Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Přijďte na hvězdné safari v Plzni
Josef Jíra Vytisknout článek

Přijďte na hvězdné safari v Plzni

Hvězdné safari v Plzni

Západočeská pobočka České astronomické společnosti ve spolupráci se Zoologickou a botanickou zahradou města Plzně si vás dovoluje pozvat na přednášku "Hvězdné safari" Ondřeje Trnky, člena České astronomické společnosti a odborného pracovníka hvězdárny v Plzni a rokycanech. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 3. 3. 2016 na statku Lüftnerka od 18h.

Zaslechneme-li slovo safari, obvykle si představíme daleké cesty, dobrodružství, exotiku a hlavně pozorování zvěře v přirozeném prostředí. Při hvězdném safari se však vydáme do

Pozorování v Plzni Autor: Zp ČAS
Pozorování v Plzni
Autor: Zp ČAS
končin velmi vzdálených - navštívíme zvířata na obloze. O tom, že tam jsou, jistě nikdo nepochybuje. Vždyť zvěrokruh, významná část oblohy, dostal své jméno právě podle zvířecích souhvězdí a znamení. Snad každý na obloze pozná Velký vůz, výraznou část souhvězdí Velké medvědice, a leckdo se se dokáže orientovat podle Polárky, nejjasnější hvězdy souhvězdí Malého medvěda.
Mnoho zvířat na obloze můžete spatřit prostýma očima, na řadu z nich je však nutný i velký dalekohled. Některá zvířata na nás shlíží z oblohy již tisíciletí a jiná zatím jen krátce. A nejsou jen v souhvězdích. Možná Vás překvapí, kde všude je lze nalézt.

Datum: čtvrtek 3. 3. 2016
Místo: Zoo Plzeň, statek Lüftnerka – Hvězdné safari
Začátek: od 18 hod.
Přednáší: Bc. Ondřej Trnka člen Západočeské pobočky České astronomické společnosti, dborný pracovník hvězdárny v Plzni a Rokycanech
Vstupenky: pouze v tento den 3.3. 2016 v čase mezi 17:30 – 18:00 prodává pokladna Vinice vstupenky na tuto přednášku v jednotné ceně 50 Kč.



Převzato: Západočeská pobočka České astronomické společnosti



O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.

Štítky: Západočeská pobočka ČAS, Hvězdné safari, ZOO Plzeň


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »