Úvodní strana  >  Na obloze  >  Komety  >  Jak se objevují komety?

Jak se objevují komety?

Starověk a středověk

Kometa z roku 1577 z Prahy, dřevorytina. Autor: Jiri Daschitzky
Kometa z roku 1577 z Prahy, dřevorytina.
Autor: Jiri Daschitzky
Lidstvo pozoruje komety již od nepaměti. Nejstarší záznamy můžeme nalézt v kronikách starověkých a středověkých Číňanů. Další zmínky o kometách jsou od starých Řeků, Římanů či Babylóňanů. O kometách máme mnoho zpráv ze středověkých kronik.

Většinou se komety objevily náhle a nečekaně. V té době také převládal názor, že komety jsou posly zla a že jde o atmosférické úkazy. Jedna z nejznámějších historických událostí, která je spojována s kometou, byla bitva u Hastingsu, při které Normané porazili krále Harolda. Tato událost, včetně komety je zachycena na slavné tapisérii z Bayeux. Onou kometou byla Halleyova kometa, která se na nebi ukázala v roce 1066. 

V roce 1577 Tycho Brahe určil, že komety se nacházejí dále, než Měsíc a tudíž nemohou mít svůj původ v ovzduší. Využil přitom metody paralaxy, kde byla kometa pozorována ze dvou různých míst na Zemi. Pokud by byly komety v zemské atmosféře, tudíž blízko, musely by se ze dvou různých míst na Zemi promítat na různou část oblohy.  

První dalekohledy a nebeská mechanika

Edmund Halley Autor: Thomas Murray
Edmund Halley
Autor: Thomas Murray
Až do vynálezu dalekohledu byli astronomové odkázáni pouze na své oči, bez optických pomůcek. Do té doby mohly být pozorovány pouze jasné a nápadné komety. První dalekohledem objevenou kometou byla kometa Kirch v roce 1680. V 17. století se rozvinula nebeská mechanika. Astronomové mohli počítat oběžné dráhy těles Sluneční soustavy. Edmond Halley si povšiml podobnosti drah komet pozorovaných v letech 1531, 1607 a 1682. Na základě toho předpověděl, že se tato kometa vrátí roku 1758. Skutečně se tak stalo a kometa byla pojmenována podle Halleye. Jinak tradice praví, že komety jsou pojmenovávány po svých objevitelích.

18. století se neslo ve znamení pozorovatelů Charlese Messiera, Pierre Mechaina či Caroline Herschelové. V té době se pomocí dalekohledů začala systematicky prohledávat obloha. Krom nových komet byly objevovány i jiné mlhavé objekty, které se lovcům komet pletly. Proto Charles Messier začal tyto „mlhoviny“ zaznamenávat do svého katalogu. Později se ukázalo, že těmito objekty nejsou jen mlhoviny, ale i galaxie a hvězdokupy. Messierův katalog je nyní znám i začínajícím astronomům-amatérům.

První fotografie

V polovině 19. století byla vynalezena fotografie. První kometou zachycenou na fotografii se stala kometa Donati z roku 1858. První kometu, která nebyla nalezena vizuálně, ale fotograficky objevil E. E. Barnard v roce 1892.

Objevy komet v nedávné minulosti

Pohyb komety C/2011 L4 (Panstarrs) v průběhu 5 nocí Autor: FRAM
Pohyb komety C/2011 L4 (Panstarrs) v průběhu 5 nocí
Autor: FRAM
Až do poloviny 90. let minulého století bylo ročně objeveno zhruba 10 až 15 nových komet. Z toho přibližně polovinu objevili amatérští astronomové, kteří se zabývali vizuálním hledáním nových komet. To obnášelo stovky hodin systematického pročesávání oblohy pomocí dalekohledu, nebo velkého binokuláru. Pozorovatelé se snažili najít mlhavý obláček, který nebyl zanesený v žádném hvězdném atlase.

Zajímavou výjimkou bylo poválečné Československo, kdy v Tatrách probíhal profesionální vizuální lov komet. Mezi roky 1946 – 1959 bylo Československo doslova kometární velmocí. Na Skalnatém plese a Lomnickém štítu bylo objeveno celkem 18 komet. Komety se hledaly pomocí Somet binaru 25x100. Nejznámější objevitelé jsou Antonín Mrkos a Ľudmila Pajdušáková. 

Velmi dobrými lovci komet v druhé polovině dvacátého století byli japonští amatéři. Známá jsou jména Minoru Honda, Kaoru Ikeya či Shigehisa Fujikawa. Mimo japonských lovců komet jsou známí i další. Nejúspěšnějším vizuálním, neprofesionálním lovcem komet byl Australan William Bradfield, který objevil celkem 18 komet. Dále jsou známí např. Donald Machholz, nebo David Levy.

Robotické přehlídky

Přehlídkový dalekohled na Mt. Lemmon Autor: Catalina Sky Survey, University of Arizona.
Přehlídkový dalekohled na Mt. Lemmon
Autor: Catalina Sky Survey, University of Arizona.
Po roce 1995 začal počet komet objevených za rok stoupat. V dnešní době je ročně ze Země objeveno několik desítek nových komet (obvykle okolo 50  - 60). Tuto revoluci v objevování komet způsobily robotické přehlídky oblohy, které jsou vybaveny moderními CCD kamerami s vysokým dosahem.

Dnes je takto objevena drtivá většina komet. Počet vizuálních amatérských objevů klesl prakticky na nulu. V posledních letech je vizuální objev komety velkou výjimkou. Robotické přehlídky s vysokým dosahem nalézají komety ve větších vzdálenostech od Slunce ještě dříve, než zjasní natolik, aby mohly být v amatérských dalekohledech viditelné vizuálně. 

Hlavním cílem těchto přehlídek je objevovat nebezpečné blízkozemní planetky, které se mohou srazit se Zemí.  Při prohledávání oblohy také objevují i komety. Tyto přehlídky jsou autonomní, včetně automatického vyhledávání pohybujících se objektů na snímcích. Robotická přehlídka v průběhu noci nasnímá dané místo oblohy několikrát. Tělesa Sluneční soustavy se prozradí svým pohybem oproti hvězdnému pozadí, který je v průběhu několika málo desítek minut viditelný.

Známé jsou přehlídkové systémy z minulosti LINEAR, NEAT či LONEOS. Mnoho komet je pojmenováno po nich, protože byly nalezeny těmito automaty. Dneska jsou funkční modernější a výkonnější přehlídky, např. PanStarrs na Havaji, nebo Catalina Sky Survey v Arizoně.

Amatérské objevy komet dnes

Jedna z komet objevených Terry Lovejoyem Autor: Martin Gembec
Jedna z komet objevených Terry Lovejoyem
Autor: Martin Gembec
Jak již bylo zmíněno, vizuální objevy komet jsou dnes velkou vzácností. Ale amatérským objevům komet ještě neodzvonilo zcela. Někteří amatérští astronomové se snaží svým pozorovatelským programem konkurovat velkým robotickým přehlídkám.

I když amatéři nemají tak velké dalekohledy, kterými disponují profesionální přehlídky, přesto mohou být úspěšní. Příkladem může být Terry Lovejoy z Austrálie, který pravidelně pořizuje snímky oblohy a hledá na nich nové komety.

Nejúspěšnější lovec  – i vy se můžete zapojit!

Jedna z komet objevených SOHO Autor: NASA/ESA, SOHO
Jedna z komet objevených SOHO
Autor: NASA/ESA, SOHO
Je to trochu paradoxní, ale nejvíce objevů komet má na svědomí kosmická sonda SOHO, která je určena pro výzkum Slunce. Na své palubě má sonda speciální přístroj – koronograf, který zastíní jasný sluneční disk a je tak možno pozorovat bezprostřední okolí Slunce, především korónu (část sluneční atmosféry).

Do těsné blízkosti Slunce se dostávají komety z Kreutzovy rodiny komet. Předpokládá se, že v minulosti šlo o jednu obří kometu, která se rozpadla a její úlomky se vracejí a při průletu okolo Slunce se vypaří.

Tyto komety jsou právě objevovány na snímcích z koronografů sondy SOHO. Snímky jsou volně dostupné na internetu, jen pár desítek minut po jejich pořízení. Hledat komety tedy může opravdu každý, kdo má přístup k internetu. Do dnešního dne bylo takto objeveno přes 2800 mini komet. Existuje hodně dobrovolníků, kteří se zabývají hledáním nových SOHO komet. Je dokonce speciální stránka, kde můžete hlásit svůj objev na snímcích ze sondy

как выиграть в рулетку на гидре рулетка на гидре

SOHO.

Pokud tedy chcete objevit svoji „vlastní“ kometu a nechcete investovat mnoho financí do svého vlastního dalekohledu, tak směle do  prohlížení snímků ze SOHO!



O autorovi

Martin Mašek

Martin Mašek

Martin Mašek (*1988 v Liberci), vášnivý pozorovatel deep-sky objektů, komet, proměnných hvězd a planetek. Vystudoval geografii na TU Liberec. Operátor robotických dalekohledů FRAM fyzikálního ústavu AV ČR, které jsou umístěny na observatořích Pierra Augera v Argentině a CTA v Chile a La Palmě. Je ve výkonném výboru Sekce proměnných hvězd a exoplanet, dále je členem Klubu astronomů Liberecka, SMPH a APO. Rovněž objevitel mnoha proměnných hvězd. Je po něm pojmenována planetka č. 9841.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »