Pozoruhodný úkaz spatří lidé v Indonésii – na několik minut „zmizí“ Slunce

Autor: Miloslav Druckmüller
Ve středu 9. března se nad rozsáhlým územím Indonésie odehraje pozoruhodný úkaz – úplné zatmění Slunce. Zákryt naší hvězdy tmavým měsíčním kotoučem, doprovázený mnoha fantastickými úkazy v přírodě, uvidí lidé z úzkého pásu na ostrovech Sumatra, Borneo, Sulawesi, Ternate a Halmahera. Movití cestovatelé putují i na mikronéský atol Wolaei, který je zatím světu prakticky neznám a skrývá jen domorodé obyvatelstvo. Za úkazem rovněž vyrazila mezinárodní vědecká expedice s českými členy, kteří jsou vedeni českým prof. Miloslavem Druckmüllerem a americkou prof. Shaiou Habbalovou k pořízení dalších dat, které při každém takovém úkazu přináší nové střípky do mozaiky studia fyziky sluneční atmosféry. Pokud jste za úkazem nemohli vyrazit, máme pro vás tip – sledujte jej na internetu!
Sledujte úkaz online
Pokud máte možnost využít rychlejšího internetového přenosu a nebude se vám z úterý na středu chtít spát, rozhodně si nenechte jev ujít alespoň prostřednictvím živých videopřenosů. V následujících odkazech si budete moci úkaz vychutnat alespoň z pohodlí vašeho domova. V době krátce před úkazem doporučujeme internet ještě prohledat, neboť se zjista objeví ještě další webcasty. Úkaz v Indonésii proběhne ve středu 9. března, našeho času od 1. hodiny ranní SEČ (Sumatra) do 3. hodiny ranní SEČ (Woleai).
- Exploratorium.edu – přímý přenos z atolu Woleai, kde bude nejdelší zatmění. Webcasty Exploratorium jsou pořádány pracovníky NASA a patří k nejkvalitnějším vůbec. Budete se tedy mít na co koukat a při dobré znalosti angličtiny se i moci dozvědět zajímavé věci.
- BMKB – webcast indonéské Agentury pro meteorologii, klimatologii a geofyziku. Více také v článku (anglicky).
- Slooh.com – částečně placený kanál, zatmění by mělo být přenášeno zdarma
- Spaceweather.com – Stránky o pozoruhodných úkazech a kosmickém počasí, před zatměním by se zde mohly objevit odkazy na další webcasty
Pozoruhodný úkaz
Autor: Fred Espenak
Ačkoliv je úkaz poměrně běžný, nastává průměrně jednou za 1,5 roku, mnozí jej neuvidí za celý život. Je totiž viditelný jen z úzkého pásu na Zemi – pásu totality, ve stopě stínu Měsíce. Pás je dlouhý většinou okolo 15 tisíc kilometrů, ale široký jen desítky či maximálně stovky kilometrů. Člověk tedy musí za úkazem do tohoto pásu vycestovat. Naštěstí tyto oblasti jsou dnes již velmi dobře spočítatelné, takže vědci i nadšenci už dopředu vědí nejen to, kam se vydat, ale i kdy a jak dlouhé zatmění z vybraného místa nastane. V případě tohoto zatmění jde o rozsáhlou oblast rovníkové Indonésie a severní Pacifik. Více rovněž zjistíte z interaktivní mapy Xaviera Jubiera.
Středně dlouhé zatmění v tropickém počasí
Autor: Glynn Bennallick
Vědecké expedice z Česka
Autor: Miloslav Druckmüller, Shadia Habbal, Peter Aniol a Pavel Štarha.
Oproti loňskému zatmění, které se odehrálo na Faerských ostrovech a Špicberkách, nebude velkou překážkou „jen“ nejisté počasí, ale právě zmíněná vlhkost, která v kombinaci s velmi vysokými teplotami může vážně ohrozit funkčnost technických aparatur. Jako řešení budou na každém stanovišti instalovány stany s vnitřní klimatizací, které budou nejdůležitější součásti složitých aparatur – počítače, baterie, ovládací zařízení – ukrývat uvnitř. Zbytek jako fotoaparáty s objektivy pak bude venku před stany opatřen patřičnou teplotní izolací.
Další zatmění ve světě? A co v Česku?
Autor: Nakladatelství Albatros.
V Česku se bohužel naše generace úplného zatmění Slunce nedočká – nastane až v pátek 7. října 2135. Za tímto pozoruhodným úkazem tedy nezbývá než vycestovat. V rámci Evropy to ale už není tak zlé. Nejbližší takové zatmění v Evropě lze očekávat již za 10 let; večer 12. srpna 2026 si za ním budeme moci vyjet do exotického Španělska. O rok později, 1. srpna 2027, nastane ještě pozoruhodnější úkaz: druhé nejdelší zatmění Slunce v tomto století. Jako úplné bude opět vidět ze Španělska, ovšem dále poputuje stín Měsíce do všech turistických destinací severní Afriky a jako nejdelší (s trváním 6 minut a 23 sekund) se odehraje v Egyptě.
Vyjma úplných slunečních zatmění se krásných „zatměňových“ úkazů můžeme v Česku nabažit již v následujících měsících a letech. Hned o dva měsíce později – v pondělí 9. května – se v odpoledních hodinách budeme moci na většině českých hvězdáren kochat vzácným přechodem Merkuru přes Slunce, což je vlastně úkaz příbuzný zatmění (před Sluncem se promítá jiné těleso Sluneční soustavy). V pátek 16. září uvidíme velmi výrazné polostínové zatmění Měsíce a ještě výraznější pak ode dneška za necelý rok 11. února 2017. V srpnu 2017 pak spatříme krásné částečné měsíční zatmění při východu Měsíce a v červenci 2018 se dočkáme nejdelšího měsíčního zatmění ve společnosti s mimořádně jasným Marsem. Na první sluneční zatmění v Česku si počkáme až za 5 let, do června 2021. To ovšem započne velmi bohatou dekádu na sluneční zatmění viditelná i z Česka. Více se dozvíte na stránce Expresních astronomických informací nebo též v knížce Tajemná zatmění z roku 2015.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Nejbližší zatmění v Česku (EAI)
[2] Zatmění Slunce a Měsíce na Astro.cz
[3] Stránka o zatměních NASA (Fred Espenak)
[4] Kniha Tajemná zatmění (Petr Horálek)
[5] Sluneční zatmění na stránkách Miloslava Druckmüllera