Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  17. vesmírný týden 2021

17. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 28. dubna 2021 ve 21:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 4. do 2. 5. 2021. Měsíc bude v úplňku a brzy poté přízemí, nastane tedy superúplněk. Na večerní obloze je planeta Mars, ale rychle se k němu nízko nad západem přidá Merkur. Ráno nízko nad jihovýchodem jsou Saturn a Jupiter. Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou zakotvil u ISS v rámci mise Crew-2 a posádka Crew-1 má přistát na Zemi. Vrtulníček Ingenuity na Marsu úspěšně provádí plánované lety. Před 1015 lety vybuchla supernova v souhvězdí Vlka a před 20 lety letěl na ISS první turista Dennis Tito.

Obloha

Měsíc bude v úplňku v úterý 27. dubna v 5:32 SELČ. Díky tomu, že ten den se dostává i do přízemí, bude na obloze trochu větší. Takové situaci říkáme superúplněk, ale ještě lepší pak nastane koncem května. Teď v úterý totiž Měsíc zapadne a do přízemí se dostává, když je nad druhou polokoulí, ale za měsíc nastane přízemí, když bude u nás nad obzorem.

Planety:
Na večerní obloze je vidět nad západem Mars (1,5 mag) procházející spodní částí Blíženců. Pomalu můžeme vyhlížet velmi jasný Merkur, který v druhé polovině týdne začne mít ideální podmínky viditelnosti. Zpočátku bude nízko nad obzorem, ale s jasností nejméně −1 mag bude velmi dobře viditelný. Každým dnem navíc rychle vylézá o něco výše.  
Ráno nad jihovýchodem jsou Saturn (0,7 mag) a Jupiter (−2,2 mag). K naší smůle však jen velmi nízko nad obzorem.  

Aktivita Slunce je nízká. Na povrchu bylo několik skupin skvrn a nejaktivnější oblast produkovala slabší erupce. Jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO.

Kosmonautika

Crew Dragon 23. dubna úspěšně odstartoval k ISS. Unikátní bylo, že první stupeň rakety byl použit již podruhé a úspěšně přistál na mořské plošině. Kabina lodi Endeavour už také letěla podruhé. V rámci mise Crew-2 se na stanici dostala další čtyřčlenná posádka dlouhodobé Expedice 65. V týdnu se tedy vrátí posádka Crew-1. Unikátní situace, kdy u stanice kotví dvě soukromé kosmické lodi Resilience a Endeavour tedy vydrží jen do 28. dubna, kdy má dojít k odpojení lodi a přistání v oceánu u východního pobřeží USA (podle plánu odpojení 13:05 a přistání 18:40 SELČ).

Vrtulníček Ingenuity zvládl první klíčový let, když v pondělí dokázal, že na Marsu lze tímto způsobem opravdu létat. Vznesl se tři metry vysoko, otočil se a opět přistál. Následoval v pátek druhý let. Testoval se let do výšky pět metrů, pak vrtulník couvl dva metry dozadu, poté se otočil dvakrát o 90° a po návratu dva metry vpřed přistál. V neděli 25. 4. proběhl třetí let. Vrtulníček se při něm měl pohybovat 50 metrů směrem na sever a zase zpátky. Snad se na barevném snímku přední kamerou objeví i vozítko Perseverance. Mimochodem přístroj MOXIE v těle roveru poprvé vyrobil kyslík rozkladem oxidu uhličitého z atmosféry Marsu.

Centrální stupeň rakety SLS je po testech na Stennisově sředisku naložen do člunu Pegasus a bude přepraven na Floridu, kde proběhnou přípravy rakety ke startu na konci roku nebo začátku dalšího.

Výročí

28. dubna 2001 (20 let) odstartoval do vesmíru první vesmírný turista – Dennis Tito. Jeho let trval 7 dnů, z toho 5 na stanici ISS a byl doprovázen určitými nesouhlasnými reakcemi ze strany NASA, protože let proběhl bez souhlasu partnerů tohoto mezinárodního projektu. Tito zaplatil ruské straně 20 milionů dolarů. Podrobněji o letu psal portál iDNES.

Na přelomu 30. dubna a 1. května roku 1006 (1015 let) byla spatřena supernova v souhvězdí Vlka. O hvězdě víme, že šlo původně o bílého trpaslíka, na kterého přetékala hmota ze sousední hvězdy. Po výbuchu byla jasnější než Venuše.

Výhled na příští týden 

  • Merkur a Venuše na večerní obloze
  • Meteorický roj Éta Akvaridy
  • výročí: Mercury-Redstone 3, Freedom 7, Alan Shepard, 1. Američan ve vesmíru
  • výročí: Mariner 8, neúspěšný start k Marsu

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v dubnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden, Dennis Tito, Supernova 1015


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »