Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  O finalistech 13. ročníku Astronomické olympiády je rozhodnuto

O finalistech 13. ročníku Astronomické olympiády je rozhodnuto

Astronomická olympiáda - finále kategorie GH
Autor: Jakub Toman

Na začátku dubna se na Štefánikově hvězdárně v Praze sešla 15členná porota krajského kola, která vybrala 67 finalistů v kategoriích CD, EF a GH. Poprvé v historii AO řešili online test také středoškoláci v kategorii CD. Tato novinka přilákala třikrát více zájemců než v předchozích letech.

Vývoj účasti v krajském kole kategorie CD Astronomické olympiády. Autor: Jan Kožuško
Vývoj účasti v krajském kole kategorie CD Astronomické olympiády.
Autor: Jan Kožuško
Celkem se krajského kola ve všech kategoriích zúčastnilo 1792 řešitelů.

V kategorii CD vzrostl počet řešitelů ve srovnání s předchozím ročníkem na trojnásobek.

Podrobné výsledky a jména těch, kteří postupují z jednotlivých krajů do finále, naleznete na stránkách Astronomické olympiády. K dispozici jsou také vzorová řešení úloh. Finalisté obdrží pozvánky ve středu 13. dubna 2016. Všichni účastníci si mohou prohlédnout vyhodnocení online-testu v sekci pro řešitele. Vyučujícím jsou dále v chráněné sekci stránek AO přístupné výpisy z výsledkových listin a diplomy pro účastníky krajského kola.

Zázemí pro vyhodnocení krajského kola nabídla tradičně Štefánikova hvězdárna, která je také od roku 2008 hlavním partnerem pro finále kategorie GH. "Organizátorům olympiády jsme poskytli prostory historické knihovny a o přestávkách mohli porotci pozorovat Slunce dalekohledy hvězdárny," upřesňuje vedoucí Štefánikovy hvězdárny, Jakub Rozehnal.

Finále kategorie EF na Akademii věd Autor: Radek Kříček
Finále kategorie EF na Akademii věd
Autor: Radek Kříček
Patnáct finalistů kategorie CD se utká 12. a 13. května v Opavě. Pět desítek nejlepších řešitelů se o týden později sjede do Prahy. Soutěžní klání proběhnou na Štefánikově hvězdárně a v reprezentativních prostorách Akademie věd na Národní třídě. Před odpoledním slavnostním vyhlášením výsledků zasvětí účastníky a jejich učitele do tajů gravitačních vln Prof. Petr Kulhánek. Na sobotu je připraven atraktivní doprovodný program - procházka Prahou astronomickou a návštěva planetária ve Stromovce.

Vítězové finále CD a EF postoupí na čtyřdenní výběrové soustředění, kde budou nominováni členové českého týmu na XXI. Mezinárodní astronomickou olympiádu v Bulharsku.

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako soutěž v kategorii A. Je zcela výjimečná tím, že řešitelé mají možnost navzájem poměřit své síly v ústředním kole ve všech otevřených kategoriích - již od 6. třídy základní školy. Hlavními partnery jsou Štefánikova hvězdárna v Praze a Filosoficko-přirodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Štefánikova hvězdárna v Praze



O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »