Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  14. vesmírný týden 2021

14. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 7. dubna 2021 ve 21:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 4. do 11. 4. 2021. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je viditelný ráno a dopoledne. Večer je nad západem vidět Mars v souhvězdí Býka a kužel zvířetníkového světla. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Stále je k vidění poměrně jasná nova v souhvězdí Kassiopeia. Perseverance má vysadit vrtulníček Ingenuity, který provede testy přežití v mrazivé marsovské noci a o týden později snad i poletí. Starship SN11 úspěšně letěla, ale před přistáním selhala a došlo k její destrukci. Na ISS se má 9. dubna vydat další tříčlenná posádka v Sojuzu MS-18. Před 30 lety byla vypuštěna velká gama observatoř Compton, před 20 lety startovala umělá družice Mars Odyssey a před 15 lety byla na dráhu kolem Venuše navedena Venus Express.

Obloha

Měsíc bude v novu až příští pondělí 12. dubna ve 4:31 SELČ. Mezitím jej budeme vídat dopoledne nebo nad ránem. Jeho konjunkce se Saturnem a Jupiterem se chystá na brzké ráno 6. dubna. S Jupiterem se potká velmi nízko nad jihovýchodem 7. dubna.

Planety:
Na večerní obloze je vidět nad západem Mars (1,4 mag) putující mezi rohy Býka. Spolu s ním zaujme na tmavší obloze také šikmý kužel zvířetníkového světla.

Ranní planety, tedy Saturn a Jupiter jsou za svítání jen velmi nízko nad jihovýchodem. Venuše po horní konjunkci se Sluncem se dá pozorovat na snímcích koronografu SOHO (dlouhé čárky kolem jasného zdroje vznikají přetékáním světla do sousedních pixelů detektoru).

Aktivita Slunce je velmi nízká. Potěšení přineslo jen majitelům speciálních h-alfa dalekohledů, kde byly k vidění krásné velké protuberance. Povrch je beze skvrn a jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO. Ostatní snímky této vesmírné observatoře jsou zde.

Nova Cas 2021 je stále poměrně snadno viditelná hvězda nedaleko otevřené hvězdokupy M52, která náhle zjasnila 18. března. Její jasnost je asi 8 mag.

Kosmonautika

Perseverance tento týden vysadí na povrch vrtulníček Ingenuity. V uplynulém týdnu došlo k jeho plnému vyklopení a k víkendu probíhalo poslední nabíjení baterií na 100 %. Po vysazení už bude vrtulník vyhříván jen pomocí vlastních akumulátorů nabíjených ze solárního panelu. Pokud půjde vše dobře, budou uvolněny listy rotoru, provedeny testy motorů a čidel a 11. dubna by mohl proběhnout první let. O jeho případném provedení máme být informováni 12. dubna.

Sol 43, 4. 4. 2021, vrtulníček Ingenuity byl právě vyložen na povrch Marsu Autor: NASA/JPL-Caltech
Sol 43, 4. 4. 2021, vrtulníček Ingenuity byl právě vyložen na povrch Marsu
Autor: NASA/JPL-Caltech

Starship SN11 sice zvládla celý let do výšky 10 km i plachtění zpět, ale při překlápěcím manévru a zažehnutí motorů došlo k anomálii při které došlo k destrukci tohoto testovacího exempláře. Přes další selhání jsou v plném proudu přípravy Starship SN15, která má mnohá vylepšení oproti prototypům osm až jedenáct. Otázka je, jak jsou na tom motory Raptor, protože i ty prochází neustálým vylepšováním a možná právě ty stojí za dosavadními neúspěchy při přistávacích manévrech.

Na konci března jsme mohli zaznamenat ještě čínský start – raketa CZ-4C vynesla družici Gaofen 12-02.

Čína také oznámila, že místem přistání Tianwen-1 v polovině května bude oblast Utopia Planitia.

5. dubna se posádka ISS dočasně zmenší na trojici, protože čtveřice, která přiletěla na stanici v Crew Dragonu jej předokuje z portu IDA-2 na zadní části stanice na kolmo ležící port IDA-3. Uvolní tím místo pro misi Crew-2, která má startovat 22. 4.

Konfigurace ISS k 19. březnu 2021 s naznačeným přesunem Crew Dragona 5. dubna 2021 z portu IDA-2 na IDA-3 Autor: NASA
Konfigurace ISS k 19. březnu 2021 s naznačeným přesunem Crew Dragona 5. dubna 2021 z portu IDA-2 na IDA-3
Autor: NASA

7. dubna je v plánu další start rakety Falcon 9 s šedesáti družicemi sítě Starlink (start č. L23). První stupeň byl zřejmě použit zatím pouze jednou a opět se pokusí přistát na mořské plošině.

9. dubna má z Bajkonuru odstartovat raketa Sojuz-2.1a s kosmickou lodí Sojuz MS-18. Posádku tvoří dva Rusové (Oleg Novickij, Pjotr Dubrov) a po delší době jeden Američan (Mark Vande Hei).

Výročí

5. dubna 1991 (30 let) odstartovala v raketoplánu Atlantis vesmírná observatoř Compton. Pozorovala vesmír v oboru gama záření, tedy vysokoenergetické části elektromagnetických vln.

7. dubna 2001 (20 let) odstartovala k Marsu dnes jeho nejdéle sloužící umělá družice – Mars Odyssey. Jejím hlavním úkolem je sledování klimatu planety a přenos dat ze sond na povrchu.

11. dubna 2006 (15 let) byla na oběžnou dráhu Venuše navedena sonda Venus Express. Tato sonda zkoumala především atmosféru Venuše a některé změny na povrchu (horké lávové proudy na povrchu). Mise byla ukončena vstupem do atmosféry v lednu 2015.

Výhled na příští týden 

  • Měsíc a Mars na večerní obloze
  • výročí: Edward W. Maunder
  • výročí: Vostok 1, první let člověka, Jurij Alexejevič Gagarin
  • výročí: STS-1, raketoplán Columbia
  • výročí: Harold L. Johnson

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v dubnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Venus Express, Comptonova observatoř, Compton gamma ray observatory, Mars Odyssey, Vesmírný týden


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »