Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  6. vesmírný týden 2022

6. vesmírný týden 2022

Mapa oblohy 9. února 2022 v 18:00 SEČ
Autor: Stellarium/Martin Gembec

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 2. do 13. 2. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a mělo by se ukázat Lunar X. Večer zamávejme na rozloučenou planetě Jupiter. Ráno září planeta Venuše a k ní se přidává slabý Mars a Merkur. Aktivita Slunce je zvýšená. Raketa Falcon 9 třikrát úspěšně odstartovala, třikrát přistál její první stupeň a vyneseno bylo 51 družic. Před 75 lety byl na dálném východě Ruska zaznamenán pád velkého bolidu doprovázený explozí tělesa v husté atmosféře a dopadem mnoha tun železných meteoritů v pohoří Sichote-Aliň.

Obloha

Měsíc bude v první čtvrti v úterý 8. února ve 14:50 SEČ. Na rozhraní světla a tmy, na terminátoru, by se v úterý kolem 18. hodiny mělo rozsvítit pomyslné písmeno X a o kus výše písmeno V. Útvar zvaný Lunar X je pěknou hrou stínů na valech kráterů.

Slunce 2. února 2022 Autor: Petr Valach
Slunce 2. února 2022
Autor: Petr Valach
Planety:
Jupiter (−2 mag) už mizí v záři Slunce. Z večerní oblohy tento týden mizí. Ráno svítí nízko nad jihovýchodem výrazná planeta Venuše (−4,9 mag), kterou nyní doplňuje Merkur (0 mag) a Mars (1,4 mag).

Aktivita Slunce je zvýšená. Několik skupin skvrn zpestřuje pozorování, pokud se obloha na chvíli otevře, jako se to stalo v uplynulém týdnu. Výrazné erupce zatím nenastaly. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.

Kosmonautika

Raketa Falcon 9 se stala nosičem s nejvíce úspěšnými starty v řadě. Pomohla k tomu i trojice startů v uplynulém týdnu, doprovázená také trojím úspěšným dosednutím prvního stupně. Dvakrát na pevninu a jednou na mořskou plošinu. V noci na úterý 1. 2. byla vynesena italská radarová družice Cosmo SkyMed druhé generace (CSG-2). Ve středu byla vynesena tajná americká družice NROL-87. Ve čtvrtek bylo vyneseno 49 Starlinků (mise 4-7).

Raketa Falcon 9 startuje 1. 2. 2022 s družicí Cosmo-SkyMed druhé generace Autor: SpaceX
Raketa Falcon 9 startuje 1. 2. 2022 s družicí Cosmo-SkyMed druhé generace
Autor: SpaceX

V sobotu 5. 2. proběhl úspěšně start rakety Sojuz-2.1a. Tajná vojenská družice s označením Kosmos 2553 má podle Michala Václavíka z České kosmické kanceláře za účel testování nových technologií a studium vlivu těžkých nabitých částic na ně. Ve skutečnosti prý ale může jít o optoelektronickou nebo radarovou družici.

V pondělí 7. 2. 19. hodině našeho času se otevírá startovní okno pro odložený start rakety Astra Rocket 3.3 z floridského kosmodromu CCSFS. Vynést má čtveřici menších družic.

Výročí

8. února 1992 (30 let) proletěla sonda Ulysses kolem Jupiteru. Sonda byla vypuštěna z paluby raketoplánu Discovery 6. 10. 1990 a gravitační manévr u Jupiteru ji dostal na dráhu kolem Slunce s tak velkým sklonem, že mohla postupně sledovat severní i jižní pól Slunce. Díky tomu, že Ulysses vydržela více než 12 let, pomohla nám poznat heliosféru během slunečního minima i maxima aktivity.

12. února 1947 (75 let) byl zaznamenán pád bolidu Sichote-Aliň. V historii je to poměrně unikátní úkaz, kdy byl pozorován pád velkého denního bolidu, který explodoval ve výšce asi 5,6 km a z něhož asi 23 tun materiálu dopadlo v podobě železných meteoritů až na zem. Největší úlomky vytvořily krátery, z nichž největší mají až 26 metrů.

13. února 1852 (170 let) se narodil John Dreyer, tvůrce významných katalogů: NGC katalogu mlhovin a hvězdokup (1888), IC katalogu (1895) a druhého IC katalogu (1908). První známý katalog objektů vydal Charles Messier a Pierre Méchain v roce 1781 a zahrnoval 103 objektů. Později v katalogizaci pokračovali William a John Herschelovi (General Catalogue 1863, 5096 objektů). John Dreyer začal pracovat nejprve jako asistent Lorda Rosse a měl tak k dispozici tehdy největší 6 stopový reflektor. Později pokračoval jako ředitel Armagh Observatory, kdy vydal NGC a později IC katalogy. Tím zahrnul 7840, 1520 respektive 3866 objektů oblohy.

Výhled na příští týden 

  • výročí: Luna 20
  • výročí: Malcolm Hartley
  • výročí: Hiten u Měsíce
  • výročí: Klym Čurjumov
  • výročí: John Glenn, Mercury-Friendship 7
  • výročí: (10199) Chariklo

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v únoru ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Czsky.cz – web pro pozorovatele oblohy
Přehled viditelnosti těles a vybraných objektů (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Lunar X, John Dreyer, Ulysses, Sichote-Alin, Vesmírný týden


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »