Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Černé díry s Petrem Kulhánkem

Černé díry s Petrem Kulhánkem

Černou díru prozradí její vliv na okolí
Černou díru prozradí její vliv na okolí
V sobotu 1. června 2013 v 16:10 uvede Český rozhlas na stanici Plus pořad Nebeský cestopis s astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. Hlavním tématem budou černé díry.

Černé díry jsou doslova symbolem tajemna vesmíru, pro veřejnost je to velmi lákavé téma, a tak bylo celkem jasné, že se jim bude věnovat jako jednomu z prvních témat. Po třech měsících vysílání nového Nebeského cestopisu, na ně konečně přišla řada.

Petr Kulhánek je jedním z mála českých astronomů, kteří dokáží o černých dírách vyprávět poutavě a srozumitelně i pro široké publikum. A nejde při tom zdaleka jen o přirovnání ke státní kase, které v pořadu také zazní.

Nebeský cestopis s Petrem Kulhánkem Autor: Český rozhlas
Nebeský cestopis s Petrem Kulhánkem
Autor: Český rozhlas
Černou dírou se může stát čistě teoreticky každý hmotný objekt, jen je potřeba ho stlačit pod určitý rozměr. V pořadu tedy začneme diskuzí o tomto tzv. Schwarzschildově poloměru. Samozřejmě se dotkneme i problematiky pozorování černých děr, které sice už z principu nezáří, ale přesto astronomové znají triky, jak je pozorovat. Těšit se můžete třeba i na to, až bude Petr Kulhánek odpovídat na mou záludnou otázku, zda by unesl malý úlomek černé díry.

V pravidelných rubrikách se podíváme na oblohu, kde za měsíčního novu vynikne Merkur, v anketě se zeptáme posluchačů, jak si představují černé díry, a v závěru odpovíme na dotazy posluchačů.

Ještě raději zopakuji, jak pořad poslouchat. Pokud budete na internetu, můžete použít přehrávač streamu ČRo Plus. Stanice vysílá i na středních vlnách, digitálně, přes satelit. Vše je vysvětleno zde. Kdo si nenajde čas v sobotu 1. června od 16:10 do 17:00, může si pořad stáhnout z archivu. V něm se objeví jen několik minut po 17 hodině.

Přeji všem příjemný poslech pořadu a rovnou zvu za 14 dní na další pokračování. S Petrem Kulhánkem budeme řešit hranice vesmíru, jeho nekonečnost, zakřivení prostoročasu a jiné „lahůdky“, které se člověku těžko představují.
 




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.

Štítky: Černá díra, Nebeský cestopis


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »