Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  11. vesmírný týden 2025

11. vesmírný týden 2025

Mapa oblohy 12. března 2025 v 19:00 SEČ
Autor: Stellarium/Martin Gembec

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 3. do 16. 3. 2025. Měsíc bude v úplňku a nastane úplné zatmění Měsíce, které u nás téměř neuvidíme. Večer končí výhodná viditelnost planety Merkur. Úhlově se k němu přiblíží jasná Venuše. Vysoko na obloze v Býku a Blížencích jsou Uran, Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Kamery ASÚ AV ČR zaznamenaly zajímavý dlouhý průlet bolidu atmosférou. Zatímco Blue Ghost na Měsíci pracuje úspěšně a testuje přístroje NASA, mise IM-2 Athena skončila opět převrácením přistávacího modulu na bok. Testovací let IFT-8 skončil opět úspěšným zachycením rakety Super Heavy a zničením horního stupně Starship. Očekáváme vypuštění dalekohledu pro studium spekter galaxií SPHEREX a start mise Crew-10 k ISS.

Obloha

Měsíc bude v úplňku v pátek 14. 3. 2025 v 7:54 SEČ.  

Nastane úplné zatmění Měsíce, které je však z ČR nepozorovatelné. Uvidíme jen polostínovou fázi a začátek částečného zatmění. Detailně to popisuje Karel Halíř v článku na našem serveru.

V noci ze soboty na neděli 8. března se na obloze objevil kolem Měsíce halový kruh o průměru 44°. Jedná se o poměrně běžné malé halo, které vzniká lomem světla v ledových krystalcích vysokých oblak.

Malé halo kolem Měsíce 8. 3. 2025. Průměr tohoto kruhu je 44° Tento halový jev vzniká na ledových krystalcích vysokých oblak a možná pomohl i příliv saharského písku. Hned pod Měsícem byl Mars, vpravo je jasný Jupiter, nahoře mimo kruh Capella a dole se kruh dotýká Prokyona. Vpravo dole je Orion. Autor: Jakub Veselý, Sloupnice
Malé halo kolem Měsíce 8. 3. 2025. Průměr tohoto kruhu je 44° Tento halový jev vzniká na ledových krystalcích vysokých oblak a možná pomohl i příliv saharského písku. Hned pod Měsícem byl Mars, vpravo je jasný Jupiter, nahoře mimo kruh Capella a dole se kruh dotýká Prokyona. Vpravo dole je Orion. Autor: Jakub Veselý, Sloupnice

Planety
Saturn a Neptun nejsou pozorovatelné, jsou úhlově blízko u Slunce.
Merkur (cca 0 mag) bude rychle slábnout a úhlově se opět začne blížit Slunci. Jeho viditelnost tedy bude pomalu končit. Venuše (–4,5 mag) vypadá v dalekohledu jako velmi tenký srpeček a nyní už se rychle blíží úhlově ke Slunci. Přesto je stále nepřehlédnutelným objektem večerní oblohy. Koncem týdne prochází kolem Merkuru. Uran (5,7 mag) je po setmění ještě poměrně vysoko nad jihozápadem asi sedm stupňů pod Plejádami v Býku. Výrazný Jupiter (–2,2 mag) se nachází v rozích Býka. Mars (0 mag) se nachází večer vysoko nad jihem a pomalu se pohybuje Blíženci.

Venuše a Merkur 5. 3. 2025 v 18:47 SEČ Autor: Jiří Doubek
Venuše a Merkur 5. 3. 2025 v 18:47 SEČ
Autor: Jiří Doubek

Aktivita Slunce je střední, skvrny spíše menší a aktivní oblasti neprodukují silné erupce. Geomagnetické pole je občas lehce rozkolísané, a i slabá aktivita dokáže vést k slaboučké fotografické polární záři, což je statisticky pro březen typické. Výskyt skvrn ukazuje také aktuální snímek SDO. Další informace k aktivitě Slunce jsou na Spaceweather.com, Solarham a Spaceweatherlive.

V minulém týdnu byl asi 13 minut po půlnoci zaznamenán zajímavý bolid. Záznamy kamer Astronomického ústavu AV ČR vedly k upřesnění parametrů tělesa a jeho předchozí dráhy ve Sluneční soustavě. Dráha byla velmi dlouhá a dalo by se říct, že šlo o tečný bolid, kdy v případě, že by něco přežilo ablaci v atmosféře, mohlo se vrátit na dráhu kolem Slunce.

Bolid 4. března po půlnoci na celooblohovce Autor: Martin Myslivec
Bolid 4. března po půlnoci na celooblohovce
Autor: Martin Myslivec

Kosmonautika a sondy

Zatímco Blue Ghost už týden pracuje na povrchu Měsíce, druhá mise IM-2 Athena sice dosedla měkce na povrch, ale opět, jako v případě předchozí mise Intuitive Machines rok zpátky, se lander převrátil. Vzhledem k místu přistání poblíž jižního pólu není schopen se v této poloze dostatečně dobíjet. Mezitím Blue Ghost úspěšně testuje přístroje. Rozvířil prach pomocí přístroje NASA Lunar PlanetVAC nebo navrtal podloží přístrojem NASA LISTER za účelem měření teplotních vlastností podpovrchových vrstev. Došlo také k vystřelení přístroje NASA Lunar Magnetotelluric Sounder.

Sonda Athena poslala snímek z povrchu Měsíce a pak se odmlčela. Vidíme, že přistála na boku a v pozadí je Země. Reprojekce (srovnáno zakřivení obrazu optiky). Autor: Intuitive Machines/Simeon Schmauß
Sonda Athena poslala snímek z povrchu Měsíce a pak se odmlčela. Vidíme, že přistála na boku a v pozadí je Země. Reprojekce (srovnáno zakřivení obrazu optiky).
Autor: Intuitive Machines/Simeon Schmauß

Kolem Měsíce se toho dělo trochu víc. Vydala se k němu ještě mise NASA/JPL Lunar Trailblazer, ale po startu s ní nebylo navázáno spojení a je pravděpodobně ztracena. Se sondou Blue Ghost startovala také mise japonské společnosti ispace Hakuto-R (druhý pokus o přistání na Měsíci). Tato sonda je aktuálně v pořádku a přistání je plánováno na 5. června. Spolu s Athenou startovala i první soukromá mise do vzdáleného kosmu, mise společnosti Astroforge Odin. Měla prozkoumat blízkozemní planetku 2022 OB5. I zde byl problém se spojením a mise byla ztracena.

SpaceX během testovacího letu IFT-8 předvedla už třetí úspěšné přistání obřího stupně Super Heavy zpět na startovní rampu do rukou Mechazilly. Zato let Starship skončil znovu neúspěchem a znovu to bylo necelou půlminutu do konce práce jejích motorů a navedení na přeletovou dráhu. I když je to jen předčasná úvaha, také tentokrát došlo zřejmě k úniku paliva nebo okysličovadla vlivem vibrací do motorové sekce. Na amtérských záběrech přes dalekohled je zřetelně vidět odletující trosky možná některého z motorů a později došlo k vstupu celé lodi do atmosféry a jejímu postupnému rozpadu nad mořem.

NASA připravila doplněk k evropské misi Euclid a chystanému dalekohledu Nancy Grace Roman v podobě měření spekter bližších galaxií. Mise SPHEREX pomůže odhalit vlasntosti vesmíru, jako je období inflační fáze nebo temné hmoty v bližším vesmíru. Start rakety Falcon 9 s tímto vesmírným dalekohledem byl odložen z 9. března na pozdější termín, pravděpodobně 11. 3., aby týmy měly dost času na kontrolu rakety.

K ISS se má vydat nově postavená kabina lodi Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou mise Crew-10 další dlouhodobé posádky Mezinárodní vesmírné stanice. Start je zatím v plánu 13. března.

Výročí

11. března 1960 (65 let) odstartovala americká sonda Pioneer-5. Šlo o technologický test. Zkoumala meziplanetární prostředí a přenos dat na velkou vzdálenost.

12. března 1835 (190 let) ne narodil americký astronom a matematik Simon Newcomb. Uplatnil se jako ředitel vojenské US Naval Observatory, kde se zabýval pohyby planet pro účely navigace. Byl také zakládající člen a první prezident Americké astronomické společnosti.

24palcový Clarkův refraktor na Lovell Observatory ve Flagstaffu (AZ, USA). Dvoučočkový achromat se vzduchovou mezerou o průměru 61 cm a ohniskové délce 977,2 cm (F16,3). Autor: Martin Gembec
24palcový Clarkův refraktor na Lovell Observatory ve Flagstaffu (AZ, USA). Dvoučočkový achromat se vzduchovou mezerou o průměru 61 cm a ohniskové délce 977,2 cm (F16,3).
Autor: Martin Gembec
13. března 1855 (170 let) se narodil americký astronom Percival Lowell. Poté, co se dozvěděl o pozorováních Schiaparelliho, který na Marsu zaznamenal kanály, rozhodl se s blízkou opozicí Marsu 1894 zbudovat novou observatoř. U Flagstaffu v Arizoně, ve vysoké nadmořské výšce, měl k dispozici 61cm dalekohled z dílny Alvana Clarka. Bohužel i přes vynikající podmínky k pozorování se dopustil osudové chyby, když kanály a oázy na Marsu potvrdil. Existenci kanálů svými pozorováními z Paříže později vyvrátil Antoniadi a nakonec i snímky Marineru 4, sondy, která jako první snímkovala Mars. Po roce 1905 zaměřil Lowell svoji pozornost k hledání planety za drahou Neptunu. Žádnou nenašel, ale v práci mohli pokračovat další, protože na to zbylo dost peněz. Nakonec na Lowellově observatoři uspěl Clyde Tombaugh, když mohl v roce 1930 oznámit objev Pluta. Naneštěstí už se pak další tělesa za Neptunem až do roku 1992 nalézt nepodařilo, což vedlo k nevhodnému zařazení Pluta mezi planety. Zpočátku se zdálo, že jde o větší těleso, ale objev měsíce Charona v roce 1978 definitivně potvrdil, že jde malé těleso. Jméno Percivala Lowella je zřejmě dodnes ukryto v jeho jméně, protože první dvě písmena odpovídají jeho iniciálám. Dnes je Pluto největším známým zástupcem trpasličích planet a sám o sobě dost neobvyklým, protože jeho měsíc Charon je jen o polovinu menší a jeho rodinka měsíců zahrnuje ještě čtyři další malé zástupce.

13. března 1980 (45 let) byl týmem astronomů Pascu, Seidelmann, Baum a Currie objeven měsíček Saturnu Calypso. Těleso o rozměrech zhruba 30×15 km se nachází na dráze měsíce Tethys v jeho Lagrangeově bodě č. 5.

14. března 1835 (190 let) se narodil italský astronom Giovanni Schiaparelli, který, jak je zmíněno výše, je známý především „objevem“ kanálů na Marsu během velké opozice v roce 1877. Podle všeho šlo o nesprávně pojatý pojem canali, který měl představovat dlouhé přímé objekty na povrchu planety, ale do hledání kanálů se pak zapojili i další a není divu, že je tam začli vidět také. Z jiných jeho astronomických zápisů připomeňme především jeho návrh, že meteorické roje souvisí s kometami, přičemž to dokumentoval na souvislosti Leonid s kometou 55P/Tempel-Tuttle.

16. března 1750 (275 let) se narodila sestra významného anglického astronoma německého původu Caroline Herschel. Oba sourozenci, Caroline i William, byli hudebně nadaní, ale po roce 1781 se mohli naplno věnovat astronomii, protože bratr objevil planetu Uran a věnoval ji králi Jiřímu III. Tím získal jeho plnou podporu. Jako první žena se stala objevitelkou komety. Svůj život věnovala především pozorování a katalogizaci hvězd a dalších objektů vzdáleného vesmíru.

Výhled na příští týden 

  • Jarní rovnodennost
  • Výročí: Alexej Leonov výstup do kosmu
  • Výročí: Ranger 9
  • Výročí: Gemini 3

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v březnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
CzSkY.cz – web pro pozorovatele oblohy.
Sdílený kalendář úkazů.
Přehled viditelnosti těles a vybraných objektů (z Milevska).




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Caroline lucretia herschel, Giovanni Schiaparelli, Calypso, Percival Lowell, Simon Newcomb, Pioneer 5, Vesmírný týden


12. vesmírný týden 2025

12. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 3. do 23. 3. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer končí viditelnost planety Venuše, zůstává Uran, Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je středně vysoká. Kotouč Slunce v souhvězdí Ryb překročí 20. března nebeský rovník a začne astronomické jaro. Sonda Blue Ghost vyfotila Zemi a Slunce během zatmění z povrchu Měsíce. Na ISS dorazila posádka mise Crew-10. Při misi Transporter 13 bylo vyneseno 74 družic. Americké výzkumné mise SPHEREx a PUNCH vynesl také Falcon 9, který si v týdnu připsal pět startů. Před 60 lety vystoupil poprvé do volného kosmu Alexej Leonov.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 H5 (Lemmon).

Snímek komety C/2023 H5 (Lemmon). Měřítko snímku je 2.2"/px, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země 3.834 au, od Slunce 4.395 au.

Další informace »