Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  (Ne)šťastná 13ka provázela finalisty Astronomické olympiády v Opavě

(Ne)šťastná 13ka provázela finalisty Astronomické olympiády v Opavě

Finále kategorie CD Astronomické olympiády 2016.
Autor: Vendula Doubravská, Astronomická olympiáda.

13 finalistů se v pátek 13. utkalo o vítězství ve 13. ročníku Astronomické olympiády na Bezručově náměstí 13. Pro některé se stala pověstná 13ka šťastnou! Ve dnech 11. až 13. května 2016 proběhlo na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě druhé ze čtyř ústředních kol 13. ročníku Astronomické olympiády. Finalisté kategorie CD se kvalifikovali z více než jedenácti stovek řešitelů z celé České republiky. Ve finále zvítězil Jindřich Jelínek z Gymnázia Olomouc - Hejčín. Nejlepší úspěšní řešitelé postupují dále na soustředění v Louňovicích pod Blaníkem, kde se utkají o místa v reprezentaci na XXI. Mezinárodní astronomické olympiádě.

Věděli byste, jak určit rozměry exoplanety?

Finále kategorie CD Astronomické olympiády 2016. Autor: Vendula Doubravská, Astronomická olympiáda.
Finále kategorie CD Astronomické olympiády 2016.
Autor: Vendula Doubravská, Astronomická olympiáda.
Studenti řešili astronomické úlohy ve čtyřech blocích. Dopolední teoretická část ve čtvrtek se věnovala rozlišovací schopnosti oka a dalekohledů, určování rozměrů exoplanety s využitím autonomního přistávacího modulu, ale i uplatnění Dopplerova jevu při spektroskopickém určování vlastností dvojhvězdy. Odpoledne nechyběl test ze znalostí oblohy a astronomických objektů. Páteční dopoledne, mimochodem dopoledne jediného „pátku 13.“ v tomto roce, bylo věnováno zpracování dat z pozorování planetky 136617 a dvěma empirickým úlohám - určení zeměpisné šířky z pozorování Slunce v průběhu roku a odvození Stefanova-Boltzmannova zákona. I s těmito úlohami se 13 finalistů vypořádalo velmi zdárně a prokázalo, že nikdo z nich netrpí paraskavedekatriafobií (chorobným strachem z pátku 13.).

V rámci doprovodného programu čekala studenty návštěva Slezského zemského muzea, večeře v univerzitním areálu na Hradecké ulici a v pátek odpoledne atraktivní exkurze do centra města spojená s prohlídkou městského modelu Sluneční soustavy a unikátní vyhlídkou na celou Opavu z radniční věže - Hlásky.

Vítězové finále

Vyhlášení vítězů kategorie CD v Astronomické olympiádě 2016. Autor: Vendula Doubravská, Astronomická olympiáda.
Vyhlášení vítězů kategorie CD v Astronomické olympiádě 2016.
Autor: Vendula Doubravská, Astronomická olympiáda.
V pátek odpoledne proběhlo za přítomnosti děkana Prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc. a garanta Astronomické olympiády, RNDr. Miroslava Randy, Ph.D. slavnostní vyhlášení výsledků. Všichni finalisté obdrželi diplomy a tašky s drobnými dárky. Nejúspěšnější pak také věcné ceny. Na prvních třech příčkách se umístili:

  1. Jindřich Jelínek, Gymnázium Olomouc - Hejčín
  2. Martin Orság, Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov
  3. Jiří Vala, Gymnázium a Střední odborná škola Mikulov, p.o.

Hlavním partnerem finále je Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Záštitu nad finále převzal děkan Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. Účastníci finále a vítězové obdrželi ceny od Hvězdárny a planetária Hradec Králové, Hvězdárny a planetária Brno, Slezské univerzity, Slezského zemského muzea a magistrátu města Opavy.

Finálový maraton pokračuje příští týden v Praze

Vítězové kategorie CD 13. ročníku Astronomické olympiády. Autor: Vendula Doubravská, Astronomická olympiáda.
Vítězové kategorie CD 13. ročníku Astronomické olympiády.
Autor: Vendula Doubravská, Astronomická olympiáda.
Příští týden zakončíme maraton ústředních kol v Praze, kam se sjede pět desítek nejlepších řešitelů ze základních škol a víceletých gymnázií. "Nejmladší soutěžící se utkají v jedinečných historických prostorech Štefánikovy hvězdárny na Petříně, která je tradičním parterem olympiády.", říká Mgr. Jakub Rozehnal, vedoucí Štefánikovy hvězdárny. "V květnu jsme uvedli novou výstavu o planetě Merkur, jedněmi z prvních návštěvníků budou právě soutěžící Astronomické olympiády," pokračuje Rozehnal. Pracovníci hvězdárny se na finále připravovali do posledního detailu: "Na finále budou k dispozici asistenti, kteří pomohou soutěžícím se sníženou schopností pohybu při přesunech během interaktivního kvízu v členitých prostorách hvězdárny," vysvětluje Jakub Rozehnal.

Finále kategorie EF a slavnostní vyhlášení proběhnou v reprezentativních prostorách Akademie věd na Národní třídě. Do tajů gravitačních vln zasvětí účastníky a jejich učitele Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2015/16 probíhá její 13. ročník. Soutěž je zařazena do Věstníku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Ústřední kolo kategorie CD by pátek 13. neustálo bez pečlivého organizačního zajištění týmem Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské Univerzity v Opavě pod vedením Dr. Tomáše Gráfa. Úlohy finále připravili Dr. Tomáš Gráf, Jakub Vošmera, Martin Raszyk a Stanislav Fořt. Zadání recenzovali Dr. Miroslav Randa a doc. Michal Švanda. Porotci finále byli Dr. Miroslav Randa, Mgr. Lenka Soumarová a Mgr. Martin Blaschke.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Astronomická expedice v Úpici
[3] Slezská univerzita v Opavě



O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »