Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Rozhovory o vesmíru – Holografický vesmír

Rozhovory o vesmíru – Holografický vesmír

Sedmnáctý díl vidcastu Rozhovory o vesmíru
Autor: Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU

Objev teorie popisující zároveň gravitaci a částicovou fyziku by byl bez pochyby milníkem v pochopení našeho vesmíru. I přes desetiletí velké snahy špičkových vědců se ale bohužel zdá, že k nalezení této teorie jsme stále daleko. Po cestě se však objevilo několik zajímavých souvislostí, které by mohly být indiciemi na cestě za teorii všeho. Zajímá-li vás více o holografii, vztahu gravitace a entropie a dualitách mezi obecnou teorií relativity a částicovou fyzikou, tak si pusťte nový díl Rozhovorů o vesmíru.

V novém díle Rozhovorů o vesmíru si Norbi a Samuel prohodí své obvyklé role a Norbi vyzpovídá teoretického fyzika Samuela, který se ve svém výzkumu zabývá strukturou prostoru. Tématem rozhovoru bude holografie vesmíru, nové gravitační teorie, duality mezi gravitační teorií a částicovou fyzikou a další.

Jelikož se jedná o témata, která jsou velmi abstraktní a není možné je přesně vysvětlit bez pokročilé matematiky, tak se i přes velká zjednodušení jedná spíše o méně odpočinkový díl. Pokud vás ale problematika nové fyziky zajímá, tak by právě toto video mohlo být prvním krokem k hlubšímu pochopení.

Na začátku také nechybí novinka. Tentokrát o dlouhém gama záblesku, který navzdory současným teoriím vznikl po srážce dvou neutronových hvězd. Také se dozvíte, jakou roli v tomto výzkumu bude snad už brzo hrát největší česká družice QUVIK.

Epizodu najdete na: https://youtu.be/S7EPQmL9wE8
O autorovi

Václav Glos

Václav Glos

Doktorand na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kde zároveň působí jako zástupce pro styk s veřejností. Zabývá se výzkumem slupkových galaxií pod vedení dr. Jungwierta. Ve zbylém čase popularizátor přírodních věd působící na Hvězdárně Vyškov jako demonstrátor večerních programů a správce pozorovací techniky. Spoluzakladatel Astronomického kroužku v Brně.

Štítky: Teorie všeho, Duality ve fyzice, Holografie, Samuel Kováčik, Norbert Werner, Vidcast, Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »