Sledujte přes internet nejkratší zatmění Měsíce!

Autor: Petr Horálek
V sobotu 4. dubna 2015 se nad územím Pacifiku včetně západní poloviny USA, Austrálie, Nového Zélandu či východní Asie a Indonésie odehraje barvité představení – úplné zatmění Měsíce. Půjde zároveň o nejkratší zatmění svého druhu v tomto století vůbec; Měsíc setrvá v plném zemském stínu necelých 5 minut! Ačkoliv se na našem území nebudeme moci kochat ani částí úkazu, netřeba zoufat. Díky viditelnosti z USA nebo Austrálie je připraveno hned několik živých internetových přenosů. Pustit si je budeme moci odpoledne mezi 12. a 16. hodinou našeho letního času. Maximální fáze pak připadá na 14 hodin přesně. Takže nohy do sedačky a pěknou (byť jen zprostředkovanou) podívanou!
Komentovaný průběh zatmění online
Autor: Griffithova observatoř.
Autor: Hong Kong Observatory.
Autor: Griffithova observatoř.
Autor: Marián Mičúch
14:38 SELČ - Měsíc už pomalu vylézá ze stínu, je v něm ponořen už méně než 80 procenty. V Los Angeles už začalo pomaličku svítat, neboť za hodinu tam vyjde Slunce. Měsíc tedy poměrně rychle klesá k obzoru a zapadne tam prakticky přesně v době kompletního výstupu Měsíce ze stínu, tedy v 6:44 PD (15:44 SELČ). Ovšem i tak připravil všem obyvatelům západní poloviny USA bezpochyby nevidaný zážitek. Znovu bude v USA vidět měsíční zatmění 28. září večer. To ale uvidíme v plné kráse i my...
Autor: Griffithova observatoř.
Autor: Griffithova observatoř.
Autor: Griffithova observatoř.
Autor: Hong Kong Observatory.
Autor: Griffithova observatoř.
13:08 SELČ - 2/3 měsíčního úplňku jsou v zajetí stínu Země. Čekáme na první záběry úkazu s prodlouženou expozicí, abychom si mohli i my prvně vychutnat barvy zemského stínu...
Autor: Griffithova observatoř.
12:16 SELČ - Začíná částečné zatmění Měsíce! Měsíc se noří do zemského stínu. Snímky Měsíce jsou pochopitelně kontrastnější, než jak by bylo zatmění vidět očima. Přesto je HD videopřenos z Griffithovy observatoře vskutku jedinečný.
11:33 SELČ - Měsíc se blíží k plnému zemskému stínu. Griffithova observatoř v Los Angeles, USA, má krásné jasné počasí. Úkaz pozorují v časných ranních hodinách. Na jihovýchodním okraji je již patrné mírné potmavnutí. Polostínová fáze je výrazná už nyní, neboť Měsíc se sune ke stínu prakticky tečně.
Záznam z přenosu z Hong Kongu, Solar Tower Camp
Záznam z přenosu z Griffithovy observatoře (Los Angeles, USA)
Záznam z přenosU přes Virtual Telescope Project
Odkazy na Živé přenosy
V odkazech níže naleznete v době úkazu živé videopřenosy. Povětšinou jde o americké hvězdárny a společnosti, neboť úkaz bude pozorovatelný dobře ze západního pobřeží Spojených států. Aktivní budou v sobotu 4. dubna mezi 12. a 16. hodinou odpolední. Více informací a případné další odkazy na webcasty najdete v poslední adrese – www.spaceweather.com. Teď už jen, aby počasí v daných lokalitách vyšlo a vy jste měli možnost úkaz „odpozorovat“ alespoň prostřednictvím internetu z pohodlí vašeho domova…
- http://main.slooh.com/
- http://www.weather.gov.hk/gts/event/webcast-20150404.htm
- http://new.livestream.com/GriffithObservatoryTV/LunarEclipseApril2015
- http://www.virtualtelescope.eu/webtv/
- http://www.spaceweather.com
Na vlastní oči zatmění spatří zejména obyvatelé ostrovů v Tichomoří, Austrálie, východní Asie a Indonésie a při západu Měsíce rovněž v USA. Částečné zatmění začíná ve 12:16 SELČ a úplné jej následuje o téměř dvě hodiny později, ve 13:58 SELČ. Krátká pětiminutová fáze úplného zatmění skončí ve 14:03 SELČ a poté již bude Měsíc plynule vystupovat ze zemského stínu. Ten opustí v 15:45 SELČ. Měsíc u nás bohužel vychází až o 4 hodiny později. Od nás tedy bude zatmění bohužel zcela nepozorovatelné, neboť se odehraje celé pod obzorem ještě před východem Měsíce. Přesto se díky velkému zájmu ve světě bude dát z Česka pozorovat alespoň prostřednictvím internetu.
Když útočí ve dvou…
Jak již bývá pravidlem, v lunaci poskytující zatmění Slunce se musí zákonitě při úplňku před úkazem či po něm odehrát i zatmění Měsíce. A neboť slunečnímu zatmění 20. března žádné měsíční nepředcházelo, musí následovat. O to vzácnější je fakt, že půjde rovněž o úplné, neboť v drtivé většině výrazné sluneční zatmění střídá nevýrazné měsíční a naopak. Podobná situace (úplné sluneční i úplné měsíční zatmění v jedné lunaci) se znovu odehraje až na jaře roku 2033 po uplynutí periody Saros, do níž tato letošní jarní zatmění patří. Čili situace je to vskutku vzácná!
Nejkratší v tomto století
Úplné zatmění Měsíce 4. dubna bude opravdu neobvyklé – Měsíc se při něm ponoří celý do zemského stínu přibližně na 5 minut. To je nejkratší trvání fáze úplného zatmění Měsíce v tomto století. Abyste měli reálnou představu, běžně úplná fáze zatmění Měsíce trvá desítky minut a ve vzácných případech může Měsíc setrvat celý mimo přímý sluneční svit až tři čtvrtě druhé hodiny. Ostatně i tohoto se dočkáme relativně zanedlouho – již 27. července 2018 (což bude shodou okolností naopak nejdelší měsíční zatmění v tomto století a oproti sobotnímu úkazu bude nebeská událost v roce 2018 vidět i v Česku).
Důvod, proč je zatmění tak krátké, je jednoduchý. Měsíc bude procházet takřka tečně severním okrajem stínu Země, a to jen zlomky úhlových vteřin od jeho vnitřní neostré hranice. I přesto, že se do stínu ponoří nakrátko celý, z oblohy nezmizí. Na jeho povrch bude dopadat slabé sluneční záření procházející vrchními vrstvami zemské atmosféry, která paprsky láme do vnitřku stínu. Vzhledem k tomu, že krátkovlnná složka světla je v atmosféře rozptýlena, chytne dubnový úplněk naoranžovělý až načervenalý nádech. To vše budeme moci sledovat na internetových videopřenosech.
Autor: Larry Koehn.
Třetí ze čtyř…
Tento úkaz patří do vzácného sledu úplných zatmění Měsíce zvaného tetráda. V jeho průběhu se odehraje vždy po půl roce jedno úplné měsíční zatmění. Vzácný je sled proto, že běžně můžeme po půlroce očekávat zatmění různých druhů – jednou je polostínové, po půlroce následuje částečné, poté úplné, pak třeba znovu polostínové. Střídání druhů měsíčních zatmění dovoluje i dva úkazy ve dvou po sobě následujících úplňcích. Jde ale vždy o nevýrazné jevy. Jen jednou za čas, přibližně každých 11 let, se však odehrají až 4 úplná měsíční zatmění za sebou vždy po půlroce. Poslední tetráda se odehrála v letech 2003 a 2004 (v České republice jsme mohli vidět prakticky všechna zatmění) a další se odehraje v letech 2032 a 2033 (v tom období budeme od nás moci vidět dvě ze čtyř zatmění).
Současná tetráda je pro viditelnost z Evropy nepříznivá. V rámci této tetrády se totiž již dvě zatmění odehrála – v dubnu a říjnu minulého roku. Bohužel obě byla od nás zcela nepozorovatelná. Jak bylo zmíněno, sobotní úkaz je na tom stejně. Ale netřeba věšet hlavu – čtvrté a poslední z této tetrády si konečně vychutnáme i v Česku, a to za velmi příznivých podmínek. Odehraje se na státní svátek 28. září časně ráno. Neboť půjde o pondělí, bude to krásný doplněk k zářijovému prodlouženému víkendu.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Přehled měsíčních zatmění na stránkách NASA
[2] Science@NASA – Tetráda měsíčních zatmění
[3] Zatmění Měsíce viditelná z České republiky mezi lety 1971 – 2060
[4] Animace úkazu na ShadowandSubstance.com