Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  11. vesmírný týden 2022

11. vesmírný týden 2022

Mapa oblohy 16. března 2022 v 19:00 SEČ
Autor: Stellarium/Martin Gembec

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 3. do 20. 3. 2022. Měsíc bude v úplňku. Ráno můžeme pozorovat jasnou planetu Venuši a poblíž ní slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká, ale občas překvapí. Maďarský astronom objevil malou planetku dvě hodiny před tím, než došlo k jejímu zániku v zemské atmosféře. SpaceX pokračuje v úspěšných startech Starlinků a Írán vypustil druhou snímkovací družici. Na Marsu se podařil další odběr vzorku a Ingenuity popolétla o 370 metrů. Před 185 lety se narodil Horace Tuttle, který je podepsán pod mnoha zajímavými kometami.

Obloha

Měsíc bude v úplňku v pátek 18. března v 8:18 SEČ.

Měsíc a Uran Autor: Petr Lívanec
Měsíc a Uran
Autor: Petr Lívanec

Planety:
Ráno můžeme pozorovat nad jihovýchodem jasnou planetu Venuši (−4,6 mag) a v její blízkosti také slabý Mars (1,2 mag).

Zapadající Slunce se skvrnami Autor: Martin Gembec
Zapadající Slunce se skvrnami
Autor: Martin Gembec
Aktivita Slunce je nízká. Opět ale dokázala překvapit. Například ve čtvrtek 10. března, kdy došlo k celkem slabé, ale dlouhotrvající erupci C3, která byla doprovázena kruhovým oblakem plazmatu, který vyrazil i k Zemi. V neděli dorazil a rozkolísal magnetosféru až na střední úroveň aktivity (Kp index 6). Skvrny jsou pěkné, i když erupce nastala zrovna v oblasti, kde jich bylo skoro nejméně. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.

11. března narazila do zemské atmosféry malá planetka, 2022 EB5, asi tři metry velká. Pikantní je, že jde teprve o páté těleso, které dokázali astronomové pozorovat ještě před samotným zánikem v podobě bolidu. Jen dvě hodiny před jejím zánikem ji objevil maďarský astronom Krisztián Sárneczky. Poprvé jsme takový úkaz zaznamenali v roce 2008, kdy jiná planetka 2008 TC3 zanikla nad Súdánem poté, co byla objevena krátce předtím, jak se blíží k Zemi.

Kosmonautika

SpaceX vypustila další Starlinky. Raketa Falcon 9 jich při svém středečním startu vynesla dalších 48 kusů. První stupeň rakety letěl již počtvrté a úspěšně dosedl na mořskou plošinu A Shortfall of Gravitas.

Úspěšný start předvedl Írán. Jeho třístupňová raketa Qased vynesla družici Noor-2, což je druhá vojenská snímkovací družice. Nechybí ani sestřih z příprav a startu.

Rover Perseverance má za sebou další úspěšný odběr vzorku horniny na Marsu a vrtulníček Ingenuity vykonal již svůj 21. let. Tentokrát trval 129,2 sekundy a uletěná vzdálenost byla 370 metrů.

Výročí

17. března 1837 (185 let) se narodil americký astronom Horace Parnell Tuttle. Objevil nebo spoluobjevil velké množství komet, mezi kterými nejznámější jsou ty, jež jsou zdroji známých meteorických rojů. 55P/Tempel-Tuttle je mateřskou kometou Leonid. 109P/Swift-Tuttle je zdrojem roje Perseid. 8P/Tuttle je mateřské těleso Ursid. Známá je také kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák.

17. března 2002 (20 let) odstartovala na svou misi dvojice satelitů GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment). Jak z názvu vyplývá, jejich úkolem bylo měřit odchylky gravitačního pole Země a studovat rozložení vody na Zemi. Měření drobných odchylek gravitačního pole vede k přesnému popisu tvaru Země a k pochopení vnitřní stavby planety. Družice přinesly poznatky o změnách v klimatu, o rozložení ledovců apod. GRACE měřily s přesností 10-3 m/s2. Ještě přesněji proměřila zemské gravitační pole evropská družice GOCE (s přesností 10-5 m/s2.

Výhled na příští týden 

  • Saturn u Venuše s Marsem
  • výročí: Nicolas Louis de Lacaille
  • výročí: Halton Arp
  • výročí: třetí mise raketoplánu Columbia
  • výročí: Wernher von Braun
  • výročí: Veněra 8

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v březnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Czsky.cz – web pro pozorovatele oblohy
Přehled viditelnosti těles a vybraných objektů (z Milevska).




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: GRACE, Horace Tuttle, Vesmírný týden


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »