Prachová bouře na Marsu poslala přistávací modul InSight do nouzového režimu
Přistávací modul InSight od NASA přešel do nouzového režimu v pátek 7. ledna po velké regionální prachové bouři, která omezila množství slunečního světla dopadajícího na jeho solární panely. V nouzovém režimu pozastavila sonda všechny své funkce kromě základních. Řídící tým mise obnovil kontakt s InSight 10. ledna, když zjistil, že zásoby jeho energie jsou sice nízké, ale stabilní, a není pravděpodobné, že by tato komunikace vyčerpávala akumulátory přistávacího modulu.
Už před touto poslední prachovou bouří se na solárních panelech InSight hromadil prach, který snižoval přísun energie do přistávacího modulu. Prachové bouře omezují zásobování modulu elektrickou energií dvěma způsoby: prach snižuje množství slunečního záření pronikajícího atmosférou a může se také usazovat přímo na panelech. Předpokládá se, že právě vyčerpané akumulátory způsobily konec vozítka NASA Opportunity během rozsáhlé série prachových bouří, které v roce 2018 řádily na rudé planetě. Zda aktuálně probíhající bouře zanechá na solárních panelech další vrstvu prachu, se teprve ukáže.
Současná prachová bouře byla poprvé detekována kamerou Mars Color Imager (MARCI) na palubě sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter, která poskytuje denní barevné mapy celé planety. Tyto mapy umožňují vědcům monitorovat prachové bouře a mohou sloužit jako systém včasného varování pro sondy na povrchu Marsu. Tým InSight nyní obdržel údaje, které naznačují, že regionální bouře slábne.
Víry a poryvy marsovského ovzduší pomohly časem vyčistit solární panely zanesené bouřemi v případě marsovských vozítek Spirit a Opportunity. Meteorologické senzory InSight sice zaznamenaly mnoho prolétajících vírů, žádný z nich však prach nevyčistil. Proč se tak nestalo, není zatím známé.
Inženýři nyní doufají, že budou schopni dát přistávacímu modulu povel, aby opustil nouzový režim. To umožní větší flexibilitu při ovládání modulu, protože komunikace, která vyžaduje relativně velký výkon, je v nouzovém režimu omezena, aby se šetřila energie akumulátorů.
InSight přistál na Marsu 26. listopadu 2018. Jeho hlavním vědeckým posláním bylo studium vnitřní strukturu planety, včetně její kůry, pláště a jádra. Sonda dosáhla většiny svých vědeckých cílů před rokem, kdy skončila její hlavní mise. NASA poté, na základě doporučení nezávislého panelu složeného z odborníků se zkušenostmi z vědy, provozu a řízení kosmických programů, prodloužila její misi až o dva roky, do prosince 2022.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] scitechdaily.com