Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Chystá se konference Gregor Johann Mendel – meteorolog

Chystá se konference Gregor Johann Mendel – meteorolog

Zúčastněte se odborné konference, která se na výjimečného přírodovědce Gregora Johanna Mendela podívá z jiného než genetického úhlu pohledu. Bude diskutována nejen jeho odborná a publikační činnost v oboru meteorologie a astronomie, ale také jeho schopnost využít tyto poznatky v dalších oborech, zvláště v zemědělství. 

Součástí odborné části bude doložit tehdejší úroveň poznání a současně poukázat na rozvoj meteorologie v současné době.

  • Meteorologie
  • Astronomie
  • Bioklimatologie
  • Extrémy počasí
  • Městské klima
  • Změna klimatu

Průběžně doplňované informace o konferenci najdete zde http://info.chmi.cz/konference/mendel/

Předběžný program konference

 

Pondělí 18. července 2022 – Mendelův refektář, Mendlovo náměstí 1a, Brno

09.00 – 09.50 prezence
10.00 – 10.15 zahájení konference
10.15 – 12.30 plenární přednášky
12.30 – 13.30 oběd
13.30 – 17.00 exkurze (Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, Muzeum starobrněnského opatství, Barokní klášterní knihovna, včelín, bazilika Nanebevzetí Panny Marie)
18.30 – 22.00 společenský večer, Hvězdárna a planetárium Brno, včetně promítání filmů

Úterý 19. července 2022 – Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 2, Brno

09.00 – 12.30 odborné přednášky
12.30 – 13.30 oběd
13.30 – 14.30 posterová sekce
14.30 závěr konference

Důležité termíny

31. května – Uzávěrka přihlášek včetně abstraktu příspěvku (dle instrukcí k publikování) na e-mailovou adresu: konference.brno@chmi.cz

24. června – Odeslání plné verze příspěvků (dle instrukcí k publikování).

Publikační výstupy: Sborník abstraktů, plné verze článků s ISBN. Jednací jazyk: český a slovenský.

Vědecký výbor konference: RNDr. Ing. Jaroslav Rožnovský, CSc., Doc. Dr. Ing. Petr Salaš, Mgr. Jiří Dušek, Ph.D., Ing. Petr Janál, Ph.D., Doc. Ing. Dalibor Janouš, CSc., Mgr. Blanka Křížová, Prof. RNDr. Bernard Šiška, PhD., Ing. Veronika Hlaváčková, Ph.D.

Organizační výbor konference: Markéta Holíková, Mgr. Zuzana Kuljovská, Bc. Marika Hemmerová, Mgr. Zdenka Broušková.

Konferenci s mezinárodní účastí pořádají Mendelova univerzita v Brně, Český hydrometeorologický ústav, Hvězdárna a planetárium Brno, Augustiniánské opatství na Starém Brně, Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Česká bioklimatologická společnost, Slovenská bioklimatologická společnost, Česká technologická platforma pro zemědělství, Sun Drive Communications.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »