Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Čeští reprezentanti získali na 10. IOAA zlato a bronz

Čeští reprezentanti získali na 10. IOAA zlato a bronz

Jindřich Jelínek z Hané oslnil indický Bhubaneswar na mezinárodní Astronomické olympiádě!
Autor: Astronomická olympiáda.

Astronomický talent z Hané oslnil indický Bhubaneswar! Na 10. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice získali naši mladí astronomové zlatou a bronzovou medaili. Mimořádným úspěchem je zlato, které vybojoval teprve šestnáctiletý student druhého ročníku gymnázia.

Tisková zpráva České astronomické společnosti a Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě z 20. prosince 2016.

Nejlépe se z českého týmu umístil zlatý medailista Jindřich Jelínek z Gymnázia Olomouc–Hejčín. Bronz získal Lukáš Supik, absolvent Gymnázia v Třinci. Čestná uznání za velmi dobrý výkon obdrželi Adam Greš, absolvent Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť ve Zlíně, Pavel Kůs, absolvent Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích a Jiří Vala z Gymnázia třída Kapitána Jaroše, Brno. Reprezentaci vedli RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. ze Slezské univerzity  v Opavě a Dr. Ing. Jan Kožuško ze Štefánikovy hvězdárny v Praze. Jako pozorovatel doprovázel výpravu Jakub Vošmera z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Vlastní soutěž probíhala v kampusu Národního institutu pro vzdělávání ve vědě a výzkumu (NISER) nedaleko Bhubaneswaru. Soutěž podpořila čtyři ministerstva indické vlády: Ministerstvo pro atomovou energii, Ministerstvo pro vesmír, Ministerstvo pro vědu a výzkum a Ministerstvo pro rozvoj lidských zdrojů. Spolupořadatelem bylo Homi Bhabha - středisko pro vědecké vzdělávání. Celá soutěž jednotlivců byla rozdělena do tří kol: teoretického, zpracování dat a pozorovacího kola. Absolutního vítězství v soutěži dosáhl domácí student Ameya Patwardhan.

Soutěžící navštívili sluneční chrám Konark z 13. století, symbol slunečních hodin se stal také motivem letošního loga soutěže. Slavnostní zahájení a vyhlášení výsledků proběhlo pod širým nebem v areálu NISER. Soutěžící přijel pozdravit guvernér státu Odisha, Dr. Senayangba Chubatoshi Jamir, který předal zlaté medaile.

Není bez zajímavosti, že

  • poprvé přijeli účastníci z Afriky – Republika Mali vyslala pětičlennou reprezentaci
  • soutěže se zúčastnil historicky nejvyšší počet účastníků – 234
  • národních olympiád přítomných států se zúčastnilo 822 000 účastníků
  • na IOAA tak byla absolutní špička mladých astronomických talentů z celého světa – 0,02 % ze všech účastníků národních olympiád

Česká republika se mezinárodních soutěží v astronomii a astrofyzice účastní od roku 2007. Celkem mladí čeští astronomové z mezinárodních soutěží dosud přivezli již 6 zlatých, 12 stříbrných a 22 bronzové medailí.

Česká výprava na slavnostním zahájení 10. IOAA. Zleva: Jan Kožuško, Jakub Vošmera, Adam Greš, Jiří Vala, Lukáš Supik, Jindřich Jelínek, Pavel Kůs a Tomáš Gráf. Autor: Astronomická olympiáda.
Česká výprava na slavnostním zahájení 10. IOAA. Zleva: Jan Kožuško, Jakub Vošmera, Adam Greš, Jiří Vala, Lukáš Supik, Jindřich Jelínek, Pavel Kůs a Tomáš Gráf.
Autor: Astronomická olympiáda.

Na letošní IOAA proběhly po pěti letech nové volby prezidenta a tajemníka soutěže. V období 2017 – 2021  bude  prezidentem  Grzegorz  Stachowski  z  Polska  a  tajemníkem  Aniket Sule z Indie. Příští Mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice se bude konat v listopadu 2017 v Thajsku, které je zakládajícím státem IOAA a hostilo její první ročník v roce 2007.

Účast českého týmu organizačně zajišťovala Česká astronomická společnost, cestu finančně podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Kontatky a další informace

Dr. Ing. Jan Kožuško
Předseda Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: kozusko@astro.cz
Tel.: 776 200 522

Ing. Jaroslav Froulík
MŠMT, Odbor pro mládež
Email: Jaroslav.Froulik@msmt.cz

Více o 10. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (10. IOAA)
najdete v následujících odkazech:

www.ioaa2016.in
olympiada.astro.cz
fpf.slu.cz

Webové stránky škol jednotlivých vítězů:
G. J. Š. Baara, Domažlice: www.gymdom.cz
G. Třinec: www.gymtri.cz
G. Olomouc-Hejčín: www.gytool.cz
G. třída Kpt. Jaroše, Brno: www.jaroska.cz
G. Zlín – Lesní čtvrť: www.gymzl.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Tiskové zprávy České astronomické společnosti



O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Tisková zpráva, Úspěch, Astronomická olympiáda


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »