Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Přijďte na hvězdné safari v Plzni
Josef Jíra Vytisknout článek

Přijďte na hvězdné safari v Plzni

Hvězdné safari v Plzni

Západočeská pobočka České astronomické společnosti ve spolupráci se Zoologickou a botanickou zahradou města Plzně si vás dovoluje pozvat na přednášku "Hvězdné safari" Ondřeje Trnky, člena České astronomické společnosti a odborného pracovníka hvězdárny v Plzni a rokycanech. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 3. 3. 2016 na statku Lüftnerka od 18h.

Zaslechneme-li slovo safari, obvykle si představíme daleké cesty, dobrodružství, exotiku a hlavně pozorování zvěře v přirozeném prostředí. Při hvězdném safari se však vydáme do

Pozorování v Plzni Autor: Zp ČAS
Pozorování v Plzni
Autor: Zp ČAS
končin velmi vzdálených - navštívíme zvířata na obloze. O tom, že tam jsou, jistě nikdo nepochybuje. Vždyť zvěrokruh, významná část oblohy, dostal své jméno právě podle zvířecích souhvězdí a znamení. Snad každý na obloze pozná Velký vůz, výraznou část souhvězdí Velké medvědice, a leckdo se se dokáže orientovat podle Polárky, nejjasnější hvězdy souhvězdí Malého medvěda.
Mnoho zvířat na obloze můžete spatřit prostýma očima, na řadu z nich je však nutný i velký dalekohled. Některá zvířata na nás shlíží z oblohy již tisíciletí a jiná zatím jen krátce. A nejsou jen v souhvězdích. Možná Vás překvapí, kde všude je lze nalézt.

Datum: čtvrtek 3. 3. 2016
Místo: Zoo Plzeň, statek Lüftnerka – Hvězdné safari
Začátek: od 18 hod.
Přednáší: Bc. Ondřej Trnka člen Západočeské pobočky České astronomické společnosti, dborný pracovník hvězdárny v Plzni a Rokycanech
Vstupenky: pouze v tento den 3.3. 2016 v čase mezi 17:30 – 18:00 prodává pokladna Vinice vstupenky na tuto přednášku v jednotné ceně 50 Kč.



Převzato: Západočeská pobočka České astronomické společnosti



O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.

Štítky: Západočeská pobočka ČAS, Hvězdné safari, ZOO Plzeň


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »