Ohlédnutí za proměnářským seminářem v Ondřejově

Autor: Martin Mašek
Sekce proměnných hvězd ČAS pořádá pro pozorovatele proměnných hvězd ročně celkem tři akce s dlouhou tradicí. Srpnová praktika proměnných hvězd (letos ve Valašském Meziříčí v termínu 20. - 27. 8. 2016) jsou určena zejména pro pozorovatele začátečníky a zájemci se zde dozví základy pozorování a zpracování dat proměnných hvězd. Hlavním smyslem listopadových konferencí (letos 11. - 13. 11. 2016 na Petřínské hvězdárně v Praze) je představení výsledků astronomů amatérů a profesionálů a vytváření vzájemných spoluprací mezi nimi. A konečně semináře/workshopy konané standardně na jaře jsou určeny spíše pro pokročilejší pozorovatele, kteří se chtějí naučit nové způsoby zpracování dat či se dozvědět, jak svá měření vylepšovat a zpřesňovat. Poslední z nich se odehrál na přelomu dubna a května v Ondřejově a přinesl mnoho zajímavého.
Úvod
Letos se poslední zmiňovaná akce konala díky podpoře Astronomického ústavu (AÚ) AV ČR v. v. i. v Ondřejově ve dnech 29. 4. - 1. 5. 2016 a praktický seminář byl zaměřen na zpracování astronomických dat – kromě práce s fotometrickými daty si mohli účastníci poprvé vyzkoušet i změření křivek radiálních rychlostí dvojhvězdy. Stěžejními tématy semináře byly i přednášky a ukázky robotických systémů, představení programu pro modelování zákrytových hvězd PHOEBE, redukce fotometrických dat v Pythonu a programu SIPS a také zde zazněly dvě přednášky věnované eruptivním zákrytovým hvězdám.
Protože byl seminář velmi nabitý a plný nekonvenčích přístupů pro české a slovenské amatérské pozorovatele proměnných hvězd, ráda bych Vás seznámila s jednotlivými tématy, které se v průběhu akce konaly.
Pozorování a společenský program
Autor: Martin Mašek
Téma robotických a vzdáleně řízených dalekohledů
Autor: Martin Mašek
Téma bylo doplněno o praktickou ukázku dvou vzdáleně řízených dalekohledů. Radek Dřevěný představil sekční stroj (set dalekohledu Newton 150/750 s kamerou ST7 osazenou filtrovým karuselem a pointovací kamerou G1), který je umístěný na jeho pozorovacím stanovišti ve Znojmě přístupný přes vzdálenou plochu. Dalekohled pracuje v poloautomatickém režimu a je k dispozici i dalším zájemcům o proměnné hvězdy, kteří nedisponují vlastní technikou.
Na něj jsem navázala se vzdáleným připojením do 100 m vzdálené kopule d65 a představila účastníkům zahájení pozorování eruptivní zákrytové hvězdy GJ 3236 Cam, která byla následujících několik hodin pozorována. Poté se mohli jednotliví zájemci podívat přímo do řídící místnosti a vyzkoušet si nastavení a najíždění dalekohledu.
Spektra dvojhvězd a měření radiálních rychlostí
Autor: Kateřina Hoňková
Barevné kalibrace fotometrických dat
Sobotní program byl zahájen v 9 hodin přednáškou profesora Petra Harmance z AÚ Univerzity Karlovy v Praze, který se řadu let zabývá fotometrií dvojhvězd zejména pomocí fotoelektrického fotometru. Prof. Harmanec nás seznámil s vhodnosti kalibrace fotometrických dat přímo na vlastních často měřených neproměnných hvězdách, protože poukázal na nepřesnosti publikovaných údajů o jasnostech hvězd ve standardních polích. Na něj navázal Miroslav Smolka, který určil transformační koeficienty pro fotografické filtry, které vypočetl ze standardního pole otevřené hvězdokupy M67. O tématu kalibrací byla otevřena živá diskuze a byly vysloveny plány pro otestování vhodnosti kalibrace na standardních polích společným synchronizovaným měřením jedné hvězdy pozorované více nezávislými pozorovateli.
Eruptivní zákrytové hvězdy
Autor: Martin Mašek
Zpracování fotometrických dat
Autor: Martin Mašek
V případě dávkového zpracování vícebarevných fotometrických dat je vhodné zpracování co nejvíce automatizovat. Toho dosáhl Jakub Juryšek, který vytvořil sadu skriptů v programovacím jazyce Python, které dokáží fungovat zcela samostatně a hromadně zkalibrovat data, provést astrometrii a aperturní fotometrii. Jakub Juryšek představil důležité astronomické knihovny v Pythonu, schéma jeho programu a nastínil budoucí vývoj, do kterého patří například zařazení profilové fotometrie či kalibrace superflatem (pro odstranění vertiálních shiftů způsobených proložením montáže). V druhé části Pythovského bloku si mohli zájemci vyzkoušet redukci vzorových dat pomocí těchto skriptů.
Práci v tmavé a nelítostné obrazovce příkazového terminálu v Linuxu vystřídal Pavel Cagaš se svým elegantním programem SIPS, který slouží pozorovatelům primárně jako ovládací software CCD kamer. Pavel Cagaš představil novinky v modulu Fotometrie, který také provádí kompletní redukci fotometrických dat. Program je postupně zdokonalován a je vyladěný zejména pro pohodlné ukládání velkého množství proměnných hvězd v jednom naměřeném poli.
Program pro modelování zákrytových hvězd PHOEBE
Autor: Kateřina Hoňková
Závěrem
Dovolím si uvést, že letošní seminář určený amatérským pozorovatelům proměnných hvězd se mohl jevit účastníkům jako náročnější, protože jeho hlavním smyslem bylo odchýlit se od konvenčních přístupů amatérského zpracování dat a poukázat na některé další, či nové možnosti zpracování. Věřím však, že byl seminář přínosný i pro začátečníky, ať už atraktivní lokalitou či motivací pro pozorování proměnných hvězd, která byl díky přispěvovatelům velmi kvalitně představena. Závěrem bych chtěla poděkovat všem českým, slovenským (a polským) proměnářům, protože tvoříme unikátní přátelskou komunitu, která se díky těmto akcím a pevným vazbám mezi astronomy amatéry a profesionály může rozvíjet a vzájemně sdílet své zkušenosti. Stále je však co vylepšovat (a objevovat!), proto se budeme velmi těšit na všechny zájemce o proměnné hvězdy na některé z našich dalších proměnářských akcí...
Fotky ze semináře naleznete v sekční fotogalerii.
Záznamy přednášek se postupně objevují na Youtube kanálu Sekce.
Na úplný závěr pozvánky další akce, které letos SPHE pořádá: letní praktikum ve Valašském Meziříčí (20. - 27. 8. 2016) a podzimní konference v Praze (11. - 13. 11. 2016).
* První byla na 47. konferenci o výzkumu proměnných hvězd v roce 2015 v Planetáriu Ostrava, kdy software představoval RNDr. Petr Zasche, Ph.D.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS