Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Velké překvapení: astronomové našli planetu na kolmé dráze kolem dvojice hvězd

Velké překvapení: astronomové našli planetu na kolmé dráze kolem dvojice hvězd

Umělecký návrh neobvyklé dráhy exoplanety 2M1510 (AB) b kolem její hostitelské hvězdy, dvojice hnědých trpaslíků. Nově objevená planeta má polární dráhu, která je kolmá k rovině, v níž se pohybují obě hvězdy.
Autor: ESO/L. Calçada

Astronomové objevili planetu, která obíhá pod úhlem 90 stupňů kolem vzácné dvojice zvláštních hvězd. Je to poprvé, co máme přesvědčivé důkazy o tom, že jedna z těchto "polárních planet" obíhá kolem hvězdného páru. Překvapivý objev byl učiněn pomocí dalekohledu VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře.

V posledních letech bylo objeveno několik planet, které obíhají kolem dvou hvězd najednou, podobně jako fiktivní svět Tatooine z filmů Star Wars. Tyto planety obvykle obíhají po drahách, které jsou zhruba ve stejné rovině, v níž obíhají jejich hostitelské hvězdy. Již dříve se objevily náznaky, že by mohly existovat planety na kolmých neboli polárních drahách kolem dvojhvězd: teoreticky jsou tyto dráhy stabilní a byly objeveny planetární disky na polárních drahách kolem hvězdných párů. Dosud jsme však postrádali jasné důkazy, že tyto polární planety skutečně existují.

"Jsem obzvláště nadšený, že se mohu podílet na odhalení věrohodných důkazů o existenci této konfigurace," říká Thomas Baycroft, doktorand na Birminghamské univerzitě ve Velké Británii, který vedl studii publikovanou dnes v časopise Science Advances.

Bezprecedentní exoplaneta pojmenovaná 2M1510 (AB) b obíhá kolem dvojice mladých hnědých trpaslíků - objektů větších než plynné planety, ale příliš malých na to, aby se jednalo o skutečné hvězdy. Oba hnědí trpaslíci se při pohledu ze Země vzájemně zakrývají, takže tvoří tzv. zákrytovou dvojhvězdu. Tento systém je neuvěřitelně vzácný: je to teprve druhý dosud známý pár zákrytových se hnědých trpaslíků a první obsahující exoplanetu, která kdy byla nalezena na dráze kolmé k dráze svých dvou hostitelských hvězd.

Obrázek ukazuje umělecký návrh exoplanety obíhající kolem dvou hnědých trpaslíků - objektů větších než plynné planety, ale příliš malých na to, aby se jednalo o skutečné hvězdy. Autor: ESO/M. Kornmesser
Obrázek ukazuje umělecký návrh exoplanety obíhající kolem dvou hnědých trpaslíků - objektů větších než plynné planety, ale příliš malých na to, aby se jednalo o skutečné hvězdy.
Autor: ESO/M. Kornmesser

"Planeta obíhající nejen kolem dvojhvězdy, ale i kolem hnědého trpaslíka, a navíc na polární dráze, je docela neuvěřitelná a vzrušující," říká spoluautor Amaury Triaud, profesor na Birminghamské univerzitě.

Skupina objevila tuto planetu při zpřesňování orbitálních a fyzikálních parametrů obou hnědých trpaslíků na základě pozorování pomocí přístroje UVES (Ultraviolet and Visual Echelle Spectrograph) dalekohledu ESO VLT na observatoři Paranal v Chile. Dvojici hnědých trpaslíků, známou pod označením 2M1510, poprvé detekoval v roce 2018 Triaud spolu s dalšímu spolupracovníky v rámci projektu SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars).

Astronomové pozorovali, že oběžné dráhy dvou hvězd v systému 2M1510 jsou tlačeny a přitahovány neobvyklým způsobem, což je vedlo k závěru o existenci exoplanety s podivným úhlem oběžné dráhy. "Prověřili jsme všechny možné scénáře a jediný, který je v souladu s daty, je, že se planeta nachází na polární dráze kolem této dvojhvězdy," říká Baycroft [1].

"Objev byl náhodný v tom smyslu, že naše pozorování nebyla shromážděna s cílem hledat takovou planetu nebo konfiguraci oběžné dráhy. Jako takový je velkým překvapením," říká Triaud. "Celkově si myslím, že to nám astronomům, ale i široké veřejnosti ukazuje, co je možné ve fascinujícím vesmíru, který obýváme."

Poznámky

[1] V nové studii Science Advances jsou 2M1510 nebo 2M1510 AB názvy pro zákrytovou dvojhvězdu dvou hnědých trpaslíků, 2M1510 A a 2M1510 B. Je známo, že daný systém má třetí hvězdu, která však obíhá ve velké vzdálenosti od dvojice a kterou autoři studie nazývají 2M1510 C. Studie ukazuje, že tato třetí hvězda je příliš vzdálená na to, aby způsobovala orbitální poruchy.

Snímek pořízený ve viditelném světle zachycuje dvojici hnědých trpaslíků 2M1510 AB, kteří kolem sebe obíhají. Oba hnědí trpaslíci, A a B, jsou na tomto snímku vidět jako jeden zdroj, ale víme, že jsou dva, protože se pravidelně vzájemně zakrývají. Při sledování jejich oběžných drah astronomové zjistili perturbace, které lze vysvětlit pouze gravitačním tahem exoplanety obíhající kolem obou hnědých trpaslíků po kolmé dráze. Tento systém obsahuje třetího hnědého trpaslíka, 2M1510 C, který se nachází příliš daleko na to, aby mohl být zodpovědný za tyto perturbace. Autor: DESI Legacy Survey/D. Lang (Perimeter Institute)
Snímek pořízený ve viditelném světle zachycuje dvojici hnědých trpaslíků 2M1510 AB, kteří kolem sebe obíhají. Oba hnědí trpaslíci, A a B, jsou na tomto snímku vidět jako jeden zdroj, ale víme, že jsou dva, protože se pravidelně vzájemně zakrývají. Při sledování jejich oběžných drah astronomové zjistili perturbace, které lze vysvětlit pouze gravitačním tahem exoplanety obíhající kolem obou hnědých trpaslíků po kolmé dráze. Tento systém obsahuje třetího hnědého trpaslíka, 2M1510 C, který se nachází příliš daleko na to, aby mohl být zodpovědný za tyto perturbace.
Autor: DESI Legacy Survey/D. Lang (Perimeter Institute)

zdroje a doporučené Odkazy

Kontakty

Thomas Baycroft
School of Physics and Astronomy, University of Birmingham, UK
Email: txb187@student.bham.ac.uk

Amaury Triaud
School of Physics and Astronomy, University of Birmingham, UK
Tel.: +44 121 414 4588
Email: A.Triaud@bham.ac.uk

Bárbara Ferreira
ESO Media Manager
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6670
Mobil: +49 151 241 664 00
Email: press@eso.org

Anežka Srbljanović (press contact Česko)
ESO Science Outreach Network a Astronomical Institute of Czech Academy of Sciences
Tel.: +420 323 620 116
Email: eson-czech@eso.org

Connect with ESO on social media

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso2508. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.




O autorovi

Vojtěch Partík

Vojtěch Partík

Vojtěch Partík vystudoval obor Astronomie a astrofyzika na MFF UK, a v roce 2024 obhájil magisterskou práci "Exploring galaxy evolution in the Virgo cluster". Momentálně je doktorským studentem na téže univerzitě a zaměřuje se na radiovou astronomii, galaxie a vliv prostředí na jejich vývoj.

Štítky: Oběžná dráha, Hnědí trpaslíci, Exoplanety


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »