Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Rozhovory o vesmíru – O životě hvězd

Rozhovory o vesmíru – O životě hvězd

Dvanáctý díl vidcastu Rozhovory o vesmíru
Autor: Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU

Hvězdy jsou jedním ze základních stavebních kamenů vesmíru a na chování té nejbližší závisí život každého z nás. V dalším Rozhovoru o vesmíru jsme si proto pozvali prof. Zdeňka Mikuláška, který nám povypráví, jaké typy hvězd pozorujeme, co víme o jejich vývoji, které z nich jsou vhodné pro existenci života a o mnohém dalším.

Světlo z hvězd bylo po mnoho desetiletí naším jediným zdrojem informací o vesmíru za hranicí Sluneční soustavy. I přesto, že nám moderní technologie otevřely nová okna do vesmíru, díky nimž můžeme pozorovat mnohé další objekty, jsou hvězdy stále základním pilířem našeho vesmírného poznání.

Abychom si o hvězdách řekli víc, pozvali jsme si odborníka na hvězdnou fyziku prof. Zdeňka Mikuláška, působícího na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU, kde se zabývá výzkumem chemicky pekuliárních hvězd.

V této epizodě se dozvíte, jak hvězdy vznikají, jaké jsou základní zákonitosti jejich fungování, kam mezi hvězdy zařazujeme naše Slunce, jestli známe vhodnější hvězdu pro podporu života a mnohé další.

V závěru se dále věnujeme minulosti a současnosti popularizace astronomie v Česku a na Slovensku. V úvodu tradičně nechybí ani novinka, tentokrát o sondě Lucy, která se chystá navštívit asteroidy uvězněné od dob vzniku Sluneční soustavy v Lagrangeových libračních bodech soustavy Slunce-Jupiter.

Novou epizodu můžete shlédnout na: https://youtu.be/hXOuPh9SFVw.




O autorovi

Václav Glos

Václav Glos

Doktorand na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kde zároveň působí jako PR koordinátor. Zabývá se výzkumem slupkových galaxií, produkcí popularizačních videí, organizací událostí pro širokou veřejnost, studenty a zájemce o studium a koordinování astronomického kroužku.

Štítky: Lucy, Hvězdy, Zdeněk Mikulášek, Samuel Kováčik, Norbert Werner, Vidcast, Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »