Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Čeští reprezentanti získali na 10. IOAA zlato a bronz

Čeští reprezentanti získali na 10. IOAA zlato a bronz

Jindřich Jelínek z Hané oslnil indický Bhubaneswar na mezinárodní Astronomické olympiádě!
Autor: Astronomická olympiáda.

Astronomický talent z Hané oslnil indický Bhubaneswar! Na 10. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice získali naši mladí astronomové zlatou a bronzovou medaili. Mimořádným úspěchem je zlato, které vybojoval teprve šestnáctiletý student druhého ročníku gymnázia.

Tisková zpráva České astronomické společnosti a Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě z 20. prosince 2016.

Nejlépe se z českého týmu umístil zlatý medailista Jindřich Jelínek z Gymnázia Olomouc–Hejčín. Bronz získal Lukáš Supik, absolvent Gymnázia v Třinci. Čestná uznání za velmi dobrý výkon obdrželi Adam Greš, absolvent Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť ve Zlíně, Pavel Kůs, absolvent Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích a Jiří Vala z Gymnázia třída Kapitána Jaroše, Brno. Reprezentaci vedli RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. ze Slezské univerzity  v Opavě a Dr. Ing. Jan Kožuško ze Štefánikovy hvězdárny v Praze. Jako pozorovatel doprovázel výpravu Jakub Vošmera z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Vlastní soutěž probíhala v kampusu Národního institutu pro vzdělávání ve vědě a výzkumu (NISER) nedaleko Bhubaneswaru. Soutěž podpořila čtyři ministerstva indické vlády: Ministerstvo pro atomovou energii, Ministerstvo pro vesmír, Ministerstvo pro vědu a výzkum a Ministerstvo pro rozvoj lidských zdrojů. Spolupořadatelem bylo Homi Bhabha - středisko pro vědecké vzdělávání. Celá soutěž jednotlivců byla rozdělena do tří kol: teoretického, zpracování dat a pozorovacího kola. Absolutního vítězství v soutěži dosáhl domácí student Ameya Patwardhan.

Soutěžící navštívili sluneční chrám Konark z 13. století, symbol slunečních hodin se stal také motivem letošního loga soutěže. Slavnostní zahájení a vyhlášení výsledků proběhlo pod širým nebem v areálu NISER. Soutěžící přijel pozdravit guvernér státu Odisha, Dr. Senayangba Chubatoshi Jamir, který předal zlaté medaile.

Není bez zajímavosti, že

  • poprvé přijeli účastníci z Afriky – Republika Mali vyslala pětičlennou reprezentaci
  • soutěže se zúčastnil historicky nejvyšší počet účastníků – 234
  • národních olympiád přítomných států se zúčastnilo 822 000 účastníků
  • na IOAA tak byla absolutní špička mladých astronomických talentů z celého světa – 0,02 % ze všech účastníků národních olympiád

Česká republika se mezinárodních soutěží v astronomii a astrofyzice účastní od roku 2007. Celkem mladí čeští astronomové z mezinárodních soutěží dosud přivezli již 6 zlatých, 12 stříbrných a 22 bronzové medailí.

Česká výprava na slavnostním zahájení 10. IOAA. Zleva: Jan Kožuško, Jakub Vošmera, Adam Greš, Jiří Vala, Lukáš Supik, Jindřich Jelínek, Pavel Kůs a Tomáš Gráf. Autor: Astronomická olympiáda.
Česká výprava na slavnostním zahájení 10. IOAA. Zleva: Jan Kožuško, Jakub Vošmera, Adam Greš, Jiří Vala, Lukáš Supik, Jindřich Jelínek, Pavel Kůs a Tomáš Gráf.
Autor: Astronomická olympiáda.

Na letošní IOAA proběhly po pěti letech nové volby prezidenta a tajemníka soutěže. V období 2017 – 2021  bude  prezidentem  Grzegorz  Stachowski  z  Polska  a  tajemníkem  Aniket Sule z Indie. Příští Mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice se bude konat v listopadu 2017 v Thajsku, které je zakládajícím státem IOAA a hostilo její první ročník v roce 2007.

Účast českého týmu organizačně zajišťovala Česká astronomická společnost, cestu finančně podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Kontatky a další informace

Dr. Ing. Jan Kožuško
Předseda Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: kozusko@astro.cz
Tel.: 776 200 522

Ing. Jaroslav Froulík
MŠMT, Odbor pro mládež
Email: Jaroslav.Froulik@msmt.cz

Více o 10. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (10. IOAA)
najdete v následujících odkazech:

www.ioaa2016.in
olympiada.astro.cz
fpf.slu.cz

Webové stránky škol jednotlivých vítězů:
G. J. Š. Baara, Domažlice: www.gymdom.cz
G. Třinec: www.gymtri.cz
G. Olomouc-Hejčín: www.gytool.cz
G. třída Kpt. Jaroše, Brno: www.jaroska.cz
G. Zlín – Lesní čtvrť: www.gymzl.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Tiskové zprávy České astronomické společnosti



O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Tisková zpráva, Úspěch, Astronomická olympiáda


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »