Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hradec Králové žil Astronomickou olympiádou

Hradec Králové žil Astronomickou olympiádou

Finále Astronomické olympiády v Hradci Králové
Autor: Radek Kříček

V pátek 18. května poměřilo své znalosti v Hradci Králové ve finálovém soutěžním klání pět desítek nejlepších řešitelů Astronomické olympiády z celé republiky. Hostiteli finále byla Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové a Univerzita Hradec Králové. Záštitu nad finále převzala náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje, Mgr. Martina Berdychová. V kategorii EF (8. a 9. třída) zvítězil Radomír Mielec z Gymnázia Ostrava-Zábřeh. V kategorii GH (6. a 7. třída) zvítězil Patrik Čermák z Gymnázia Nový Porg v Praze 4.

Řešení úloh Astronomické olympiády Autor: Radek Kříček
Řešení úloh Astronomické olympiády
Autor: Radek Kříček
Finalisté spolu se svými rodiči a učiteli dorazili do Hradce Králové již ve čtvrtek po obědě, kdy je čekala jedinečná vzdělávací exkurze do Archeoparku Všestary a večer shlédli dva pořady v novém královéhradeckém planetáriu. Vlastní soutěž probíhala v pátek již od 8:30. Na mladší kategorii GH čekalo na hvězdárně a v planetáriu 6 soutěžních stanovišť, kde řešili rozmanité úkoly. Od poznávání objektů na obloze přes určování fází Měsíce nastavených na telluriu až po propočty drah a šíření signálů družic GPS. Ani starší kategorii EF se záludné otázky a úlohy nevyhnuly. Soutěžící zjišťovali, kolik planet sluneční soustavy by se vešlo mezi Zemi a Měsíc, počítali jasnost "superúplňku" a "mikroúplňku" a určovali koeficienty v Titius-Bodeho posloupnosti.

Vítězové finále

Planetárium v Hradci Králové Autor: Irina Feldbabelová
Planetárium v Hradci Králové
Autor: Irina Feldbabelová
V pátek odpoledne proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků za přítomnosti radního Královéhradeckého kraje, JUDr. Ing. Rudolfa Cogana, Ph.D., prorektora Univerzity Hradec Králové, doc. RNDr. Jana Kříže, Ph.D., ředitele Hvězdárny a planetária v Hradci Králové, Mgr. Miroslava Krejčího a místopředsedy Ústřední komise Fyzikální olympiády, prof. Ing. Bohumila Vybírala, CSc. Všichni finalisté obdrželi diplomy a tašky s drobnými dárky od společnosti Astropis, Hvězdárny a planetária v Brně, nakladatelství Aventinum a Evropské jižní observatoře. Nejúspěšnější si navíc odvážejí věcné ceny od nakladatelství Fraus a dalekohledy od firmy Supra Praha.

Na prvních třech příčkách v kategorii GH (6. a 7. třída) se umístili:

  1. Patrik Čermák, Nový Porg, Praha 4
  2. Hubert Štěpánek, Gymnázium Jírovcova, České Budějovice
  3. Samuel Ševčík, Gymnázium Jeseník

Vítěz kategorie GH přijímá gratulaci od ředitele HaP v Hradci Králové Autor: Radek Kříček
Vítěz kategorie GH přijímá gratulaci od ředitele HaP v Hradci Králové
Autor: Radek Kříček

Na prvních třech příčkách v kategorii EF (8. a 9. třída) se umístili:

  1. Radomír Mielec, Gymnázium Ostrava - Zábřeh
  2. Ondřej Grohmann, Gymnázium Olomouc - Hejčín
  3. Eva Feldbabelová, Základní škola v Jemnici

Vítěz kategorie EF přebírá medaili od radního Královéhradeckého kraje, Rudolfa Cogana. Autor: Radek Kříček
Vítěz kategorie EF přebírá medaili od radního Královéhradeckého kraje, Rudolfa Cogana.
Autor: Radek Kříček

Středoškoláci se utkali v březnu a první polovině května v Opavě. Odkazy na zprávy s výsledky z těchto finále jsou pod článkem.

Finálem to nekončí

Nejlepší finalisté z kategorií CD a EF se od 10. do 15. června 2018 setkají na Workshopu ve Mšenu na Kokořínsku. Během pěti dnů absolvují semináře na téma optika, astrofyzika, nebeská mechanika a sférická astronomie. Čeká na ně také několik kvalifikačních testů, které vítězům mohou otevřít dveře k účasti na XXIII. Mezinárodní astronomické olympiádě na Srí Lance.

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2017/18 probíhá její 15. ročník. Soutěž je zařazena do Věstníku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Hlavním partnerem finále je Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové. Finále dále významně podpořila Univerzita Hradec Králové. Úlohy finále připravily týmy pod vedením Václava Pavlíka a Tomáše France. Organizaci finále zajistili Lenka Soumarová, Karel Zubatý a Jan Kožuško. Úlohy recenzoval Ota Kéhar. Porotci finále byli dále Miroslav Randa, Pavel Kůs a Jana Rejlová.

Partneři finále

Kontatky a další informace

Dr.-Ing. Jan Kožuško
Předseda Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: kozusko@astro.cz
Tel.: 776 200 522

Mgr. Miroslav Krejčí
Ředitel Hvězdárny a planetária v Hradci Králové
Email: krejci@astrohk.cz
Tel.: 495 264 087

Ing. Jaroslav Froulík
MŠMT, Odbor pro mládež
Email: Jaroslav.Froulik@msmt.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
[3] Digitální planetárium v Hradci Králové
[4] Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové
[5] Krajský úřad Královéhradeckého kraje
[6] Zpráva z finále kategorie CD (9. - 11. 5. 2018 v Opavě)
[7] Zpráva z finále kategorie AB (21. - 23. 3. 2018 v Opavě)O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Trpasličí planeta (136472) Makemake

Animace pohybu trpasličí planety (136472) Makemake. Vyznačeny jsou polohy z 18.5.2020 a 1.6.2020. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. 18.05.2020 od 21:39 UT 60x40s. 01.06.2020 od 21:31 UT 60x40s.

Další informace »