholilo v noci na sobotu silnou erupcí a vynořila se i další velká aktivní oblast.

Slunce blížící se do maxima aktivity je nyní poměrně pravidelně pokryto skvrnami. Ty se nachází v aktivních oblastech s komplikovaným magnetickým polem, které brání výstupným teplým proudům hmoty dostat se na povrch. Ten se poněkud ochladí a my pozorujeme skvrny. Od začátku července se na viditelné části slunečního disku vyskytovala výrazná aktivní oblast, které NOAA dala číslo 1515. Ta neustále měnila svůj vzhled i velikost a docházelo zde k silným erupcím třídy M. Ta vůbec nejsilnější, X 1,1 nastala v noci na sobotu. Z předchozích erupcí nebylo k Zemi vyvrženo příliš velké množství plasmy, takže se neočekávají silné geomagnetické bouře. Ani poslední erupce neznamená pro Zemi vážnější riziko, protože oblast se skvrnami už je poblíž západního okraje slunečního disku.

Vývoj na Slunci nabral obrátek o víkendu, kdy s tím, jak se jedna významná aktivní oblast nachýlila k západu, na východním okraji se vynořila další. Ta zatím nemá tak komplikované magnetické pole a silné erupce tedy očekávat nemůžeme, ale bude se alespoň na co dívat a uvedený stav se může rychle změnit. Pokud to nebude změna k horšímu, potom se vyplatí v následujících dnech sledovat Slunce všemi dostupnými prostředky.

Bezpečné metody pozorování Slunce zahrnují například projekci na papír pomocí čočkového dalekohledu nebo i triedru. Často využívaná je také speciální fólie na pozorování Slunce, kterou seženete v obchodech s astronomickými dalekohledy. Ideálním vybavením pro refraktor je Herschelův hranol. Dobrou zábavu pak poskytne také speciální dalekohled na pozorování aktivních jevů na Slunci jako jsou protuberance nebo erupce v přímém přenosu. Tyto dalekohledy mají filtry, které nejen odstíní většinu slunečního světla a tepla, ale také propustí světlo jen v úzkém okolí čáry h-alfa, což umožní sledovat zmíněné aktivní jevy.

Zajímavé odkazy:

Spaceweather.com
Skvrny v oblasti 1515
Aktuální snímek z SDO: 1024px, 4096 px




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Sluneční skvrny, Erupce, Sluneční aktivita, Slunce


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »