Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Soutěž pro elektronické kutily: Vypusťte sondu a nechte ji obletět svět!

Soutěž pro elektronické kutily: Vypusťte sondu a nechte ji obletět svět!

Soutěž pro elektronické kutily: Vypusťte sondu a nechte ji obletět svět!
Autor: HaP Brno.

Z brněnské Kraví Hory začátkem března vyletí do atmosféry sondy přivázané na šňůrce k „party“ balonku. Radioamatéři a kutilové budou soutěžit, která z jejich sond vydrží v oblacích co nejdéle. Některé mají šanci obletět i několikrát Zemi ve výšce osm až deset kilometrů. Brněnská hvězdárna spustila soutěž picoBalloon 2020, ve které se hraje o nejdelší let i tisíc euro. Radioamatéři a vědečtí nadšenci přihlásit do soutěže už jen do 19. února!

„Soutěž se koná již po druhé, vnímáme ji jako motivační, pro kutily i radioamatéry. První ročník byl zkušební, letos ale půjde skutečně do tuhého. V minulém roce dorazilo na start deset týmů z Česka, Německa, Polska a Slovenka. Sedmi z nich úspěšně odstartovalo a vysílalo. Bohužel příroda byla nemilosrdná a sondy vletěly do bouřky nad Polskem. Nakonec ve vzduchu nejdéle – 7 hodin 51 minut a 44 sekund - vydržela výprava Thomase Krahna a Svena Steudteho.“ Uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a velitel stroje na zázraky.

Radioamatéři a další nadšenci tam mají už jen 14 dní na to, aby zkonstruovali sondu, která bude natolik lehká, že ji speciální fóliový balonek nafouknutý nosným plynem unese a zároveň tak odolná, že dokáže vysílat i za drsného počasí. Když pak dorazí 2. března na start, přivážou organizátoři jeho sondu k balonku a budou sledovat její let.

Může to trvat jen pár hodin, ale klidně i řadu dní.

Jak postupovat?

 • Zaregistrujte svůj tým e-mailem zaslaným na balon@hvezdarna.cz
 • V přihlášce prosím uveďte jména
  •  jednotlivých členů,
  • pokud jste ze střední nebo vysoké školy, tak její název,
  •  e-mail a nejlépe i telefon na šéfkonstruktéra (vedoucího) vašeho týmu
 • Uzavírka přihlášek je v úterý 19. února 2020 půlnoci (00:00).
 • Startuje se v pondělí 2. března 2020 v 10 hodin.

Pravidla soutěže

 • Soutěž je určena pro jednotlivce i družstva, každý přihlášený (jednotlivec nebo družstvo) může zkonstruovat a vypustit 1 sondu.
 • Balóny budou postupně vypouštěny 2. března od 10:00 z Hvězdárny a planetária Brno. Změna času v případě nepříznivých meteorologických podmínek vyhrazena.
 • Veškeré náklady na účast v soutěži (stavba sondy, cesta, ubytování) si hradí konstruktéři.
 • Organizátoři zajistí zdarma plnící plyn a balóny Qualatex 36”, které musí účastníci použít. Sondu nelze vypustit na vlastním balónu, včetně vlastního plnícího plynu.
 • Každé sondě bude přidělen 1 balón.
 • Pořadí výherců bude určovat celková doba letu.
 • Jako celková doba letu se počítá čas od vypuštění po zaslání poslední zprávy o poloze. Pokud nedojde k přihlášení sondy po dobu 240 hodin (10 dní), bude prohlášena za ztracenou.
 • Použitá frekvence ani komunikační protokol nejsou stanoveny. Sonda však musí používat takovou komunikaci, aby ji bylo možné zachytit na jakémkoliv místě na planetě, a současně, aby konstruktéři dodrželi zákony a pravidla telekomunikačního provoz (rádiové frekvence) v jednotlivých zemích světa.
 • Hmotnost sondy s veškerým příslušenství nesmí přesáhnout 20 gramů. Sondy budou před startem zvážené pomocí přesné váhy. Sondy s vyšší hmotností budou diskvalifikovány a nepřipuštěni ke startu.
 • Povinná informace získaná ze sondy musí být alespoň přibližná výška, ve které se nachází. Způsob určení libovolný.
 • Průběžně získané informace ze sondy je účastník povinen ihned poskytovat organizátorům soutěže.
 • Pořadatel nenese odpovědnost za uvedení nesprávných či nepřesných informací v souvislosti se soutěží (ať už byly způsobené lidským faktorem či technickou vadou).
 • Pořadatel upozorňuje, že jakýkoliv úmyslný pokus poškodit nebo narušit legitimní chod soutěže může být kvalifikován jako porušení platných právních předpisů, může vést k vyloučení soutěžícího ze soutěže a může rovněž zakládat právo pořadatele na náhradu způsobené škody.
 • Účast v soutěži je dobrovolná. Vítězové budou vyrozuměni po skončení soutěže. Vyplacení odměny je podmíněno písemným souhlasem soutěžících.
 • V případě nejasností nebo pochybností má rozhodné slovo ředitel Hvězdárny a planetária Brna. Není proti němu odvolání.

O co se soutěží?

 • Konstruktéři nejdéle letícího balonu (anebo posledního vysílajícího a letícího balonu) obdrží cílovou prémii ve výši 1000 euro (resp. ekvivalent v českých korunách).
 • Konstruktéři čtyř dalších nejdéle letících balónů obdrží cenu ve výši 200 euro (resp. ekvivalent v českých korunách).

Soutěž organizuje Hvězdárna a planetárium Brno a SOSA – Slovak Organisation for Space Activities. Akce je součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě v rámci Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky.Převzato: Hvězdárna a planetárium BrnoO autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »