Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Webb vyfotografoval Kolo od vozu

Webb vyfotografoval Kolo od vozu

Galaxie Kolo od vozu je typickou ukázkou galaxie, která prošla v minulosti srážkou.
Autor: NASA/ESA/CSA/STScI

Dalekohled Jamese Webba se kromě skupiny kolidujících galaxií známých jako Stephanův kvintet zaměřil také na další galaxii, která prošla srážkou. Přezdívá se jí Kolo od vozu, protože na snímcích opravdu trochu připomíná loukoťové kolo ze starých kočárů. Dříve šlo totiž o spirální galaxii, podobnou té, která tvoří naši Mléčnou dráhu. Po srážce se však rozpadla a bývalá spirální ramena tvoří paprsky vedoucí k oněm loukotím na okrajích, obehnaným obručí, kterou představuje intenzivní tvorba nových hvězd. Část hmoty, nebo zbytek druhé galaxie, která srážku prodělala, vidíme jako podobně zbarvenou galaxii vlevo od té velké.

Galaxii objevil v roce 1941 Fritz Zwicky, proto se jí také někdy říká Zwickyho elipsa. Tento astronom se proslavil objevem skryté látky, která svou gravitací působí na viditelnou hmotu, která tvoří hvězdy. Tato temná hmota formuje galaxie a drží je pohromadě, ale o její podstatě dosud nemají astronomové představu, čím by mohla být tvořena. Galaxie Kolo od vozu je vzdálena asi 500 milionů světelných roků. Světlo z ní tedy začalo putovat v době, kdy Zemi začali ovládat první živočichové v prvohorních mořích. 

Galaxie Kolo od vozu v podání Hubbleova vesmírného dalekohledu Autor: NASA, ESA, and K. Borne (STScI)
Galaxie Kolo od vozu v podání Hubbleova vesmírného dalekohledu
Autor: NASA, ESA, and K. Borne (STScI)
Galaxii bychom na obloze našli v souhvězdí Sochaře. Je velmi slabá. Svojí jasností ji můžeme přirovnat k velmi těžko pozorovatelné trpasličí planetě Pluto (jasnost tzv. 15 mag). Navíc na naší obloze nestoupá nikdy výše než 6° nad jižní obzor, takže je pro nás v podstatě nepozorovatelná.

Na fotografii je zobrazena ještě vzdálenější galaxie. Vidíme v ní méně podrobností a na snímku má odlišnou barvu (modrou). Tato spirála se jen náhodně promítá do stejného směru, v kterém pozorujeme tuto dvojici galaxií po srážce.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] NASA: Webb captures stellar gymnastics
[2] Wikipedia: Cartwheel GalaxyO autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Jwst, Galaxie Kolo od vozu


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »