Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Pozorujte přechod Merkuru před Sluncem online!

Pozorujte přechod Merkuru před Sluncem online!

Tečný přechod Merkuru přes Slunce v roce 1999.
Autor: Ronald F. Dantowitz (The Clay Center).

Dnes, v pondělí 9. května 2016, se odehraje velmi vzácný úkaz - přechod Merkuru před Sluncem. V Česku byl naposledy pozorovatelný před 13 lety a znovu k němu dojde v roce 2019 a 2032. Neboť je jev pozorovatelný na velké ploše světa, mnoho astronomů i nadšenců se kromě jeho pozorování rozhodlo jej také přenášet živě prostřednictvím internetu. Rozhodně si jev nenechtě ujít na nějaké z hvězdáren, každopádně nemáte-li k tomu možnost, přinášíme vám pohled na úkaz prosřednictvím digitálního vysílání z několika světových míst. Merkur bude před Sluncem přecházet mezi 13:12 a 20:42 SELČ. I proto, že závěrečná fáze úkazu proběhne v Česku pod obzorem, přijdou tyto přenosy jistě vhod. Zároveň bychom Vás rádi upozornili, že v průběhu úkazu a po něm můžete zasílat své fotografie - připravíme čtenářskou galerii.

Níže naleznete přímé přenosy úkazu z celého světa včetně České republiky. Záběry se nemusí aktualizovat automaticky, takže případně načtěte stránku znovu či rovnou přejděte na odkaz organizace, která přenos připravuje. Rovněž si nenechte ujít přímý přenos z Hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Hvězdárna přenáší přes dalekohedy ve 4 různých filtrech - více naleznete na pozorovanislunce.eu/transit-merkuru. Pakliže budete úkaz fotografovat a chtěli byste se s námi o své úlovky podělit, zašlete nám fotografie přes formulář. Ze zaslaných snímků vytvoříme v průběhu dneška či zítra čtenářskou galerii. Za snímky předem děkujeme a přejeme krásnou podívanou!

Přímý přenos z Kadaně

Připravuje astronom Pavel Pintr.

Přímý přenos z NASA TV

Připravuje NASA. Přenos běží v rámci zpravodajského kanálu NASA TV - Public Channel. Rovněž sledujte snímky z družice SDO, která nabízí pohled na Slunce v několika oborech spektra ve vysokém rozlišení.

Přímý přenos virtuální observatoře SLOOH

Připravuje SLOOH, sdružení odborníků na přímé přenosy astronomických úkazů.

Přímý přenos z observatoře PARANAL

Na chilské observatoři Paranal je jedno ze stanovišť pozorovatelů z Evropské kosmické agentury ESA, která přenáší úkaz obrazově z několika míst (odtamtud pochází aktuální snímek níže) v rámci pojektu CESAR. V průběhu živého vysílání proběhne několik přednášek o tématech souvisejících s přechodem Merkuru a jeho pozorováním. Zároveň na stránkách události bude možné sledovat aktuální vývoj jevu pomocí dalekohledů ve dvou spektrálních oborech a to ve viditelném světle a čáře vodíku H-alfa. Pozorování bude probíhat z Kanárského ostrova Tenerife a z Cerro Paranalu v Chille. V průběhu celé akce budete mít také možnost položit odborníkům otázku pomocí Q&A formuláře. Hlavní program bude v anglickém jazyce. Snímek si můžete otevřít kliknutím na něj v novém okně a průběžně aktualizovat okno klávesou F5 (automaticky se neaktualizuje).

Další webcasty

Přímých přenosů úkazu po světě je značně více. Z technických důvodů uvádíme přímé odkazy na stránky těch nejslibnějších z nich:

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Přechod Merkuru v Česku - podrobné informace
[2] Akce k přechodu Merkuru po celém českém území
[3] Online přenos z Hvězdárny Valašské Meziříčí
[4] Tiskové prohlášení ČAS o úkazu



O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Online přenos, Přechod Merkuru 2016


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »