Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Dechberoucí krátký film ze snímků Rosetty

Dechberoucí krátký film ze snímků Rosetty

Snímek z filmu Kometa
Autor: Christian Stangl/ESA

Napadlo by vás, že v srpnu uplyne 5 let od doby, co se sonda Rosetta a přistávací modul Philae dostali ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko? Zdá se to nedávno. A už je to 15 let od doby, kdy sonda odstartovala v květnu 2004 ze Země. ESA mezitím publikovala více než 400 000 snímků komety a těch se ujal Christian Stangl aby z nich vytvořil nádherný vzpomínkový film. Spolu s hudebním podkresem Wolfganga Stangla vám jej rádi odkazujeme.

Připomeňme krátce milníky mise. Start se uskutečnil 2. 3. 2004 pomocí rakety Ariane 5. Poté sonda prováděla gravitační manévry kolem Země a Marsu a navštívila planetku tvaru diamantu  2867 Šteins. Po třetím průletu kolem Země ještě navštívila planetku  21 Lutetia (to se psal červenec 2010). Poté byla sonda v hibernaci z níž se probrala až na počátku roku 2014, kdy už se blížila kometě. Snímky komety, na nichž se ukázala jeho podoba „kačenky“, zaslala před pěti lety v červenci 2014. K 6. srpnu 2014 se pak počítá okamžik, kdy byla navedena na stabilní oběžnou dráhu kolem jádra komety, což bylo historickým milníkem. 

To ještě nebylo vše. Naopak, tehdy začala dvouletá fáze průzkumu komety, která mezitím letěla blíže ke Slunce a zvyšovala svoji aktivitu, aby pak opět od Slunce odlétala. To vše Rosetta viděla zblízka a poslala nám o tom snímky a měření. A jako bonus tu bylo ještě přistání modulu Philae. To se psal 12. listopad 2014. A i když přistání nedopadlo zcela podle plánu, jedná se o velký úspěch, že se vůbec modul krátce ozval a posílal měření z povrchu.

30. září 2016 mise skončila dopadem na povrch komety. K misi Rosetty byl vytvořen také krátký film Ambition a jeho pokračování Epilogue. Ovšem mezi veřejností, především tou mladší, je asi nejznámější série animovaných příběhů Rosetty a Philae, série Once upon a time

Ale zpět do současnosti. Snímky ze sondy, které dala ESA k dispozici veřejnosti, byly autorem videa, Christianem Stanglem, digitálně upraveny a byl z nich vytvořen níže odkazovaný krátký film. Děkujeme a užijte si vzpomínku na tuto úžasnou misi.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Příbeh objevu Philae
[2] Rosetta objevila ingredience pro vznik života
[3] Rosetta přistane na povrchu komety



O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: 67p, 67P/Čurjumov-Gerasimenko, Rosetta


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »