Jak se objevují komety?
Starověk a středověk
Autor: Jiri Daschitzky
Většinou se komety objevily náhle a nečekaně. V té době také převládal názor, že komety jsou posly zla a že jde o atmosférické úkazy. Jedna z nejznámějších historických událostí, která je spojována s kometou, byla bitva u Hastingsu, při které Normané porazili krále Harolda. Tato událost, včetně komety je zachycena na slavné tapisérii z Bayeux. Onou kometou byla Halleyova kometa, která se na nebi ukázala v roce 1066.
V roce 1577 Tycho Brahe určil, že komety se nacházejí dále, než Měsíc a tudíž nemohou mít svůj původ v ovzduší. Využil přitom metody paralaxy, kde byla kometa pozorována ze dvou různých míst na Zemi. Pokud by byly komety v zemské atmosféře, tudíž blízko, musely by se ze dvou různých míst na Zemi promítat na různou část oblohy.
První dalekohledy a nebeská mechanika
Autor: Thomas Murray
18. století se neslo ve znamení pozorovatelů Charlese Messiera, Pierre Mechaina či Caroline Herschelové. V té době se pomocí dalekohledů začala systematicky prohledávat obloha. Krom nových komet byly objevovány i jiné mlhavé objekty, které se lovcům komet pletly. Proto Charles Messier začal tyto „mlhoviny“ zaznamenávat do svého katalogu. Později se ukázalo, že těmito objekty nejsou jen mlhoviny, ale i galaxie a hvězdokupy. Messierův katalog je nyní znám i začínajícím astronomům-amatérům.
První fotografie
V polovině 19. století byla vynalezena fotografie. První kometou zachycenou na fotografii se stala kometa Donati z roku 1858. První kometu, která nebyla nalezena vizuálně, ale fotograficky objevil E. E. Barnard v roce 1892.
Objevy komet v nedávné minulosti
Autor: FRAM
Zajímavou výjimkou bylo poválečné Československo, kdy v Tatrách probíhal profesionální vizuální lov komet. Mezi roky 1946 – 1959 bylo Československo doslova kometární velmocí. Na Skalnatém plese a Lomnickém štítu bylo objeveno celkem 18 komet. Komety se hledaly pomocí Somet binaru 25x100. Nejznámější objevitelé jsou Antonín Mrkos a Ľudmila Pajdušáková.
Velmi dobrými lovci komet v druhé polovině dvacátého století byli japonští amatéři. Známá jsou jména Minoru Honda, Kaoru Ikeya či Shigehisa Fujikawa. Mimo japonských lovců komet jsou známí i další. Nejúspěšnějším vizuálním, neprofesionálním lovcem komet byl Australan William Bradfield, který objevil celkem 18 komet. Dále jsou známí např. Donald Machholz, nebo David Levy.
Robotické přehlídky
Autor: Catalina Sky Survey, University of Arizona.
Dnes je takto objevena drtivá většina komet. Počet vizuálních amatérských objevů klesl prakticky na nulu. V posledních letech je vizuální objev komety velkou výjimkou. Robotické přehlídky s vysokým dosahem nalézají komety ve větších vzdálenostech od Slunce ještě dříve, než zjasní natolik, aby mohly být v amatérských dalekohledech viditelné vizuálně.
Hlavním cílem těchto přehlídek je objevovat nebezpečné blízkozemní planetky, které se mohou srazit se Zemí. Při prohledávání oblohy také objevují i komety. Tyto přehlídky jsou autonomní, včetně automatického vyhledávání pohybujících se objektů na snímcích. Robotická přehlídka v průběhu noci nasnímá dané místo oblohy několikrát. Tělesa Sluneční soustavy se prozradí svým pohybem oproti hvězdnému pozadí, který je v průběhu několika málo desítek minut viditelný.
Známé jsou přehlídkové systémy z minulosti LINEAR, NEAT či LONEOS. Mnoho komet je pojmenováno po nich, protože byly nalezeny těmito automaty. Dneska jsou funkční modernější a výkonnější přehlídky, např. PanStarrs na Havaji, nebo Catalina Sky Survey v Arizoně.
Amatérské objevy komet dnes
Autor: Martin Gembec
I když amatéři nemají tak velké dalekohledy, kterými disponují profesionální přehlídky, přesto mohou být úspěšní. Příkladem může být Terry Lovejoy z Austrálie, který pravidelně pořizuje snímky oblohy a hledá na nich nové komety.
Nejúspěšnější lovec – i vy se můžete zapojit!
Autor: NASA/ESA, SOHO
Do těsné blízkosti Slunce se dostávají komety z Kreutzovy rodiny komet. Předpokládá se, že v minulosti šlo o jednu obří kometu, která se rozpadla a její úlomky se vracejí a při průletu okolo Slunce se vypaří.
Tyto komety jsou právě objevovány na snímcích z koronografů sondy SOHO. Snímky jsou volně dostupné na internetu, jen pár desítek minut po jejich pořízení. Hledat komety tedy může opravdu každý, kdo má přístup k internetu. Do dnešního dne bylo takto objeveno přes 2800 mini komet. Existuje hodně dobrovolníků, kteří se zabývají hledáním nových SOHO komet. Je dokonce speciální stránka, kde můžete hlásit svůj objev na snímcích ze sondy
как выиграть в рулетку на гидре рулетка на гидре
SOHO.Pokud tedy chcete objevit svoji „vlastní“ kometu a nechcete investovat mnoho financí do svého vlastního dalekohledu, tak směle do prohlížení snímků ze SOHO!