Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Rozhlasové vysílání Sedmikrásky nad Brnem

Rozhlasové vysílání Sedmikrásky nad Brnem

Šťastná vlna valí z Brna, pod tímto heslem přináší Český rozhlas Brno do karantény a nejen do ní pořady, u kterých věří, že posluchačům v této nelehké době zlepší náladu. Již v neděli 22. března chystá brněnský rozhlas ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno unikátní živé komentování oblohy v pořadu Sedmikrásky na nebi.

Posluchači si mohou naladit 22. března po 19. hodině Český rozhlas Brno, vyjít na zahradu, balkón, či zkrátka jen vyhlédnout z okna a podívat se na jarní nebe. K tomu Český rozhlas Brno přidá unikátní poutavé povídání astronoma Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária Brno.

Vysílání je k dispozici i on-line na https://brno.rozhlas.cz/

Venuše, která bude krásně zářit na obloze.

"Pořad bude interaktivní, posluchači mají možnost psát, volat a ptát se Jiřího Duška napřímo", dodává Jiří Kokmotos, vedoucí programu Českého rozhlasu Brno.

"Jsem rád, že Český rozhlas Brno souhlasil s našim – na první poslech – bláznivým nápadem. Nebudete nepotřebovat nic než teplé oblečení, výhled na nebe a chuť toulat se mezi hvězdami", kometuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

V premiérovém vysílání zazní mimo jiné odpovědi na tyto otázky...

  1.      Co je vidět v těchto dnech na hvězdné obloze nad námi?
  2.      Jaký je rozdíl mezi večernicí a jitřenkou?
  3.      Co na Venuši uvidíme? 
  4.      Co je vlastně Venuše zač?
  5.      Kolik sond a jak přistálo na Venuši?
  6.      Jaké peklo na Venuši vlastně panuje?
  7.      Kdy lidé přistanou na Venuši, jestli je vůbec taková šance?

Tak nezapomeňte.

Tuto neděli 22. března od 19.00 na vlnách Českého rozhlasu Brno.




O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše pase Kuřátka

Večernice s Kuřátky.. Nikon 7200/Tamron 150-600/ISO 3200/clona 5/čas 1,3 s na doštelování použity střídavě programy Siril, Rawtherepee,Darktable a Gimp

Další informace »