Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 22. září 2021 ve 21:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Obloha

Měsíc bude v úplňku v úterý 21. září v 1:55 SELČ.

Planety:
Večer za soumraku pokračuje nízko nad západním obzorem viditelnost Venuše (−4,2 mag). Saturn (0,4 mag) a Jupiter (−2,8 mag) jsou nejlépe mezi 21 a 23. hodinou, kdy je najdeme nad jižním obzorem.

Aktivita Slunce je nízká. Naštěstí se zrovna koncem víkendu objevily nové skvrny. Výskyt skvrn na povrchu Slunce lze kontrolovat také na aktuálním snímku SDO.

Sluneční skvrny 19. září 2021 Autor: NASA/SDO/HMI
Sluneční skvrny 19. září 2021
Autor: NASA/SDO/HMI

Kosmonautika

Ve čtvrtek 16. září krátce po druhé hodině ranní našeho času odstartovala z Floridy raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon na misi Inspiration4. Píše se tak nová éra komerční kosmonautiky. Na palubě je totiž čtveřice neprofesionálních astronautů, kteří propagují myšlenku, že do vesmíru se může vydat téměř každý a mise je zároveň podporou sbírky pro nemocnici starající se o děti zasažené rakovinou. Proto je sponzorem mise Jared Isaacman, který jednak zaplatil let a přispěl 100 miliony dolarů nemocnici, a jednak letí sestřička Hayley Arcenaux, která se v mládí zotavila z rakoviny a dnes v nemocnici pracuje. Na misi je unikátní, že kosmická loď létala až 590 km nad Zemí, kam se doposud příliš mnoho lidí nedostalo a také tím, že kabina obsahuje průhlednou kopuli místo stykovacího uzlu s fantastickým výhledem na Zemi. Mise skončila v noci na neděli po jedné hodině letního času, když kabina dosedla do Atlantského oceánu nedaleko Floridy. Detaily k tomu v Kosmotýdeníku na kosmonautix.cz.

Čínská kosmická loď Šen-čou 12 v pátek úspěšně přistála s trojicí kosmonautů, kteří byli po dobu 90 dnů na palubě budované čínské stanice Tiangong. V sobotu proběhlo zkušební předokování nákladní lodi Tchien-čou 2 a vyzkouší se přečerpání pohonných látek. Pak nás čeká přílet další nákladní lodi Tchien-čou 3, která odstartuje pomocí rakety CZ-7. V říjnu je plánován start další tříčlenné posádky v kosmické lodi Šen-čou 13.

Z kosmodromu Vandenberg proběhl 14. září úspěšný start první várky 51 Starlinků určených na polární dráhu a z Bajkonuru bylo pomocí rakety Sojuz-2.1b vyneseno 36 družic OneWeb.

Česká astronomická společnost v souvislosti s tím, že nekontrolovaný nástup satelitních mega-konstelací omezuje práva ostatních uživatelů kosmického prostoru, navrhla na svém sjezdu v sobotu 18. září rezoluci, která ukládá Vládě ČR zabývat se novelizací kosmického práva. Pod omezením práv rozumíme například o omezení astronomických pozorování, finanční škody, poškozování kulturního dědictví nebo zvyšování rizika vzniku kosmického smetí.

Výročí

22. září 1711 (310 let) se narodil anglický astronom Thomas Wright. Byl první, kdo formuloval myšlenku, že z povahy vzhledu Mléčné dráhy vyplývá, že se nacházíme uvnitř plochého disku hvězd a také naznačil myšlenku, že vzdálené malé mlhoviny na obloze by mohly být jiné takové hvězdné oblaky. Tyto myšlenky podpořil později také Immanuel Kant, který bývá označován jako autor těchto myšlenek.

22. září 2001 (20 let) proletěla sonda Deep Space 1 kolem jádra komety 19P/Borrelly. Sonda startovala v roce 1998 a měla za úkol testovat nové technologie, především iontový pohon. Kromě komety vyfotografovala také asteroid (9969) Braille.

22. září 2006 (15 let) odstartovala japonská sluneční observatoř Solar-B známá jako Hinode (východ Slunce). Její vynikající výbava pomáhá lépe nahlédnout na aktivní děje na povrchu Slunce. Mezi přístroji vyniká např. EUV spektrometr, desetkrát citlivější, než má SOHO, a dále optický dalekohled s rozlišením 0,2 úhlové vteřiny a rentgenový dalekohled s ještě lepším rozlišením, než měla vynikající japonská sonda Yohkoh. Na konstrukci přístrojů se podílela i NASA.

23. září 1791 (230 let) se narodil německý astronom Johann Franz Encke. Jeho jméno jistě netřeba připomínat, neboť jej nese známá krátkoperiodická kometa 2P/Encke, jejíž dráhu propočítal. Výpočty drah malých těles byla jeho hlavní doména. Zabýval se změnami jasu Saturnova prstence A, kde byla později objevena mezera v prstenci. Ta dnes nese jméno Enckeho dělení a nachází se nedaleko vnějšího okraje nejjasnější části prstenců.

23. září 1846 (175 let) byl objeven Neptun. Planeta obíhá kolem Slunce tak pomalu, že od objevu planety uplynul jeden neptunský rok teprve 12. července 2011. Při té příležitosti vyšel článek zabývající se objevem Neptunu podrobněji.

23. září 1966 (55 let) havaroval na Měsíci Surveyor 2 při pokusu o přistání. Narozdíl od Surveyoru 1 se tedy tato mise, jako předstupeň Apollo, nezdařila.

Výhled na příští týden 

  • výročí: Ananke, objev měsíce Jupiteru
  • výročí: Luna 19

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v září ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Encke, Neptun, Surveyor 2, Deep Space 1, Borelly, Thomas Wright, Inspiration4, Hinode, Vesmírný týden


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »