Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výsledky finále kategorie CD 14. ročníku Astronomické olympiády

Výsledky finále kategorie CD 14. ročníku Astronomické olympiády

Vítězové finále kategorie CD 14. ročníku AO
Autor: Jiří Dobrý

Ve dnech 10. až 12. května proběhlo na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě druhé ze čtyř ústředních kol 14. ročníku Astronomické olympiády. Finalisté kategorie CD se kvalifikovali z více než jedenácti stovek řešitelů z celé České republiky. Ve finále zvítězila studentka Sára Elichová z Gymnázia Jana Keplera v Praze.

Věděli byste, jak určit atmosférickou extinkci?

Studenti řešili astronomické úlohy ve čtyřech blocích. Dopolední teoretická část ve čtvrtek se věnovala řešení problémů komunikace se sondou, výpočtům délky východu Slunce pro pozorovatele na Měsíci nebo parametrů pulzující hvězdy či exoplanety. Odpoledne nechyběl již klasický test poznávání astronomických objektů na promítaných snímcích a úlohy založené na práci s astronomickými mapami. Také praktickou orientaci na skutečné obloze při večerním pozorování se podařilo realizovat v celém rozsahu, byť s notnou dávkou štěstí, protože při odjezdu z pozorovacího stanoviště na hotel již byla celá obloha pokryta oblačností. Páteční dopoledne, bylo věnováno určení hodnoty atmosférické extinkce a zpracování měření získaných z hypotetické orbitální stanice umístěné u Marsu. Také s těmito úlohami se 20 finalistů vypořádalo velmi zdárně.

Exkurze na hvězdárnu v Opavě Autor: Vendula Doubravská
Exkurze na hvězdárnu v Opavě
Autor: Vendula Doubravská

V rámci doprovodného programu čekala studenty komentovaná prohlídka výstavy Cesta města v Obecním domě, večeře v univerzitním Gastrocentru na Hradecké ulici doplněná projekcí unikátních studentských filmů o světelném znečištění a českých astronomech na Kanárských ostrovech, které vytvořili studenti oboru MMT Slezské univerzity. Páteční odpoledne bylo obohaceno o exkurzi do centra města spojenou s prohlídkou městského modelu Sluneční soustavy a vyhlídkou na celou Opavu z radniční věže - Hlásky.

Vítězové finále

V pátek odpoledne proběhlo za přítomnosti děkana Prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc. a garanta Astronomické olympiády, RNDr. Miroslava Randy, Ph.D. slavnostní vyhlášení výsledků. Všichni finalisté obdrželi diplomy a tašky s drobnými dárky. Nejúspěšnější pak také věcné ceny. Na prvních třech příčkách se umístili:

  1. Sára Elichová, Gymnázium Jana Keplera, Praha
  2. Radka Křížová, Gymnázium J. Heyrovského, Praha
  3. Martin Schmied, Gymnázium Jihlava

14. ročník vyvrcholí Tento týden v praze

Pět desítek nejlepších řešitelů ze základních škol a víceletých gymnázií se sjede v pátek 19. května 2017 do Prahy. Finalisté kategorie GH budou soutěžit v jedinečných historické budově Štefánikovy hvězdárny. Finále kategorie EF a slavnostní vyhlášení proběhnou v reprezentativních prostorách Akademie věd na Národní třídě. Do tajů vesmírné kuchyně zasvětí účastníky a jejich učitele Mgr. Jakub Rozehnal.

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2016/17 probíhá její 14. ročník. Soutěž je zařazena do Věstníku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Hlavním partnerem finále je Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Záštitu nad finále převzal děkan FPF SU, prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. Účastníci finále a vítězové obdrželi ceny od Hvězdárny a planetária Hradec Králové, Hvězdárny a planetária Brno, Slezské univerzity, Slezského zemského muzea a magistrátu města Opavy a firmy Model. Ústřední kolo kategorie CD by se neobešlo bez pečlivého organizačního zajištění týmem Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské Univerzity v Opavě. Úlohy finále připravili Tomáš Gráf, Jakub Vošmera, Pavel Kůs, Martin Raszyk a Ondřej Theiner. Zadání recenzovali Miroslav Randa a Michal Švanda. Porotci finále byli Miroslav Randa, Lenka Soumarová, Tomáš Gráf, Jakub Vošmera a Pavel Kůs.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Astronomická expedice v Úpici
[3] Slezská univerzita v Opavě

Výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na: http://olympiada.astro.cz/201617_finale_CD.html

 
O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »