Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  20. ročník Astronomické olympiády vyvrcholil pražským finále

20. ročník Astronomické olympiády vyvrcholil pražským finále

Finále astronomické olympiády kategorie EF a GH 26. května 2023 v pražském planetáriu
Autor: Planetum

V pátek 26. května proběhlo v Planetum - Planetárium Praha finále jubilejního 20. ročníku Astronomické olympiády dvou nejmladších kategorií, EF a GH. Téměř padesátka nejlepších řešitelů krajských kol přijela ze všech koutů Česka, aby poměřila své síly v celorepublikovém finále. To letos ovládly dívky, když v nejmladší kategorii GH zvítězila Stela Šaršonová z 5. ScioŠkoly Praha a v kategorii EF Anita Vaceková z Gymnázia Židlochovice.

Účastníci finále soutěžili v několika kolech. Mladší kategorie GH, určená pro 6. a 7. ročníky základních škol, byla zahájena počítací částí, při které finalisté provedli analýzu plánované mise Artemis 2. Dále na řešitele této kategorie čekalo krátké kolo v planetáriu, následované přehledovým testem a interaktivní úkoly na stanovištích ve foyer planetária. Účastníci starší kategorii EF, určené pro 8. a 9. třídy základních škol, mezitím taktéž poměřili své znalosti při pozorování umělé oblohy planetária, v přehledovém testu a v pro tuto kategorii již stěžejní početní části. V té mohli řešitelé potkat například výpočet vzdálenosti Země od Slunce na základě pozorování tučňáka a kapybary.

Po zaslouženém obědě pro ně pak byl v rámci doprovodného programu v planetáriu připraven pořad Záhada temné hmoty, následovaný napjatě očekávaným vyhlášením výsledků. Kromě programu v samotný den soutěže měli letos účastníci navíc možnost prohlédnout si v sobotu pracoviště Astronomického Ústavu Akademie věd v Ondřejově, které se řadí ke špičkovým výzkumným institucím v České republice.

Vítězové kategorie EF

1. Anita Vaceková (Gymnázium Židlochovice)
2. Jan Herzig (Gymnázium J. Š. Baara v Domažlicích)
3. Alex Faivre (Gymnázium J. A. Komenského v Uherském Brodě)

Vítězové kategorie GH

1. Stela Šaršonová (5. ScioŠkola Praha)
2. Lukáš Závodný (Gymnázium a Jazyková škola Břeclav)
3. Linda Haklová (Gymnázium Nad Štolou)

Kromě nových vědomostí a zážitků byli účastníci odměněni hodnotnými cenami, pro ty na nejvyšších příčkách dokonce v podobě astronomických dalekohledů. Několik nejlepších řešitelů bude navíc pozváno na soustředění před Mezinárodní olympiádou v astronomii a astrofyzice pro juniory (IOAA jr.), která se tento rok bude konat na podzim v Řecku.

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2022/23 probíhá její již 20. ročník. Finále kategorií EF a GH předcházelo o týden dříve finále kategorie CD a březnové finále nejstarší kategorie AB.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Autory úloh finále byli Václav Pavlík, Petra Hyklová, Jakub Vošmera, Rudolf Mentzl, Radka Křížová, Radomír Mielec a Tomáš Franc. Zadání recenzovali Ota Kéhar a Tomáš Prosecký.

Jakožto organizátoři a porotci se na finále podíleli Lenka Soumarová, Tomáš Prosecký, Jakub Vošmera, Jan Veselý, Tomáš Franc, Irena Picková, Magdalena Hrnková, Martin Tylšar, Pavla Kolaříková, Pavel Kůs, Eva Sedláčková a Radka Křížová. Prostory pro konání soutěže poskytlo pražské Planetum.




O autorovi

Štítky: Astronomická olympiáda


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »