Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Rozhlasové vysílání Sedmikrásky nad Brnem

Rozhlasové vysílání Sedmikrásky nad Brnem

Šťastná vlna valí z Brna, pod tímto heslem přináší Český rozhlas Brno do karantény a nejen do ní pořady, u kterých věří, že posluchačům v této nelehké době zlepší náladu. Již v neděli 22. března chystá brněnský rozhlas ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno unikátní živé komentování oblohy v pořadu Sedmikrásky na nebi.

Posluchači si mohou naladit 22. března po 19. hodině Český rozhlas Brno, vyjít na zahradu, balkón, či zkrátka jen vyhlédnout z okna a podívat se na jarní nebe. K tomu Český rozhlas Brno přidá unikátní poutavé povídání astronoma Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária Brno.

Vysílání je k dispozici i on-line na https://brno.rozhlas.cz/

Venuše, která bude krásně zářit na obloze.

"Pořad bude interaktivní, posluchači mají možnost psát, volat a ptát se Jiřího Duška napřímo", dodává Jiří Kokmotos, vedoucí programu Českého rozhlasu Brno.

"Jsem rád, že Český rozhlas Brno souhlasil s našim – na první poslech – bláznivým nápadem. Nebudete nepotřebovat nic než teplé oblečení, výhled na nebe a chuť toulat se mezi hvězdami", kometuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

V premiérovém vysílání zazní mimo jiné odpovědi na tyto otázky...

  1.      Co je vidět v těchto dnech na hvězdné obloze nad námi?
  2.      Jaký je rozdíl mezi večernicí a jitřenkou?
  3.      Co na Venuši uvidíme? 
  4.      Co je vlastně Venuše zač?
  5.      Kolik sond a jak přistálo na Venuši?
  6.      Jaké peklo na Venuši vlastně panuje?
  7.      Kdy lidé přistanou na Venuši, jestli je vůbec taková šance?

Tak nezapomeňte.

Tuto neděli 22. března od 19.00 na vlnách Českého rozhlasu Brno.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad kostelem

Východ Měsíce se slabým zeleným zábleskem

Další informace »