Úvodní strana  >  Články

Vyhledávání v článcích

Štítky

Skrýt podrobnosti
Věra Bartáková Ostatní

Táborové soustředění 2012: Vesmírná odysea - START

Astronomický tábor 2012 - plakát. Zdroj: SDM ČAS.
Astronomický tábor 2012 - plakát. Zdroj: SDM ČAS.
Sekce pro děti a mládež České astronomické společnosti zve všechny mladé táborníky na letní táborové astronomické soustředění na Chalupě Polesí v orlickohorských Říčkách. Tábor, letos se nesoucí v duchu svého názvu 2012: Vesmírná odysea - START, se odehraje v termínu od soboty 11. srpna do pátku 24. srpna 2012. Na programu jsou tradiční bloky s astronomií a kosmonautikou, úkoly k jednotlivým blokům, stavby kosmodromů a vesmírných plavidel a mnoho dalšího. Akce je určena účastníkům ve věku zejména 10 - 18 let, po domluvě však i mladším. Přihlášky můžete zasílat do 31. března 2012.

František Martinek Exoplanety

Hvězda či planeta se soustavou prstenců?

Zákryt hvězdy pravděpodobným prstencem exoplanety - představa malíře
Zákryt hvězdy pravděpodobným prstencem exoplanety - představa malíře
Skupina astronomů z University of Rochester objevila v souhvězdí Kentaura hvězdný systém se soustavou prstenců, které nápadně připomínají prstence planety Saturn.

Tým astronomů, jehož vedoucím byl Eric Mamajek (University of Rochester a Cerro Tololo Inter-American Observatory), použil data z mezinárodních projektů SuperWASP (Wide Angle Search for Planets) a ASAS (All Sky Automated Survey) ke studiu světelné křivky mladé hvězdy podobné Slunci nacházející se ve hvězdné asociaci Scorpius-Centaurus (v oblasti souhvězdí Štír a Kentaur) - což je nejbližší oblast nedávné tvorby hmotných hvězd.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (10): Dohánění restů

Společné foto s laoskými masérkami. Autor: Petr Horálek
Společné foto s laoskými masérkami.
Autor: Petr Horálek
Den jedenáctý, 15. prosince 2011 (čtvrtek)

Je zvláštní, kolik sentimentu se v člověku nahromadí v okamžiku, kdy mu zbývá posledních několik hodin v jiném světě. Snažíte se dohnat zapomenuté, konečně myslíte i na své blízké a přemýšlíte, co jim přivézt. Povážlivě vám uniká podstata odpočinku; pestrobarevný cizí svět okolo vás je najednou vaším domovem, co nechcete opustit. O to víc, když pod nohama i okolo sebe cítíte ten potenciál, jehož nevyužití si začínáte uvědomovat a vyčítat. Je poslední den v Pattayi, večer nás taxík odveze na Bangkocké letiště…

Martin Gembec Úkazy

3. vesmírný týden 2012

Mapa oblohy 18. ledna 2012, zdroj: Stellarium
Mapa oblohy 18. ledna 2012, zdroj: Stellarium
Přehled událostí na obloze od 16. 1. do 22. 1. 2012.

Měsíc po poslední čtvrti je vidět ráno. Večerními planetami jsou Jupiter a Venuše, v druhé polovině noci pozorujeme Mars a Saturn. Fobos-Grunt zanikl v zemské atmosféře. Probíhá první týden Globe at Night. Přelety stanice ISS uvidíme ráno.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 18. ledna 2012 v 18:00 SEČ.

František Martinek Sluneční soustava

Jak vznikají bouře a jezera na Titanu?

Saturnův měsíc Titan zahalený vrstvou neprůhledné mlhy
Saturnův měsíc Titan zahalený vrstvou neprůhledné mlhy
Díky americké kosmické sondě Cassini a evropskému průzkumnému modulu Huygens, který přistál na povrchu Saturnova měsíce Titan, jsme o něm získali celou řadu unikátních informací. Atmosféra Titanu je bohatá na metan a průměrná teplota na jeho povrchu se pohybuje kolem -180 °C. Ačkoliv chemické složení atmosféry je odlišné od atmosféry naší planety, jinak na Titanu panují velmi podobné podmínky: vytvářejí se zde například oblaka, mlha, déšť a dokonce i potoky a jezera. Avšak skutečný původ těchto jevů se doposud nepodařilo zcela vysvětlit.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (9): Slon v hodinách a pattayský noční svět

Na slonovi. Autor: Martin Popek
Na slonovi.
Autor: Martin Popek
Den desátý, 14. prosince 2011 (středa)

Se symbolickou jízdou na slonovi, snad thajském národním zvířeti, jsme zakončili štafetu pestrých výletů organizovaných světskou Pim. Návštěva pattayské Sloní farmy taky znamenala vyfasování jednoho z nejoriginálnějších suvenýrů. Pro některé dychtivce ale konečně přináším strohý pohled do odvrácené noční strany tohoto thajského kouta. Malé okénko do jeho tak proslulého, žhavě rušného nočního života.

Vít Straka Kosmonautika

Čína v příští "pětiletce" plánuje přistání na Měsíci

pia00302.jpg Autor: NASA

Autor: NASA
Čína v prosinci zveřejnila plány, podle kterých hodlá v následujících pěti letech rozvíjet své aktivity mimo planetu Zemi. Poměrně ambiciózní soupis cílů mimo jiné zahrnuje také přistání na Měsíci, zatím však pouze v podání automatické sondy. Přípravy k vysazení čínských astronautů na měsíčním povrchu však v nových plánech také nalezneme.

Jindřich Suchánek Multimédia

Další Kulatý stůl s Jiřím Grygarem a Zdeňkem Stuchlíkem

J. Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe
J. Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe
V pátek 13. ledna 2012 od 20:00 hodin bude TV Noe vysílat interaktivní besedu Kulatý stůl. Hosty pořadu jsou RNDr. Jiří Grygar, CSc., astrofyzik fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, a Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., teoretický fyzik, děkan Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské university.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (8): Opice a Lotoska

Makak na Opičím ostrově. Autor: Martin Popek
Makak na Opičím ostrově.
Autor: Martin Popek
Den devátý, 13. prosince 2011 (úterý)

Naším dalším hostitelem byla opět výletní loď. Protentokrát jsme chtěli rozvášnit svou duši rybářů a okusit místní svět mořského rybolovu. Sáhli jsme opět po nabídce od Pim, což nás nutilo jednak časněji vstát a jednak důvěřovat předpovědi počasí, podle níž už měl vítr relativně ustávat. Součástí výletu byla návštěva Opičího ostrova, plného záludných a hladových makaků. Prvotní touhu po stejnak nenaplněném rybářském zážitku ovšem zcela zastínila komedie, o níž se patrně nevědomky postarala ruská účastnice zájezdu…

František Martinek Vzdálený vesmír

Trpasličí galaxie a skrytá hmota

Trpasličí galaxie NGC 4449 a hvězdný proud
Trpasličí galaxie NGC 4449 a hvězdný proud
V hvězdném proudu, který se nachází v halo blízké trpasličí galaxie NGC 4449 s vybuchujícími hvězdami, se podařilo na kvalitní fotografii rozlišit jednotlivé hvězdné objekty. Snímek byl pořízen pomocí japonského dalekohledu Subaru o průměru 8,2 m ve spojení s kamerou Suprime-Cam.

Marcel Bělík Ostatní

"Snímek týdne" českého amatérského astronoma na titulní stránce webu ESO

Vybraný snímek Zdeňka Bardona s Mléčnou dráhou nad observatoří s Dánským teleskopem
Vybraný snímek Zdeňka Bardona s Mléčnou dráhou nad observatoří s Dánským teleskopem
Skvělý úlovek se podařil členu Východočeské pobočky České astronomické společnosti Zdeňku Bardonovi. Jeho snímek "Milky Way above Danish 1,54m telescope" nad kopulemi dalekohledů astronomického komplexu Evropské jižní observatoře (ESO) na La Silla v Chile zaujal vedení ESO natolik, že jej vybrali do své tiskové zprávy "Planet Population is Plentiful" na svých webových stránkách. Připomeňme si, že právě tento rok organizace ESO slaví 50. let od svého založení a observatoř na La Silla v Chile byla první, která byla touto mezinárodní organizací vybudována.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (7): Z vysoké perspektivy

Z vysoké perspektivy Pattayské věže. Autor: Petr Horálek
Z vysoké perspektivy Pattayské věže.
Autor: Petr Horálek
Den osmý, 12. prosince 2011 (pondělí)

Pokud by epizoda o Rudém Měsíci nad Ko Lan byla především "One Popek show", pak dnešní den jednoznačně patřil Markovi. Po neprospané větrné noci po zatmění jsme se rozhodli dát si malou pauzu od itinerovaných výletů, vyspat se a pak si jen tak pěšky povyrazit. Mou iniciativou bylo nalezení proslulé pattayské vyhlídky, z níž pochází všechny ty kýče vyfocené a zasílané na pohlednicích. Tou Markovou pak dobytí místní nejvyšší budovy s lanovkou, Pattaya Park Tower.

Petr Horálek Kosmonautika

Nešťastný PHOBOS-GRUNT shoří v atmosféře

Ilustrační obrázek mise Phobos-Grunt
Ilustrační obrázek mise Phobos-Grunt
Družice Phobos-Grunt, nešťasný ruský projekt za účelem výzkumu Marsova měsíce Phobos, skončí v následujících pěti dnech v zemské atmosféře. Při svém zániku by mohla na zatím přesně neurčeném místě vykouzlit jasný bolid. Okamžik zániku družice se předpovídá na 15. ledna 2012 ve 22 hodin světového času s chybou 4 hodin. Mezitím se na družici zaměřují pozemští astrofotografové, aby získali poslední snímky jejího přeletu před zánikem.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (6): Zkuste to po větru

Rajská pláž Tien. Autor: Petr Horálek
Rajská pláž Tien.
Autor: Petr Horálek
Den sedmý, 11. prosince 2011 (neděle)

Výsostné zatmění skončilo, na další ve světě třeba čekat až do jara 2014. Pomalu jsme si tedy sbalili fidlátka, uzamkli ve skřínkách a pod dohledem otravných plážových psů postupně pousínali. Já ještě krátce podlehl romantické kytaře U2, se kterou jsem si chtěl celý ten výrazný zážitek vtisknout do hlavy. Ale jako kdyby utnulo, zavřela se opona a stav věcí se otočil o sto osmdesát stupňů. V jinak teplé a vlažné noci se zvedl nepříjemný, skutečně silný nárazový vichr…

Stefan Kürti Vzdálený vesmír

Rozhovor: Kamil Hornoch - Stopár extragalaktických nov

Kamil Hornoch - hledač nov. Autor: Dalibor Hanžl
Kamil Hornoch - hledač nov.
Autor: Dalibor Hanžl
Kosáčik Venuše cez ďalekohľad ho úplne uchvátil a okná do vesmíru mu dokorán otvoril rovnomenný TV seriál. Mrzela ho každá noc, ktorú nemohol pozorovať. Dávno pred maturitou pochopil, že ďalšie štúdium by mu nedovolilo naplno sa venovať svojmu koníčku. Zmaturoval a odvtedy pozoruje a pozoruje. Spočiatku z domu a na úkor voľného času, uplynulých päť rokov už na profesionálnom pracovisku v Ondřejove. Kamil Hornoch, stopár extragalaktických nov.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (5): Rudý Měsíc nad Ko Lan

\"Úplné
Úplné zatmění Měsíce 10. prosince 2011.
Autor: Petr Horálek
Den šestý, 10. prosince 2011 (sobota)

Po včerejší symbolice se jen stěží dalo čekat, že dnešek coby Den D ještě bude mít dost velkou zásobu příležitostí pro dobrodružství. O to se postaral kliďas Mástr Popek, jehož smysl pro překvapení neznal mezí. Po snídani jsme se konečně položili do opomíjeného „tukana“, ačkoliv v tomto případě jako součást geniálního zájezdu, který nám naaranžovala ochotná Pim. Během cesty za prosluněným pobřežím se Martin jen lehce zmínil o tom, že už ví, co zapomněl v hotelu. Ač to z jeho tónu tak nevyznělo, šlo zrovna o osudově důležitou redukci…

Martin Gembec Úkazy

2. vesmírný týden 2012

Mapa oblohy 11. ledna 2012, zdroj: Stellarium
Mapa oblohy 11. ledna 2012, zdroj: Stellarium
Přehled událostí na obloze od 9. 1. do 15. 1. 2012.

Měsíc je po úplňku. Večerními planetami jsou Jupiter a Venuše, v druhé polovině noci září Mars a Saturn. Začíná akce Globe at Night.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 11. ledna 2012 v 18:00 SEČ.

Jiří Srba Ostatní

ESO oslaví 50 let rozvoje astronomie

50. výročí ESO
50. výročí ESO
Zúčastněte se oslav výročí ESO v roce 2012

Tisková zpráva Evropské jižní observatoře (002/2012): V roce 2012 oslaví Evropská jižní observatoř (ESO), přední mezinárodní astronomická organizace, 50. výročí svého založení. Tento významný rok je příležitostí ohlédnout se do historie ESO a oslavit její vědecké i technické úspěchy, a také pohlédnout do budoucnosti na příští ambiciózní programy. V průběhu jubilejního roku 2012 ESO plánuje řadu zajímavých akcí.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (4): Jak se krotí krokodýli

Krokodýlí šou. Autor: Petr Horálek
Krokodýlí šou.
Autor: Petr Horálek
Den pátý, 9. prosince 2011 (pátek)

Ano, někteří se přenesou zpět k českému filmovému plátnu, ale vězte, že k úvodnímu motivu této epizody jsem si ten název nevybral náhodou. Trefnější snad ani není. Na zkrocení krokodýla potřebujete jednoho šíleného Thajce, který je ochotný do rozechvělých krokodýlích čelistí strčit hlavu, popadnout aligátora jako družku k tanci, nebo se přes šest metrů kluzké roviny rozjet na břiše, aby zaparkoval u čumáku tohoto prehistorického predátora a dal mu pusu. Zdaleka ne jen tohle spatříte v Parku milión let starých kamenů a Krokodýlí farmě.

František Martinek Kosmonautika

Letadlo k výzkumu měsíce Titan

Návrh letadla k výzkumu Saturnova měsíce Titan
Návrh letadla k výzkumu Saturnova měsíce Titan
Výzkumy prováděné přístroji na palubě kosmické sondy Cassini potvrzují dřívější pozemní pozorování, že atmosféra Saturnova měsíce Titan je tak hustá, že by si zde člověk mohl při troše fantazie připevnit na záda křídla a vznášet se bez přestání ve vzduchu.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »