Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  11. vesmírný týden 2022

11. vesmírný týden 2022

Mapa oblohy 16. března 2022 v 19:00 SEČ
Autor: Stellarium/Martin Gembec

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 3. do 20. 3. 2022. Měsíc bude v úplňku. Ráno můžeme pozorovat jasnou planetu Venuši a poblíž ní slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká, ale občas překvapí. Maďarský astronom objevil malou planetku dvě hodiny před tím, než došlo k jejímu zániku v zemské atmosféře. SpaceX pokračuje v úspěšných startech Starlinků a Írán vypustil druhou snímkovací družici. Na Marsu se podařil další odběr vzorku a Ingenuity popolétla o 370 metrů. Před 185 lety se narodil Horace Tuttle, který je podepsán pod mnoha zajímavými kometami.

Obloha

Měsíc bude v úplňku v pátek 18. března v 8:18 SEČ.

Měsíc a Uran Autor: Petr Lívanec
Měsíc a Uran
Autor: Petr Lívanec

Planety:
Ráno můžeme pozorovat nad jihovýchodem jasnou planetu Venuši (−4,6 mag) a v její blízkosti také slabý Mars (1,2 mag).

Zapadající Slunce se skvrnami Autor: Martin Gembec
Zapadající Slunce se skvrnami
Autor: Martin Gembec
Aktivita Slunce je nízká. Opět ale dokázala překvapit. Například ve čtvrtek 10. března, kdy došlo k celkem slabé, ale dlouhotrvající erupci C3, která byla doprovázena kruhovým oblakem plazmatu, který vyrazil i k Zemi. V neděli dorazil a rozkolísal magnetosféru až na střední úroveň aktivity (Kp index 6). Skvrny jsou pěkné, i když erupce nastala zrovna v oblasti, kde jich bylo skoro nejméně. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.

11. března narazila do zemské atmosféry malá planetka, 2022 EB5, asi tři metry velká. Pikantní je, že jde teprve o páté těleso, které dokázali astronomové pozorovat ještě před samotným zánikem v podobě bolidu. Jen dvě hodiny před jejím zánikem ji objevil maďarský astronom Krisztián Sárneczky. Poprvé jsme takový úkaz zaznamenali v roce 2008, kdy jiná planetka 2008 TC3 zanikla nad Súdánem poté, co byla objevena krátce předtím, jak se blíží k Zemi.

Kosmonautika

SpaceX vypustila další Starlinky. Raketa Falcon 9 jich při svém středečním startu vynesla dalších 48 kusů. První stupeň rakety letěl již počtvrté a úspěšně dosedl na mořskou plošinu A Shortfall of Gravitas.

Úspěšný start předvedl Írán. Jeho třístupňová raketa Qased vynesla družici Noor-2, což je druhá vojenská snímkovací družice. Nechybí ani sestřih z příprav a startu.

Rover Perseverance má za sebou další úspěšný odběr vzorku horniny na Marsu a vrtulníček Ingenuity vykonal již svůj 21. let. Tentokrát trval 129,2 sekundy a uletěná vzdálenost byla 370 metrů.

Výročí

17. března 1837 (185 let) se narodil americký astronom Horace Parnell Tuttle. Objevil nebo spoluobjevil velké množství komet, mezi kterými nejznámější jsou ty, jež jsou zdroji známých meteorických rojů. 55P/Tempel-Tuttle je mateřskou kometou Leonid. 109P/Swift-Tuttle je zdrojem roje Perseid. 8P/Tuttle je mateřské těleso Ursid. Známá je také kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák.

17. března 2002 (20 let) odstartovala na svou misi dvojice satelitů GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment). Jak z názvu vyplývá, jejich úkolem bylo měřit odchylky gravitačního pole Země a studovat rozložení vody na Zemi. Měření drobných odchylek gravitačního pole vede k přesnému popisu tvaru Země a k pochopení vnitřní stavby planety. Družice přinesly poznatky o změnách v klimatu, o rozložení ledovců apod. GRACE měřily s přesností 10-3 m/s2. Ještě přesněji proměřila zemské gravitační pole evropská družice GOCE (s přesností 10-5 m/s2.

Výhled na příští týden 

  • Saturn u Venuše s Marsem
  • výročí: Nicolas Louis de Lacaille
  • výročí: Halton Arp
  • výročí: třetí mise raketoplánu Columbia
  • výročí: Wernher von Braun
  • výročí: Veněra 8

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v březnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Czsky.cz – web pro pozorovatele oblohy
Přehled viditelnosti těles a vybraných objektů (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: GRACE, Horace Tuttle, Vesmírný týden


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »