Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  5. vesmírný týden 2019

5. vesmírný týden 2019

Mapa oblohy 30. ledna 2019 v 18:00 SEČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze od 28. 1. do 3. 2. 2019. Měsíc bude mezi poslední čtvrtí a novem. Nastanou pěkné ranní konjunkce planet Venuše a Jupiter s Měsícem. Nastane také ranní zákryt Saturnu Měsícem. Večer je vidět Mars a Uran. Nejjasnější kometou oblohy je 46P/Wirtanen, příslibem C/2018 Y1 (Iwamoto). Proběhl test motorů rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon. New Horizons přenesla na Zemi další detailní snímek planetky Ultima Thule. New Shepard testoval a nesl vědu. 90 let by se dožil Zdeněk Ceplecha, zakladatel bolidové sítě a 125 let astrofotograf Jindřich Zeman.

Obloha

Měsíc bude v poslední čtvrti v neděli 27. ledna ve 22:10 SEČ. Bude viditelný v druhé polovině noci, ráno a dopoledne. K zajímavým setkáním s Venuší a Jupiterem dojde na přelomu ledna a února. Například 31. ledna bude Měsíc mezi oběma planetami. 2. února kolem 6:47 SEČ navíc za jeho tenký srpek zaleze planeta Saturn.

Planety:
Mars (0,9 mag) najdeme večer příjemně vysoko nad jihozápadem. Ani ne deset stupňů od něj už je také Uran (5,8 mag). Ráno kolem můžeme nejvýše pozorovat Jupiter (−1,9 mag) a Venuši (−4,3 mag) nad jihovýchodem, ovšem velmi nízko už se začne objevovat i Saturn (0,6 mag).

Aktivita Slunce je velmi nízká, přesto se starý sluneční cyklus přihlásil opět na chvilku o slovo a ukázal nám jednu skupinu skvrn v oblasti AR2733. Ještě o víkendu narůstala její velikost. Jak to vypadá na povrchu Slunce nám ukazuje aktuální snímek SDO.

Kometa 46P/Wirtanen se stále vyskytuje vysoko na obloze v hlavě Velké medvědice. Už ji neuvidíme jinak, než tiredrem, ale stále je nejjasnější kometou oblohy (cca 8 mag). Nadějné vyhlídky má kometa C/2018 Y1 (Iwamoto), která je nyní v Panně a bude dobře vidět spíše nad ránem. Její jasnost roste k 9 mag. Z komet lehce slabších než 10 nebo 11 mag připomeňme 64P/Swift-Gehrels a 38P/Stephan-Oterma. Zajímavý ohon ukazuje slabší kometka 60P/Tsuchinshan.

Kosmonautika

Ve čtvrtek 24. ledna proběhl konečně statický zážeh rakety Falcon 9 i s lodí Crew Dragon na špici. SpaceX tím jasně deklaruje, že nově udělané tlakovací nádrže s héliem již nejsou nebezpečné a raketa může přijímat posádku i plně natankovaná. NASA si vyžádala 5 testů rakety v této konfiguraci (statických zážehů nebo letů), než poletí posádka. K dispozici je také video z přiklápění nástupní lávky pro posádku. Nepilotovaný let by mohl tedy proběhnout zhruba za měsíc.

Planetka 2014 MU69 „Ultima Thule“ ze vzdálenosti 6700 km kamerou MVIC sondy New Horizons během přibližovacího manévru na Nový rok 2019 Autor: NASA/JHUAPL/SWRI
Planetka 2014 MU69 „Ultima Thule“ ze vzdálenosti 6700 km kamerou MVIC sondy New Horizons během přibližovacího manévru na Nový rok 2019
Autor: NASA/JHUAPL/SWRI
New Horizons poslala ve dnech 18/19. ledna nový detailnější snímek planetky přezdívané Ultima Thule. Snímek byl pořízen ještě před průletem ze vzdálenosti 6700 km. Rozlišení na povrchu činí 135 metrů na pixel, protože jde o snímek kamery MVIC, která má nižší rozlišení, ale zase umí snímat v různých kanálech spektra. Na snímku jsou konečně vidět prohlubně, většinou kolem 700 metrů velké. Na menším laloku je pak prohlubeň velká kolem 7 km. Vědci stále neví s jistotou, zda jde o impaktní krátery, nebo mají prohlubně jiný původ, např. jako propady po uvolnění materiálu z nitra.

New Shepard má za sebou další úspěšný let. Na palubě lodi byly tentokrát experimenty pro NASA.

Curiosity na Marsu vyvrtala v prosinci již 19. otvor a v lednu vyfotografovala nádherné záběry svého okolí i sebe sama. NASA ještě zkouší volat Opportunity. Připravili k tomu speciální dávku příkazů, např. pro situaci, kdy by se vozítko probralo a nevědělo, kolik je hodin apod.

Indie testovala nový čtvrtý stupeň na raketě PSLV-XL, která startovala minulý čtvrtek. V pondělí startovala menší čínská raketa CZ-11 s několika družicemi.

5. února má odstartovat raketa Ariane 5 s dvěma družicemi HS4-SGS1 a GSAT-31.

Výročí

27. ledna 1929 (90 let) se narodil náš významný znalec v oboru meteoritů s rodokmenem RNDr. Zdeněk Ceplecha, DrSc. Proslavila jej bolidová síť, kterou založil, a také první meteorit, u něhož byla spočítána dráha ve Sluneční soustavě – Příbram z roku 1959. Česká republika je dodnes velmocí v tomto oboru i díky Ceplechovým následovníkům. Dráhy počítají ze snímků v Evropě a Austrálii a podařilo se jim také spočítat dráhu Čeljabinského bolidu.

29. ledna 1989 (30 let) byla úspěšně navedena na oběžnou dráhu Marsu sonda Fobos 2. Ačkoli plány této mise zůstaly nenaplněny pro brzkou poruchu, alespoň stihla přinést nějaké fotografie měsíce Phobos.

31. ledna 1894 (125 let) se narodil vynikající východočeský astrofotograf Jindřich Zeman. Zabýval se pozorováním Slunce, meteorických rojů, ale hlavně astrofotografií. Byl také neúnavným stavitelem montáží, dalekohledů, astrografů a byl také brusičem zrcadel. Jeho nádherné fotografie noční oblohy byly publikovány v mnoha populárních astronomických knihách a časopisech. Dnes je po něm pojmenována cena pro astrofotografa roku České astrofotografie měsíce.

3. února 1994 (25 let) odstartovala ke svému prvnímu letu japonská raketa H-II. Dnes je v aktivní službě její vylepšená verze H-IIA, která vynáší různé náklady k ISS nebo také kosmické sondy.

Výhled na příští týden 

  • čínský nový rok (5. 2.)
  • Výročí: Mariner 10 kolem Venuše, snímky
  • Výročí: Sir William Huggins
  • Výročí: 1. neupoutaná EVA, B. McCandless
  • Výročí: Stardust, start
  • Výročí: Mars 4 průlet kolem Marsu

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v lednu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Raketa H-IIA, Fobos 2, Jindřich Zeman, Zdeněk Ceplecha, Vesmírný týden


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »