Absolutní vítěz „Sviťme si na cestu … ne na hvězdy 2012“
Světelné moře. Autor: Lubomír Sklenár.Druhý ročník mezinárodní Česko - Slovenské fotografické soutěže se zaměřením na problematiku světelného znečištění vyhlásila Česká astronomická společnost a Slovenská ústredná hvezdáreň ve spolupráci s dalšími astronomickými subjekty. Národní organizátory soutěže přivedl ke spolupráci společný zájem o zachování tmavé noční oblohy a kvalitního nočního životního prostředí.
Do druhého ročníku této nevšední fotografické soutěže přišlo celkem 747 fotografií od 47 autorů. Česko – Slovenská porota vyhlásila vítěze jednotlivých kategorií již v roce 2012 - http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/11/.
Zároveň byla vyhlášena „Cena diváků“, tedy soutěžní kategorie, ve které může veřejnost zvolit ten nejzajímavější a nejzdařilejší snímek soutěže prostřednictvím elektronického hlasování na webových stránkách astro.cz - /akce/souteze/svetelne_znecisteni/2012/formular/. Porota se rozhodla ocenit nejlepší fotografii z České i Slovenské republiky určenou tímto hlasováním.
Absolutními vítězi se tedy staly fotografie pana Lubomíra Sklenára z Vrchlabí (z České republiky) a pana Marka Javora z Bratislavy (ze Slovenské republiky).
Absolutním vítězům gratulujeme. Získávají triedry od firmy Supra Praha s. r. o. a TROMF.
Současně s vyhodnocením kategorie „Cena diváků“ byli vylosováni dva účastníci internetového hlasování, kteří obdrží roční předplatné časopisu Astropis a Kozmos. Tím vylosovaným se stal pan Kryštof Kolář a Daniel Dupkala.
Česká republika
Světelné moře. Autor: Lubomír Sklenár.
Popis autora:
„Světelné moře“ mezi Špindlerovkou a Petrovou boudou směrem do Polska.
Popis poroty:
Krásný obrázek, že? Porotě se také líbí. Všimli jste si těch hvězd na obloze? Většinu z nich ale obyvatelé z měst, co dole září, nevidí. Porotě jich je líto. A přitom by stačilo málo - začít svítit s rozumem. Svítit si na cestu, ne na hvězdy.
Parametry fotografie:
Canon EOS 7D, objektiv Tokina 11-16 na ohnisko 11, f/5.6, ISO 100, čas 193 sekund
Datum a čas:
12. 2. 2012, 6:18
Místo:
Krkonoše - mezi Špindlerovkou a Petrovou boudou směrem do Polska.
Slovenská republika
Bratislavský hrad. Autor: Marek Javor.
Popis autora:
Bratislavou sa prehnala hustá nízka hmla. Na Bratislavskom hrade zvýraznila svetelné znečistenie a na moste správne svietenie.
Popis poroty:
Nám, lidem, se osvětlené památky líbí. Ale zamysleme se kriticky nad tím, zda by nešlo osvětlit skutečně jenom a právě tu památku. Vždyť to, co na fotografii vidíme jako přesah světla, jsme zbytečně zaplatili a za ty naše peníze jsme ještě poškodili podmínky pro noční přírodu a podmínky pro dobrý spánek nás, lidí. Není to nějak špatně?
Parametry fotografie:
Nikon D90, expozice 13 sekund při ISO 200, f/9
Datum a čas:
9. 11. 2011, 20:20
Místo:
Bratislava
Na základě velmi dobré spolupráce a ohlasu veřejnosti se porota rozhodla uspořádat další, tedy již třetí ročník této nevšední mezinárodní fotografické soutěže „Sviťme si na cestu … ne na hvězdy 2013“. Bližší informace včetně přesných pravidel soutěže naleznete na webových stránkách soutěže http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/12/.
Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech.Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše.
30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)