Vyhledávání v článcích
Studentský experiment z ČR - detekce kosmického záření při stratosférickém balónovém letu

Planeta Mars projde před hvězdokupou Jesličky
Planeta Mars se koncem května „ocitne“ v otevřené hvězdokupě v souhvězdí Raka – M44. Tato krásná (a za dobrých podmínek i okem pozorovatelná) otevřená hvězdokupa je ve značné míře známá spíše jako „Jesličky“ nebo také „Včelí roj“. Pokud bude počasí přát, připraví nám Mars s Jesličkami v období od 21. května do 25. května zajímavý úkaz. Během těchto dnů planeta přejde přes hvězdokupu, což ocení nejen astrofotografové, ale i široká veřejnost se zájmem o pozorování noční oblohy. Na obloze se nám totiž na ty tři dny bude zdát, jakoby v kupě přibyla hvězda navíc.
Teleskopie – díl čtvrtý (Jednoduchý astronomický dalekohled)
Mýtický Fénix dorazil k Marsu
Galaxie Antény jsou blíže
Vyšlo druhé číslo časopisu Gliese
Baroko, vášeň mezi nebem a zemí
Hvězdárna Valašské Meziříčí vyhlásila tipovací soutěž

Microsoft udělal z počítače dalekohled

Leták: kosmická sonda Phoenix přistane na Marsu
ČAM: Síň slávy
"Síň slávy České astrofotografie měsíce" je morálním oceněním pro naše nejlepší fotografy noční a denní oblohy. Má především za cíl ukázat výsledky vítězných fotografů a přilákat další mladé a váhající zájemce pro tento krásný koníček. Právě otevřená „Síň slávy“ srozumitelným způsobem ukazuje, že i v našich zeměpisných šířkách má význam fotografování oblohy, které lze porovnávat i se světovou špičkou. Fotografická soutěž ČAM běží již třetím rokem a za tu dobu se počet účastníků přiblížil první stovce. Je velmi potěšující, že pojmy morálního ocenění nejsou jen prázdnou frází, ale že stojí za to si poměřit síly v širokém spektru zkušených i začínajících astrofotografů.
Jasné nebe přeje Zdenek Bardon.
Nové webové stránky Hvězdárny Valašské Meziříčí

Úkazy na obloze ve 20. týdnu 2008
- od 12. do 18. květnaAstronomie na ČRo Leonardo – duben 2008

Astronomický software – Tachyon
ASHK: Povětroň Speciál 1/2008

Solar Probe – nová sonda k výzkumu Slunce

Rozhovor: Martin Myslivec – Astrofotograf roku 2007

Mimořádně kompaktní galaxie v mladém vesmíru

Astronomové, pozorující galaxie ve vzdálených oblastech vesmíru, obdrželi podobně zmatené informace, když objevili 9 velmi mladých a kompaktních galaxií, jejichž hmotnosti byly určeny na 200 miliard hmotností Slunce. Tyto galaxie, každá o průměru pouhých 5000 světelných let, mají pouze zlomek rozměru dnešních „dospělých“ galaxií, avšak obsahují přibližně stejné množství hvězd. Každá z těchto galaxií by se mohla nacházet uvnitř centrální výduti například naší Galaxie.